هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 2 شهريور 1396
ساعت 07:41
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 14 اسفند 1390 ساعت 15:45 2012-3-4 15:45:05
شناسه خبر : 102265

فردا (دوشنبه) 75 عضو مجمع فدراسيون فوتبال، اعضاي جديد هيات رييسه اين فدراسيون را انتخاب مي‌كنند و اين در حالي است كه تنها يك روز مانده به موعد مقرر انتخابات، زمزمه‌ها و صحبت‌هاي حاشيه‌اي درباره استقلال راي داشتن يا نداشتن اعضاي مجمع بيش از هر زماني به گوش مي‌رسد.

در اين ميان، اعضاي مجمع با قاطعيت تمام مي‌گويند كه راي‌شان مستقل از هر دخالت و نفوذ و لابي‌گري است و آن‌ها در جلسه مجمع روز دوشنبه، شايسته‌ترين فرد را به عنوان رييس آينده فدراسيون انتخاب خواهند كرد. شايد صريح ترين جمله در اين راستا را رييس هيات فوتبال استان لرستان عنوان كرده است؛ وي به ايسنا گفت: «برده نيستم كه كسي به من بگويد به چه فردي راي بدهم.»

كمي پيش از فرارسيدن ظهر روز دوشنبه‌، 15 اسفند ماه 1390، فدراسيون فوتبال ايران، اعضاي جديد هيات رييسه خود را خواهد شناخت و دوران جديدي از عمر كاري اين سازمان ورزشي عريض و طويل آغاز مي‌شود؛ سازماني كه گفته مي‌شود در گستردگي و ميزان تاثير در اجتماع، حتي از وزارت ورزش و جوانان هم پيش است. از همان روزهاي آغاز به كار اعضاي فعلي هيات رييسه در سال 86، در محافل فوتبالي از دخالت سازمان تربيت بدني وقت در روند انتخابات اين فدراسيون صحبت‌هاي زيادي به ميان آمد؛ صحبت‌هايي كه تاكنون نيز از افواه جامعه ورزش كشور دور نشده است. امروز اما با تشكيل وزارت ورزش و جوانان انتظار مي‌رود كه چنين مباحثي در انتخابات 15 اسفند وجود خارجي نداشته باشند. آن گونه كه تاكنون در رسانه‌ها مطرح شده است، سه نامزد رياست فدراسيون خود را از انتساب به ارگان ورزشي دولت يعني وزارت ورزش و جوانان مبرا دانسته‌اند و از سوي ديگر مسئولان اين وزارتخانه جديد التاسيس هم براي خود در انتخابات فدراسيون فوتبال، نقشي جز نظارت قائل نيستند. در چنين فضايي و در شرايطي كه در آستانه انتخابات فدراسيون فوتبال، كارشناسان، اهالي فوتبال و رسانه‌ها درباره رييس آينده فدراسيون به گمانه زني مي‌پردازند، همه نگاه‌ها به اعضاي مجمع است. اعضايي كه خود در مصاحبه‌هاي پيش از انتخاباتشان، بارها به لزوم استقلال راي مجمع و تاثير نپذيرفتن از افراد خارج از مجمع تاكيد كرده‌اند.

در ادامه نقل قول برخي از اعضاي مجمع را در خصوص استقلال راي اين اعضا در هنگام انتخابات فدراسيون كه در گفت‌و‌گويشان با ايسنا مطرح كرده‌اند، مي‌خوانيد.

مجتبي رمضان بيگي - مديرعامل باشگاه صباي قم - 13 اسفند 90 در پاسخ به اين كه آيا در انتخابات دخالت‌هايي وجود خواهد داشت يا خير : اطلاعات من در اين رابطه فقط در حد شنيده‌هاست كه مي‌گويند عده‌اي زنگ مي‌زنند و مي‌گويند كه يك شخص نماينده ارگان خاصي است. احساس مي‌كنم كه اگر مي‌خواهم راي بدهم، به اندازه سهم خودم مي‌توانم تاثيرگذار باشم. اگر اشتباه راي بدهم در چهار سال آينده هر اتفاقي هم كه بيفتد در آن نقش دارم. اگر قرار است كسي با سفارش راي بياورد، نيايد بهتر است.

آرش كوشا – مديرعامل باشگاه سايپا – 13 اسفند 90: اخيرا بارها از مقامات وزارتخانه شنيده‌ام كه قصد دخالت در انتخابات را ندارند. اين مساله نويد بخش يك فدراسيون مستقل است كه مي‌تواند از فرصت حمايت دولتي بدون دخالت مستقيم استفاده كند و مسير را پيش ببرد.

همايون بهاروند - رئيس هيات لرستان – 11 اسفند 90 با رد اين شايعه كه به روساي هيات‏ها گفته شده در انتخابات فدراسيون فوتبال به نامزد وزارت ورزش راي بدهند: فعلاً کسي در اين مورد با بنده صحبت نکرده و بعيد مي‎دانم حتي گفتن هم تاثيري داشته باشد؛ چون فرد تحميل شده هرگز نمي‏تواند موفق شود. من برده نيستم که کسي به من بگويد به چه فردي راي دهم، انسان بايد استقلال داشته باشد.

حسين عسگري - رييس دپارتمان داوري فوتبال – 10 اسفند 90: انتخابات فدراسيون فوتبال، مانند انتخابات مجلس شوراي اسلامي است چون در اين انتخابات هم همه مكلف هستند شركت كنند، اما اين كافي نيست بلكه افراد بايد با اطلاعات كامل و آگاهي كافي وارد شوند. اعضاي مجمع قرار است كساني را انتخاب كنند كه بايد قانونگذاري كنند و اگر كساني را كه انتخاب مي‌كنند، لايق نباشند، مرتكب گناه شده‌اند. تمام اعضاي مجمع مسئول هستند كه شايسته‌ها را انتخاب كنند و براي اين كار بايد خارج از صحبت‌هاي حاشيه‌اي كه درباره باندبازي و اين حرف‌ها مطرح مي‌شود، عمل كنند.

حسين هدايتي، 10 اسفند 90 در پاسخ به اين پرسش كه آيا شما دخالت وزارتخانه در انتخابات فدراسيون فوتبال را تاييد مي‌كنيد؟: ما بايد به دنبال انتخابات آزاد باشيم. در فوتبال قحط‌الرجال نيست. از كانديداهايي كه براي شركت در انتخابات ثبت‌نام كرده‌اند، گزينه‌هاي بهتري هم وجود داشت، اما وزارتخانه بستري را فراهم نكرد كه بهترين‌ها در انتخابات شركت كنند. نامزدها بايد بيايند و درباره كارهاي گذشته توضيح دهند تا تشخيص دهيم كه چه كسي موفق‌تر است. اگر در مجمع توضيح ندهند و راي گيري صوري باشد، حتما جلسه را ترك مي‌كنم، اما اگر توضيح دهند ما شنوندگان خوبي هستيم و چنانچه تشخيص دهيم كه چه كسي مفيدتر است و بهتر مي‌تواند خدمت كند، با قدرت در راي گيري شركت مي‌كنيم و به او راي مي‌دهيم.

محمدرضا غفاري - رييس هيات فوتبال استان مرکزي – 9 اسفند 90: به عنوان فردي که ساليان طولاني در فوتبال حضور داشته‌ام، با شناخت کامل و به طور مستقل در انتخابات شرکت خواهم کرد و مطمئنا ساير اعضاي مجمع هم بدون هيچ اتفاق و مسئله‌اي در انتخابات به بهترين فرد راي خواهند داد.

جعفر جعفري - مديرعامل فجرسپاسي- 8 اسفند 90 در پاسخ به اين كه آيا براي انتخاب گزينه خاصي به اعضاي مجمع توصيه‌اي شده است يا خير؟: وزارت ورزش و جوانان تاكنون به من كه از اعضاي مجمع هستم، فشاري نياورد‌ه و فكر نمي كنم كه اين مساله وجود داشته باشد، اعضاي مجمع، عاقل هستند و تحت تاثير كسي قرار نمي گيرند. به هر حال دموكراسي است و هر كس به طور آزاد راي مي‌دهد. من هم به عنوان عضوي از مجمع كاري كه فكر مي‌كنم درست است را انجام مي‌دهم و توصيه پذير نيستم. اعضاي مجمع مي‌خواهند مستقل راي بدهند تا كسي كه استحقاق دارد چهار سال هدايت فوتبال را بر عهده بگيرد. فكر مي‌كنم انتخابات آزاد خواهد بود. دوره‌هاي گذشته فشارهايي وجود داشت، اما در حال حاضر كسي روي اعضاي مجمع فشار نياورده است. تاكنون هيچ كس نگفته است كه به فرد خاصي راي بدهيم. ان‌شاءالله تا روز آخر اين روند پيش برود و فرد مورد نظر آزادانه انتخاب شود.

قربانعلي الماس‌خاله - رييس هيات فوتبال گيلان – 7 اسفند 90: نبايد به ما بگويند كه چطور تصميم بگيريم. البته از مصاحبه‌هايي كه وجود دارد اين ذهنيت به وجود مي‌آيد، اما تاكنون كسي به من زنگ نزده است كه بگويد به گزينه خاصي راي بدهم. احساس مي‌شود كه از وزارت ورزش و جوانان اين گزينه معرفي شده است. چطور مي‌شود يكباره يك گزينه‌اي ظهور مي‌كند؟ البته هدف ما مقابله با وزارت ورزش و جوانان نيست. چرا كه اين بخش را مافوق خود مي‌دانيم، اما اين روش خوبي نيست كه گزينه‌اي را مد نظر قرار بدهند تا به او راي داده شود. لابي‌هايي كه صورت مي‌گيرد بي‌تاثير نيست ، اما تا جايي كه مي دانم نظر اعضاي مجمع اين است كه همين گروه حاضر كار را ادامه بدهد.

صمد نوتاش - رييس هيات فوتبال اردبيل – 6 اسفند 90 درباره وجود لابي‌هاي متعدد هنگام انتخابات: اعتقاد دارم كه اعضاي مجمع بايد مستقل باشند، چون فقط از اين راه مي‌شود به فوتبال مملكت كمك كرد. به نظر من اگر مجمع استقلال خود را حفظ كند كه حتما هم اين گونه خواهد بود، لابي‌ها به آن معني منفي كاري از پيش نمي‌برند. ضمن اين كه اگر لابي‌گري در حد معرفي كانديداها و ارائه سوابق آن‌ها باشد كه اعضا را با نامزدها كاملا آشنا كند، اتفاق پسنديده‌اي است.

محمد دواني - رييس هيات بوشهر – 6 اسفند 90: طبيعي است كه وقتي فرد يا گروهي مي‌خواهد انتخاب شود، بايد لابي‌هايي را انجام دهد. به نظر من اعضاي مجمع استقلال خود را حفظ مي‌كنند. وزارت ورزش و جوانان هم بايد وظيفه خود را كه نظارت بر انتخابات است انجام دهد و در واقع اگر هر فردي وظيفه خود را در انتخابات به درستي انجام دهد، همه چيز به درستي پيش مي‌رود. در اينجا وجدان افراد بهترين ملاك براي انتخاب رييس بعدي فدراسيون است. ما براي تعيين راي خود با روساي ديگر هيات‌ها مشورت مي كنيم و انصافا فقط همين كار را مي كنيم، اما اين كه تكليف كنيم كه اعضاي مجمع حتما به يك نفر راي دهند، كار درستي نيست و هيچ فردي هم به دنبال اين نيست. تا به حال هيچكدام از نامزدها با من تماسي نگرفته‌اند و اگر با ساير روساي هيات‌ها تماسي برقرار كرده‌اند من از آن بي‌خبرم.

مراد حاج جعفري - رييس هيات كرمان – 6 اسفند 90 : من اهل لابي نيستم. يك راي دارم و بر اساس اعتقادات و نقطه نظراتم و همچنين برنامه نامزدها راي مي دهم. روساي هيات‌ها بيشترين راي را در مجمع دارند و ما مي توانيم نقش مهمي در انتخابات پيش رو ايفا كنيم، اما اين كه همه با هم تشخيص دهيم به فرد خاصي راي دهيم و يا عليه شخص ديگري وارد شويم، كار درستي نيست و من هم به شخصه چنين كاري انجام نمي‌دهم.

حسين طبيب نژاد - مدير عامل باشگاه دريانوردان – 5 اسفند 90 : طبيب نژاد به وجود لابي‌هاي انتخاباتي هم اشاره‌اي داشت و خاطرنشان كرد: به نظرم لابي به معناي منفي در انتخابات فدراسيون وجود ندارد و اين مساله طبيعي است كه هر كانديدايي به دنبال تماس با اعضاي مجمع باشد تا براي خود طرفداراني پيدا كند. درست نيست كه يك نامزد آن قدر مغرور باشد كه تصور كند همه به او راي مي‌دهند و بايد به دنبال جذب طرفدار براي خود باشد. در مورد خودم هم بگويم كه تاكنون هيچ كس با من تماس نگرفته است اما اگر اين كار را هم بكنند، باز هم به برنامه نامزدها راي مي‌دهم و كاري به تماس‌هايشان ندارم.

محمدحسين جعفري - مديرعامل باشگاه تراكتورسازي – 5 اسفند 90 : من دو سال است كه وارد كار شده‌ام و از اين كه مديران فعلي فدراسيون چه برنامه‌اي داشته‌اند، اطلاعي ندارم و نمي‌توانم ارزيابي منصفانه‌اي از عملكرد آن‌ها داشته باشم. اكنون كه به انتخابات نزديك مي‌شويم بايد نگاه‌مان به آينده باشد و من اميدوارم با توجه به شرايط موجود، تيمي كه در دوره جديد مشغول به كار مي‌شود، برنامه داشته باشد. افراد منتخب بايد بر اساس برنامه‌هايشان راي بياورند نه صرفا به دليل نام و عنوان خود. از اعضاي مجمع هم همين انتظار مي‌رود كه به برنامه‌ها راي دهند نه افراد.

ميرمعصوم سهرابي - مديرعامل باشگاه شهرداري تبريز – 5 اسفند 90: آن اعضايي كه خودشان فوتبالي باشند، فوتبالي‌ها را بشناسند و پله به پله مراحل را طي كرده باشند تحت تاثير لابي قرار نمي‌گيرند اما كساني كه به يكباره پا به عرصه مديريت ورزشي گذاشته‌اند كاملا از لابي‌ها تاثير مي‌گيرند. به هر حال اميدوارم اعضاي مجمع بدون در نظر گرفتن لابي‌ها به برنامه و عملكرد افراد راي بدهند.

غلامرضا سمندر نوبر - مديرعامل باشگاه گسترش فولاد تبريز – 3 اسفند 90 : من به لابي‌ كردن‌هاي انتخاباتي اعتقادي ندارم و معتقدم كه اعضاي مجمع در هنگام راي دادن بايد بر اساس تفكر خودشان تصميم بگيرند و به لابي‌ها توجه نكنند.

مجيد جلالي، 2 اسفند 90 در پاسخ به اين سوال كه آيا مجمع فدراسيون مي‌تواند فارغ از دخالت‌ها، راي مستقل بدهد و بر استقلال فدراسيون در ادامه راهش تاكيد كند: فكر مي‌كنم بعضي از اعضاي مجمع تا حد زيادي تحت نفوذ دولت هستند و بعيد مي‌دانم چنين اتفاقي رخ بدهد. البته بهتر است همين افراد جايي در كنار هم بنشينند و درباره فوتبال و برنامه‌هايش صحبت كنند، جايي كه ناظران بي‌طرفي هم باشند مانند فراكسيون ورزش در مجلس شوراي اسلامي كه در نهايت صحبت‌ها به گوش همگان برسد و اولويت صحبت‌ها هم پيشرفت فوتبال باشد.

محمدهادي آيت‌ اللهي - رييس هيات فوتبال استان فارس – 29 بهمن 90‌ : به هر حال انتخابات است و لابي‌ كردن امري طبيعي است. در انتخابات مجلس شوراي اسلامي هم لابي وجود دارد و گروه‌ها براي خود ليست افراد ورودي و سر ليست معرفي مي‌كنند. در فضاي دموكراسي، چيدمان نفرات وجود دارد كه اگر نباشد مشكل ايجاد مي‌شود. نمي‌شود افراد را بدون در نظر گرفتن هماهنگي بين آن‌ها در كنار هم نشاند. لابي كردن يكي از اصول دموكراسي است و فرد منتخب بايد تيمش را انتخاب كند تا با آن‌ها هماهنگ باشد. 

 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms