هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 3 مهر 1399
ساعت 10:51
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 17 اسفند 1387 ساعت 12:50
شنبه 17 اسفند 1387 16:20 ساعت
2009-3-7 12:50:03
شناسه خبر : 10250

عضو شوراي مركزي حزب كارگزاران گفت: خط مشترك و ديدگاه‌هاي خاتمي و هاشمي رفسنجاني بسيار بالا و به هم نزديك است و ميل شخصي رفسنجاني به گفتمان اصلاحات است.

محمد عطريانفر عضو شوراي مركزي حزب كارگزاران در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: ديدگاه هاشمي رفسنجاني ديدگاه ملي است و رفسنجاني دوراني به عنوان رئيس دولت سازندگي خدمت مي‌كرد و عملا هم دولت اصلاحات از درون دولت سازندگي متولد شد.

وي افزود: خط مشترك و ديدگاه‌هاي بين خاتمي و رفسنجاني بسيار بالا است و ميل شخصي رفسنجاني به گفتمان اصلاحات است اما رفتار و ديدگاه‌هايي كه رفسنجاني ابراز مي‌كند بيشتر جنبه ملي دارد.

وي افزود: در بحث انتخابات اخير گروه‌هاي هم سو در درون جبهه اصلاحات گفتگوها و نشست‌هاي انتخاباتي داشته‌اند و حول محور ضرورت حمايت از كانديداي واحد اصلاح‌طلبان بحث كرده‌اند و جمع‌بندي اكثريت قاطع اين بوده كه از كانديداي واحد حمايت كنند.

عطريانفر ادامه داد: در جلساتي كه در جبهه اصلاحات شكل گرفته عمده‌ترين چهره‌اي كه در ميان گروه‌هاي دوم خردادي مطرح شده خاتمي بوده و همچنين از مجموع 18 گروه اصلاح‌طلب، اكثريت اين مجموعه راي‌شان به حضور خاتمي و ضرورت حمايت از وي بوده است.

عضو شوراي مركزي كارگزاران در ادامه گفت: در اين ميان چهره كروبي هم مطرح است و وي شخصيتي محوري و از بزرگان جريان اصلاحات است و فارغ از فعاليت‌ جبهه اصلاحات بر اساس تصميمات حزب اعتماد ملي تشخيص دادند كه به صورت مستقل و منفرد در انتخابات آتي شركت كنند.

عطريانفر تاكيد كرد: حزب اعتماد ملي به دليل اينكه حدود 2 سال است كه شكل گرفته و فعاليتش را آغاز كرده و آخرين گروهي است كه جزء جبهه اصلاحات به حساب مي‌آيد، طبيعتا اگر بخواهد در درون جبهه اصلاحات با مجموعه گروه‌هاي ديگر هم سو باشد بايد از راي اكثريت مجموعه اصلاح طلبان پيروي كند اما اعتماد ملي بر اين باور است كه مي‌تواند روي كانديداي حزبي خود بايستد.

وي ادامه داد: اگر اين پايداري روي كانديداي حزبي همچنان براي حزب اعتماد ملي مطرح باشد طبيعتا بقيه گروه‌هاي اصلاح‌طلب بر اساس يك جمع‌بندي كلي نسبت به انتخاب فرد مورد نظرشان كه عمدتا به سمت خاتمي رفته‌اند تصميم خواهند گرفت، كمااينكه اكثريت گروه‌ها اين جمع‌بندي را قبول دارند.

عضو شوراي مركزي كارگزاران خاطرنشان كرد: به دليل موقعيت كروبي و رويكرد مثبتش به كانديداي واحد علي‌القاعده بايد سراغ چهره‌اي بروند كه بر اساس نظرسنجي ها از احتمال موفقيت بالاتري برخوردار باشد.

وي در خصوص احتمال كانديداتوري محمد هاشمي گفت: با توجه به اينكه در حزب كارگزاران مصوبه اين است كه كانديداي حزبي نداشته باشيم و از كانديداي جبهه اصلاحات پيروي كنيم طبعا محمد هاشمي كه خود مقيد به مصوبات حزب است به نظر نمي‌آيد كه علاقمند باشد تا به عنوان كانديداي حزبي در صحنه حاضر شود.

عطريانفر ديدگاههاي خاتمي را همان ديدگاههاي سال 76-75 دانست و اظهار داشت: برخي از ديدگاه‌هاي خاتمي در غالب سخنراني‌هايي كه در 2 ماه گذشته ايراد شد مبين استواري راي وي در گفتمان انتخاباتي است كه در سال 76-75 در كشور ما جريان پيدا كرد و طبعا خاتمي در اصول و انديشه اصلاح‌طلبي ديدگاه‌هاي گذشته را دارد ولي در جهت عمل و رفتار سياسي روز شرايط فعلي تفاوت‌هايي را در سياست‌هاي اجرايي خاتمي به‌وجود مي‌آورد.

عضو شوراي مركزي كارگزاران در ادامه در خصوص نقش احزاب در ايران گفت: در وضعيت فعلي از موقعيت مناسبي كه احزاب ايراني بتوانند به صورت جرياني تاثيرگذار باشند و نقش كليدي را ايفا كنند برخوردار نيستيم و احزاب نمي‌توانند چنين نقشي را ايفا كنند.
وي افزود: وضعيت احزاب به گونه‌اي است كه در حد ايجاد انگيزه و شور و نشاط انتخاباتي مي‌توانند ايفاي نقش كنند و تاثير تعيين‌كننده به معنايي كه در غرب رايج است در انتخابات نمي‌گذارند.

عطريانفر گفت: نه جريان اصولگرا و نه جريان اصلاح‌طلب هيچكدام در وزن عناويني كه دارند تاثيرگذار نيستند و بايد به سمتي بروند كه نقش خود را افزايش بدهند.