ورزش اقتصاد

فرهنگ

تاريخ

درباره ما ارتباط با ما آرشيو جستجو پيوند ها
سه شنبه، 7 بهمن 1393 11:49
تبلیغات

اخلال در فرآیند وحدت اصولگرایان با اصرار بر "نماینده ویژه"

مدل فعالیت انتخاباتی اصولگرایان که در انتخابات مجلس هشتم؛ موسوم به مدل 6+5 (شش نفر به نمایندگی از سه ضلع اصولگرایی + پنج نفر مرضی الطرفین) تجربه موفقی از وحدت را به نمایش گذاشت، در مورد انتخابات مجلس نهم هنوز نهایی نشده اما برخی اصرارها بر حضور نمایندگان لاریجانی و قالیباف علاوه بر نمایندگان اضلاع اصولگرایی به نوعی در جمع‌بندی و نهایی کردن این مدل اخلال ایجاد کرده است.

به گزارش رجانیوز، برخی از اصولگرایان در مخالفت با این پیشنهاد استدلال کرده‌اند که بنا بر نهی صریح رهبر معظم انقلاب از دخالت مسئولان عالی کشور در امر انتخابات، رؤسای قوا به طریق اولی مشمول این نهی خواهند بود و نباید در این حوزه ورود کنند، این در حالی است که حضور لاریجانی یا نماینده او در ترکیب نهایی صراحتاً به معنای دخالت وی در امر انتخابات است.

در انتخابات مجلس هشتم نیز که حدادعادل خود رئیس مجلس هفتم بود، بر اساس همین منطق در فرآیندهای انتخاباتی از جمله هسته مرکزی جبهه متحد اصولگرایان و 6+5 حضور نیافت.

همچنین رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار روز هشتم خرداد ماه سال جاری با نمایندگان مجلس نهی صریحی از نزدیک شدن نمایندگان به کانون‌های قدرت و ثروت بیان کردند. ایشان در این زمینه فرمودند: 

«يك مسئله‌ى ديگر هم نزديك شدن به صاحبان قدرت و ثروت است؛ اين را ما با شما بى‌رودربايستى عرض كنيم. بالاخره ما برادرانِ هم هستيم؛ هم‌ديگر را بايستى تواصى به حق و تواصى به خير كنيم. اين خيلى خطر بزرگى است كه كسى به خاطر تأمين نمايندگى در يك دوره، نزديك بشود به صاحبان ثروت يا به صاحبان قدرت؛ اين خيلى چيز بدى است؛ اين از آن چيزهایى است كه خداى متعال از آنها نمي‌گذرد و انتقام خواهد گرفت. اين چيزها روى شخص، روى عاقبت - عاقبت به خيرى كه اينقدر برايش اهميت قائليم - و روى جامعه اثر منفى مي‌گذارد.»

از سوی دیگر، مشخص نیست چرا باید شهردار تهران یک سهم ویژه در هسته مرکزی تصمیم‌ساز اصولگرایان در انتخابات داشته باشد و این سهم ما به‌ازای چیست و چه وجهی دارد؟ آیا آقای قالیباف که هنوز از فتنه به‌عنوان "کدورت" یاد می‌کند، در مقابله با این غائله کم‌نظیر ضد انقلاب داخلی و خارجی چه عملکرد درخشانی داشته که اکنون باید جایگاه مجزا و ویژه‌ای برای او تعریف کرد؟ آیا صرف شهردار بودن، دلیل کافی برای اختصاص یک سهم است و با این منطق آیا شهرداران شهرهای بزرگی مانند اصفهان، مشهد، شیراز و... نیز می‌توانند مدعی نماینده ویژه برای خود باشند؟

چنانچه آقایان لاریجانی و قالیباف جزو جریان اصولگرایی تعریف می‌شوند، مانند انتخابات مجلس هشتم که نمایندگان اضلاع اصولگرایی در ترکیب تصمیم‌گیر حضور داشتند، می‌تواند همان مدل مجرب و موفق احیا شود و اصرار بر روی حضور مجزای این دو فرد بدون ارائه منطق روشن و مورد اجماع، تنها جمع‌بندی نهایی را به تأخیر می‌اندازد که موجب اختلاف اصولگرایان می‌شود.

در عین حال، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز در این زمینه ابهام‌هایی داشته و برخی از اعضای آن در مورد علت حضور اشخاص به‌طور مجزا خارج از چارچوب اضلاع اصولگرایی مواردی را مطرح کرده‌اند. 

این در حالی است که وحدت اصولگرایان در انتخابات آینده به‌عنوان یک راهبرد کلیدی و اصل خدشه‌ناپذیر برلی حرکت رو به جلوی جریان اصولگرایی باید مد نظر باشد و ساز و کارهایی هم که برای رسیدن به این راهبرد تنظیم می‌شود، باید وحدت‌زا و برخوردار از چارچوب‌های منطقی و مورد اجماع باشد.

چنانچه بخش‌هایی از جریان اصولگرا قصد داشتند ساز جدایی بزنند، می‌توانستند با تکیه بر مواردی مانند بدنه اجتماعی و وزن‌کشی اقبال عمومی به هر یک از جریان‌های اصولگرا مدعی سهم بیشتر شوند اما راهبرد اساسی وحدت و کنار گذاشتن رویکردهای سهم‌خواهانه، موجب شده که حتی در جلسات داخلی به چنین بحث‌هایی دامن زده نشود و به‌نظر می‌رسد به‌عنوان ما به‌ازای حداقلی، باید سایر عقلا و بزرگان جریان اصولگرا نیز به ساز و کارهای اجماعی و به‌دور از شائبه جانبداری از یک شخص یا جریان خاص پایبند باشند.

اما آنچه که برای رسیدن به این وحدت موضوعیت ویژه دارد، چارچوب کلی یعنی "تبعیت از رهبری و مرزبندی شفاف با جریان‌های فتنه و انحرافی" است که مورد تأکید بزرگان جریان اصولگرا از جمله آیت‌الله مصباح یزدی نیز قرار گرفته است.

بر این اساس، در مورد افرادی که به جریان‌های انحرافی یا فتنه اظهار تمایل کرده و یا با تکیه‌گاه‌های آن‌ها سمپاتی دارند، باید با تأمل و وسواس برخورد کرد و از این افراد خواست هر چه زودتر تکلیف خود را با جریان برانداز و تکیه گاه‌های آن، ساکتین و خواص مردود روشن کنند نه اینکه با ترتیب دادن دیدارها و نشست‌هایی، از سویی این پیوستگی و تعلق خاطر را تقویت کنند و از سوی دیگر انتظار داشته باشند که وجدان افکار عمومی آن‌ها را در مجموعه اصولگرایان باور کند، نه اینکه در اتاق‌های دربسته تصمیم‌هایی گرفته شود و این توقع نادرست وجود داشته باشد که مردمی که آزمون سنگین فتنه 88 را با بصیرت و سرافرازی پشت سر گذاشته‌اند، برخی از موارد روشن را نادیده بگیرند یا فراموش کنند.

کد خبر:95612 -

نظرات کاربران

نام:
ايميل:
نظر
کد امنيتی كد امنيتي تغيير تصوير
 
ارسال
نظرات کاربران
حزب الله

برادارن موتلفه با هاشمی دیدار میکنند، لاریجانی از هاشمی حمایت میکند، قالیباف با هاشمی کار میکند با هنر از هاشمی تجلیل میکند آنگاه کمیته تشکیل داده و برای بدنه حزب اللهی لیست انتخاباتی تعیین میکنند. بمیرم هم به همچین لیستی رای نمیدم


بهتر نيست براي تنوع هم كه شده به جاي حمع از تفريق استفاده كنيد مثلا به جاي 8+7 از 5-20 كه هر دو يكي مي شود استفاده كنيد!!! این جمعی که خبراشون اومده به تفرق بيشتر مي خورند تا به جمع!!!!


عوام غیر نخبه

اقا فرمودن نمایندگان به کانونهای قدرت و ثروت نزدیک نشوند. شهرداری تهران و قالیباف: کانون ثروت مجلس شورای اسلامی و لاریجانی: کانون قدرت نزدیک که هچ! اصل جنس اومده توی میدون


مطمئن باشيد اگر لاريجاني و قاليباب نماينده اي در اصولگرايان داشته باشند اين ليستهاي ارائه شده ديگر مورد اعتماد نيست و مردم با بصيرت روي خوشي به ليستهاي اصولگرايان نشان نخواهند داد البته شايد ورود اين افراد براي از هم پاشيدن وحدت اصولگرايان است؟


اهل مراغه

اقا اگر پدر من هم شهردار مراغه بود میتونست یه نماینده توی این کمیته داشته باشه؟


دورد بر جبهه سوم تیراصولگرایان بدانند با وسط کشیدن بعضی از افراد ازجمله اقای قالیباف از رای امت حزب الله محروم میشوند مواظب رفتارها باشند


مهدی

ما بچه های انقلاب طبق فرمایشات حضرت آقا هوش و بصیرتمان خیلی بالاتر از خواص است ما انشاالله خودمان لیست می دهیم و به نیروهای مخلص انقلابی رای می دهیم و به هیچ کدام از این لیستها نیز اعتنایی نخواهیم کرد مثل انتخابات سوم تیز


ببخشید معیار حزب الله شدن چیه بگین ما هم بیایم ! فقط سوم تیر!!!


یک نفر به من جواب دهد فرق اقای قالیباف و لاریجانی و هاشمی در چیست؟


سعید

لیست را بگذارند در کوزه لیستی که در آن سکوتگرایان و دوپهلوها باشند برای حزب الله نیست یه سر تداوم فتنه سکوت و دو پهلوبازی این آقایان بود سران اصولگرا بدانند حزب الله فهمیده است و جلوی فهم آنرا نمی شود گرفت و در صورت بیرون دادن چنین لیستی باید در بصیرت سران به اصطلاح اصولگرا شک کرد شاخصه ها نباید قاطی شود ممکن است در لشکر علوی جمعیت زیادی باشد اما باید عمار از غیر عمار معلوم شود و نیز ساکت از غیر ساکت... کی میخواهیم بفهمیم با حرف زدن نمیشه و باید در عمل اثبات کرد خدا میدونه!


الف.میر

آقایون با خودشان چی فکر کرده اند!! یعنی اگر اسم قالیباف و دارو دسته موسوی پرستش در لیست اصولگراا بیاید حزب اللهی ها هم به آنها رای می دهند. زهی خیال باطل جناب قالیباف باش تا صبح دلتت بدمد. صبحی که ما حزب اللهی ها در آمدنش مسلما هیچ نقشی نداریم.


هدف از این ائتلافا چیه ؟؟؟؟ نکنه دوباره دلتون هوای مجلسی کرده مثل الان که فقط اسمش اصولگراییه؟؟؟؟ مگه وقتی آقا از رویش ها صحبت می کنند ، منظورم 3 تیره!!! ، اون وقت بازم باید بریم سراغ اونایی که فقط از اصولگرایی یه تابلو بلند کردن؟؟!! آدم یاد ماجرای قاضی شریح می افته که یهو آخرش میبینی هانی 3 تیر رو سر بریدن و ما هم خوابیم!!!!!


دانشجو

آنقدر بصیر شده ایم که به لیستی که فقط نام اصولگرایی را دارد رای ندهیم. خیلی از اعضای این لیست با فتنه گران فرقی ندارند و دیگر فریب نمی خوریم.


این بزرگواران ضلع چهارمی هستند تا چهار پهلو بودن اصولگرایان تایید شود.


مریم

نه هاشمی و اقمارش؛ نه لاریجانی و وابستگان و هم تیمی هایش؛نه قالیباف و دور و بری هایش؛ نه باهنر و مهندسانش؛ نه هیئت موتلفه و شرکایش، نه جن گیرها و وام دارانشان... تنها به افراد ساده و صادق، یک رو و شجاع، ولایت مدار و مردم دوست، دردکشیده و دردمند، رای خواهیم داد.


احمد.ش

بالاخره عوامل هاش...ی باید حضور داشته باشند! نباشند که نمی شه!! هاش...ی :حالا اگه اصولگراها با زبون خوش گوش کردن که هیچ (که البته چون تا حالا گوش نکردن) نماینده ویژه میزاریم.


یدی

با همه انتقاداتی که به احمدی نژاد دارم اما ایشان یک اصول گرای واقعیست وامثال لاریجانی وقالیباف که آن سابقه بد را درانتخابات 88 وقضایای بعد ان بجا گذاشتند هرگز دردایره اصول گرایی نخواهند بود ونیستند هر چند خودرااصول گرا بدانند


امیر

سلام. در تایید این مطلب، به نماینده های ارایه شده این اقایون هم نگاه کنیم : نماینده اقای لاریجانی کسی نیست جز نماینده شاهرود که همیشه توی شهرستان و دانشگاه محل تحصیلش از اینکه از مواضع صریح در مقابل فتنه و حوادثی که نظام رو با خطر مواجه کرده مورد انتقاد جدی است. ایشان الان بخاطر همین واضعش از طرف افراد ارزشی داخل شاهرود طرد شده و به هیچ وجه یه نیروی اصولگرا شناخته نمیشه


قاسم

یه چندتایی از اهل فتنه واصلاحات ونفوذی ها هم کنار لاریجانی و قالیباف باشند تاجنسشان جور شود حزب الله به هیچ کدام رای نخواهد داد


اميد

مگر آقاي علي لاريجاني و قاليباف جزء اصول گرايان هستند ؟!!! شايد بندگان خدا فرق كلمات را نمي دانند احتمالاً اشتباه كرده اند بنظر مي رسد منظورشان وحدت اصلاح طلبان باشد چون آنان با عملكردي كه از خود نشان داده اند اصلاً نميتوانند اصولگرا باشند .


ا.گمشده

مگه چه اشکالی داره؟قالیباف باید چیکار کنه ... حالا که نمیخوای رای بدی لازم نیست اصول حزب اللهی و فتنه گر برای دیگرون مشخص کنی...


عباس

بسمه تعالی لاریجانی در مجلس برای فتنه 88 چکارکرد جز اینکه انرژی مجلس رادر پرداختن به حاشیه های فتنه (کهریزک و...) مضمحل کرد. قالیباف اگر خو درا اصولگرا وپیرو ولایت فقیه می داند .در عاشورای فتنه 88زنر علم چه کسی سینه می زده. ایا در ظول فتنه یک فریاد علیه فتنه گران وبه تبغیت ازولایت فقیه زده است هرگز!باید برای ان اصولگرایی گریه کرد که قبول کرده اند اینها با این سوابق هرکدام یک نماینده در گروه 15 نفره داشته باشند.


چطور میشود مدیری که در زمان او همه اصلاح طلبان درشهرداری پست میگیرند وافراد هاشمی روز به روز جایگاهشان در شهرداری محکمتر میشود این مدیر اصولگرا باشد.بهر حال وحدت یاران هاشمی لاریجانی.قلیباف.موتلفه فاقد استراتژی.وبا هنر موقعیت طلب را تبریک میگویم241


امان از قدرت طلبی : آن هم با بیرقهایی به پاکی قرآن مانند : پیروی از ولایت ! پشتیبانی از عفاف و حجاب ! و.... آدم اینها را که می بیند ، نقاط کور تاریخ صدر اسلام برایش روشن می شود . اتحاد طلحه و زبیر، اتحاد زر و زور و تزویر اموی ، همه وهمه برای یک هدف ، آن هم زمینگیر کردن علی

چهارشنبه، 22 تير 1390

10:43:27 AM

چنانچه آقایان لاریجانی و قالیباف جزو جریان اصولگرایی تعریف می‌شوند، مانند انتخابات مجلس هشتم که نمایندگان اضلاع اصولگرایی در ترکیب تصمیم‌گیر حضور داشتند، می‌تواند همان مدل مجرب و موفق احیا شود و اصرار بر روی حضور مجزای این دو فرد بدون ارائه منطق روشن و مورد اجماع، تنها جمع‌بندی نهایی را به تأخیر می‌اندازد که موجب اختلاف اصولگرایان می‌شود.