ورزش اقتصاد

فرهنگ

تاريخ

درباره ما ارتباط با ما آرشيو جستجو پيوند ها
شنبه، 11 بهمن 1393 02:42
تبلیغات

نامه تشکل‌های دانشجویی در اعتراض به فرار به جلوی رسانه ملی و تعطیلی برنامه هفت

به دنبال حمله برنامه هفت به جریان انقلابی سینمای ایران و درخواست 21 رسانه ارزشی از رئیس رسانه ملی برای ایجاد زمینه مناظره درباره سخنان مجری این برنامه، مدیر گروه اجتماعی شبکه سه امروز بجای اعلام زمان برگزاری این مناظره، از خبر تعطیلی و تغییر در برنامه هفت خبر داد.

به گزارش رجانیوز به دنبال انتشار این خبر، چهار تشکل دانشجویی با انتشار نامه‌ای سرگشاده به ضرغامی به شدت نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و تعطیلی برنامه را فرار به جلوی رسانه ملی برای نشنیده شدن پاسخ جریان جبهه فرهنگی انقلاب در صدا و سیما توصیف کردند.

در ادامه متن این بیانیه که از سوی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل، جنبش عدالتخواه دانشجویی، دفتر تحکیم وحدت و جامعه اسلامی دانشجویان صادر شده و نسخه ای از آن در اختیار رجانیوز قرار گرفته است را می خوانید.

 

 ریاست محترم سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران

 
جناب آقای مهندس ضرغامی
 
همانگونه که حضرتعالی مستحضرید حدود سی رسانه ارزشی بهمراه جمعی از فعالان سینمایی و کارگردانان و تهیه کنندگان نامه ای را خطاب به حضرتعالی نوشته و خواستار پاسخ گویی و ایجاد یک فضای آزاد در برنامه هفت برای گفت و گوی بیطرفانه پیرامون بسیاری از مسائل جاری سینمایی در کشور و برخوردهای غرض ورزانه این برنامه تلویزیونی بوده اند که کماکان بعد از گذشت بیش تر از یک هفته هیچ پاسخی از جانب حضرتعالی و مسئولان این برنامه تلویزیونی دریافت نکرده اند.
 
متاسفانه رویه پیش گرفته شده در برنامه هفت به شدت یادآور یک ماجرای غم انگیز همیشگی در این سی و چند سال است. اقلیتی پر رو و پر سر و صدا علی رغم ژست اپوزیسیون و بد گویی و سیاه نمایی، تمام امکانات دولتی و غیر دولتی را در دست دارد و همزمان به همه چیز معترض نیز بوده است. اقلیتی که سالهاست نه تنها پاسخگوی اکثریتی که وامدارشان بوده نیست بلکه هر از گاهی فراموش می کند که کیست و بدنه اجتماعی اش چقدر است و چه میزان از امکانات بیت المال در اختیار گرفته و وامدار چه کسانی است و متاسفانه با زبان طعن و کنایه حتی به تمسخر ولی نعمتانش نیز می پردازد. 
 
بسیار نگران کننده است که از جنبش نود و نه درصدی معترضین آمریکا که هم اکنون بعد از بحران های اخیر و گسترش نارضایتی ها دیگر استکباری ترین رسانه های دنیا نیز از انکار آن عاجز شده اند در رسانه ملی جمهوری اسلامی ایران به سخره گرفته می شود تا سینمای دفاع مقدس و تا قشر متدین و درصد استقبال شان از یک فیلم سینمایی و تا بسیاری دیگر از اولویت های اصلی .
 
شبه روشنفکرانی که رفتارشناسی سی و چند ساله و نحوه مواجهه شان با بزرگترین انقلاب قرن به خوبی گویای اینست که هر گاه نخواسته اند با آرمانهای انقلابی و دغدغه های اجتماعی یک ملتی کنار بیایند و انعکاس صدای جامعه شان بشوند به سرعت به گوشه ای خزیده و شعار "سینما برای سینما و به دور از سیاست" را بر سر نیزه می کنند و تا کمترین تریبونی نصیب شان می شود عریان و بدون نقاب آلت دست کوچکترین دعواهای سیاسی می شوند و برای خردترین و پیش پا افتاده ترین مسائل سیاسی یقه چاک می کنند و موضع می گیرند و تمام قد سیاسی کار می شوند.
 
ما به شدت نگرانیم که برنامه هفت که روزی امید بسیاری از علاقه مندان به سینما برای یک آسیب شناسی کامل از وضعیت سینمایی کشور و یک فرصت برای تطبیق وضعیت کنونی با آرمانهای اصیل انقلاب بود هم تبدیل شد به تریبونی دیگر برای همان طبقه شبه روشنفکری که با چنبره تمام عیار بر تمامی ارگان ها و نهادهای خصوصی و دولتی به راحتی همه چیز را یک طرفه زیر سوال می برد و با تمام ژست های آزادیخواهی و آزاداندیشی هیچ وقت نه حاضر به نقد شدن بوده است نه به هیچ کسی پاسخگوست.
 
از همین رو از حضرتعالی که مسئولیت رسانه ملی و لزوم بازتاب بسیاری از دغدغه های اجتماعی در برنامه هایی که با پول بیت المال اداره می شوند را دارید خواستاریم از فرصت بوجود آمده و پیشنهاد جمعی از فعالان فرهنگی انقلاب استفاده کرده و با یک دعوت رسمی از چهره های معرفی شده به نمایندگی از این قشر سینمایی کشور، فضای یکطرفه و غیر پاسخگو در این برنامه تلویزیونی را بشکنید.
 
گفتنی است علی رغم اعتراض شدیدمان به سهم دهی نامتوازن به جریان های مخالف و معاند با هرگونه اقدام نابخردانه و نسنجیده با برنامه های اینچنینی از جمله به تعطیلی کشاندن یا پلمپ کردن تریبون های بوجوده آمده نیز مخالف ایم و این اقدامات احتمالی برخی مدیران را فرار به جلویی برای پاک کردن مساله می دانیم. اینگونه به نظر می رسد که تعطیل کردن برنامه هفت دفاعی است از جریان روشنفکری و نجات آنها از مناظره با فعالان فرهنگی انقلاب اسلامی در برابر دیدگان مردم. به همین جهت درخواست باز نگه داشتن برنامه هفت و برقراری مناظرات متوازن بین فعالان جبهه انقلاب و جریان روشنفکری را داریم.
 
اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل
جنبش عدالتخواه دانشجویی
دفتر تحکیم وحدت
جامعه اسلامی دانشجویان

کد خبر:125527 -

نظرات کاربران

نام:
ايميل:
نظر
کد امنيتی كد امنيتي تغيير تصوير
 
ارسال
نظرات کاربران
مدیرسایت ریحانه

آقای ضرغامی چرا اجازه نمی دهید با ما وارد مناظره بشنود از چه می ترسید ما حرف های زیادی داریم به آقای جیرانی و امثال ایشان بزنیم حرف هایی که مثل بغض سالهاست در گلویمان مانده


یک شیرازی

روی این بیانیه باید تاکید بشه وگرنه همین فردا پس فردا این فرار به جلو را به نفع خودشان مصادره و با تحریف تاریخ نداشتن آزادی بیان را بهانه می کنند.


تسنیم

از همان اول هم باید جناب ضرغامی رو به حال خود رها می کردیم. اگر با خود جیرانی وارد گفتمان می شدیم، بهتر به نتیجه می رسیدیم، و می توانستیم نماینده ای از جبهه فرهنگی انقلاب را معرفی نماییم. ولی الان تنها گفتمان سینمایی کشور را هم از دست دادیم، و فراستی را نیز.


مهاجر

این برنامه بودنش حتی با همان روال نا مناسبش هم خیلی خیلی بهتر از نبودنش بوده است. متاسفانه چه فرار به جلوی مدیران باشد چه دلسوزی نتیجه اش خیانت به جبهه فرهنگی است, چون همه چیز که خراب شده به پای انقلابی ها نوشته می شود...