هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 12 اسفند 1399
ساعت 16:16
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 1 اسفند 1390 ساعت 13:36
دوشنبه 1 اسفند 1390 17:06 ساعت
2012-2-20 13:36:16
شناسه خبر : 100859

جدیدترین اثر آیت‌الله مصباح یزدی با عنوان «زلال نگاه» از سوی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری فارس ، بصیرت واژه‌ای است که در طول سال‌های اخیر بارها از زبان مقام معظم رهبری شنیده‌ایم اما معنای این واژه و مفاهیم مربوط به آن به تبیین بیشتر از سوی بزرگان نیازمند است.
 
آیت‌الله مصباح یزدی یکی از این بزرگان است که به ندای مقام معظم رهبری پاسخ گفته و قدم در راه روشنگری در این رابطه گذاشته است.
 
«زلال نگاه» بخشی از مباحث سیاسی و اجتماعی آیت‌الله مصباح یزدی درباره بصیرت است که با تلاش حجت الاسلام والمسلمین قاسم شبان‌نیا تدوین و به زیور طبع آراسته شده است.
 
این کتاب با هدف ارائه مباحثی بنیادین با رویکرد اسلامی برای ارتقای بصیرت و بینش سیاسی جامعه اسلامی نگارش شده است.
 
«زلال نگاه» پس از بیان تعریف و ماهیت بصیرت، ضرورت و اهمیت آن را تشریح می‌کند و سپس به ارائه راهکارهای عملی کسب و ارتقای بصیرت می‌پردازد.
 
تقویت اعتقادات و باورهای دینی، تشخیص صحیح و دقیق حق و باطل، پرهیز از سطحی‌نگری، پرهیز از غرور و تعصب و درک درست از موقعیت از جمله راهکارهای عملی کسب بصیرت است که در این کتاب به آن پرداخته شده است.
 
اشاره به موانع کسب و ارتقای بصیرت، ذکر مصادیقی از بصیرت سیاسی امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری و تشریح ملاک سنجش بصیرت از دیگر مباحث مطرح شده در کتاب فوق است.
 
در این کتاب درهم آمیختن حق و باطل، دخیل کردن ذهنیت‌ها، خودخواهی‌ها و منفعت‌ها و تاثیرپذیری از سخنان دیگران از موانع کسب بصیرت شمرده شده است.
 
در قسمتی از مقدمه کتاب «زلال نگاه» آمده است: اکنون در عصر بحران هویت که دشمنان انسانیت هر لحظه با تولید و به کارگیری ابزارهای دیداری و نوشتاری در عرصه‌های گوناگون در سلطه بر جهان می‌کوشند، رسالت حقیقت‌خواهان و اندیشمندان حوزوی و دانشگاهی، به ویژه عالمان دین، بس عظیم‌تر و دشوارتر است.
 
در ادامه این مقدمه آمده است: دانشمندان شیعه رسالت بی‌نظیر خویش را با بهره‌گیری از عقل و نقل و غوص در دریای معارف قرآن و برگرفتن از گوهر ناب حقیقت از سیره پیشوایان دین و عرضه آن به عالم بشریت انجام داده‌اند.
 
کتاب «زلال نگاه» با شمارگان 3 هزار جلد و در قطع رقعی توسط انتشارات موسسه امام خمینی(ره) چاپ و در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.