ورزش اقتصاد

فرهنگ

تاريخ

درباره ما ارتباط با ما آرشيو جستجو پيوند ها
دوشنبه، 6 بهمن 1393 13:52
تبلیغات

احمدي‌نژاد با طرح اظهارات ضد صهيونيستي بار ديگر خبرساز شد؛
عصبانيت صهيونيست‌ها از ضربه فني شدن حرفه‌اي ترين خبرنگار آلماني

شايد "كلاوس كلبر" كه از او به‌عنوان حرفه‌اي‌ترين خبرنگار و مصاحبه كننده در آلمان ياد مي‌شود، وقتي كه در آخرين روز كاري سال 90 در دفتر رئيس‌جمهور ايران، آماده گفت‌وگو با وي مي‌شد، تصور هم نمي‌كرد كه اين مصاحبه و اظهارات تند و تيز احمدي‌نژاد عليه صهيونيست‌ها و پيش كشيدن مجدد موضوع هولوكاست، مي‌تواند به قيمت زير سؤال رفتن اعتبار حرفه‌اي او تمام شود و حجم انبوهي از انتقادهاي محافل صهيونيست‌هاي را متوجه‌اش كند.

براي خواندن بخش‌هايي از اين مصاحبه اينجا كليك كنيد

به گزارش رجانيوز، رئيس‌جمهور در اين مصاحبه كه با شبكه ZDF انجام شد، بخش عمده‌اي از سخنانش را عليه صهيونيست‌ها متمركز كرد و با همان شيوه‌ي هميشگي‌اش اجازه نداد كه حرفه‌اي ترين خبرنگار و مجري آلماني از اين مصاحبه آن چيزي را كه مي‌خواهد برداشت كند. شايد به همين دليل نيز اين مصاحبه كه قرار بوده، 20 دقيقه باشد و 45 دقيقه طول كشيد، ساعتي پس از نيمه شب از تلويزيون دولتي آلمان پخش شد.

بر اساس خبر منتشر شده در سايت رياست جمهوري از اين مصاحبه، دكتر احمدي‌نژاد با بيان اينكه جمهوري اسلامي ايران با اصل وجود بمب اتم مخالف است و آن را سلاحي ضد اخلاق و بشريت مي‌داند، گفت: البته كساني هم كه بمب اتم در اختيار دارند، ديگر نمي‌توانند از آن استفاده كنند، چرا كه در حقيقت دوره بمب اتم با جنگ دوم جهاني در تاريخ دفن شد.

رييس‌جمهور با طرح اين سوالات كه آيا صهيونيست‌ها توانستند به واسطه بمب اتم در مقابل حزب‌الله و حماس ايستادگي كنند؟ يا بمب اتم توانست اتحاد شوروي را نجات داده و يا آمريكا را موفق كند؟ اظهار داشت: بمب اتم متعلق به قرن گذشته بوده و هر كس به دنبال دستيابي آن است، عقب‌افتاده از تاريخ، انسانيت و سياست است.

دكتر احمدي‌نژاد با بيان اينكه اين سوال مطرح است كه چرا بايد عده‌اي صهيونيست حق داشته باشند تا همه ملت ها را تهديد كنند، گفت: آيا قانون نانوشته‌اي در دنيا وجود دارد كه صهيونيست‌ها به واسطه آن بالاتر از همه مقررات بين‌المللي هستند و حق دارند همه ملت‌ها را تهديد كرده و به مردم آمريكا، اروپا و ساير ملت‌هاي جهان زورگويي كنند و اقدام به ترور و كشتار مردم بكنند؟

رييس‌جمهور با بيان اينكه چرا دولت‌هاي اروپايي به طور مطلق از صهيونيست‌ها حمايت كرده و ثروت مردم آمريكا بايد براي آدم‌كشي در فلسطين و تهديد ايران هزينه شود؟ تصريح كرد: ايران يك كشور عاريه‌اي يا اشغال‌شده و يا دولتي اشغالگر نيست؛ بلكه ايران بيش از هفت هزار سال تاريخ و تمدن داشته و كشوري مستقل است.

دكتر احمدي‌نژاد در پاسخ به اين سوال كه آيا اسراييل را يك كشور مصنوعي تلقي مي‌كنيد، گفت: قطعاً همين‌طور است؛ چرا كه اساس ايجاد اين رژيم جعلي، برپايه يك طراحي استعماري برآمده از يك دروغ بزرگ است.

رييس‌جمهور افزود: صهيونيست‌ها هيچگاه در سرزمين‌هاي اشغالي حاكم نبودند؛ آنها ماجرايي به نام هولوكاست ايجاد كردند و خسارت آن را از جيب مردم فلسطين برداشتند در حالي كه آنان هيچ نقشي در ماجرا، جنگ جهاني و حوادث گوناگون نداشتند.

دكتر احمدي‌نژاد در پاسخ به اين سوال که آيا بر همين اساس است که معتقديد اسرائيل بايد از صفحه روزگار حذف شود؟ با بيان اينكه ما معتقديم اشغالگري، جنايت، دروغگويي، فريبكاري، تروريسم و حمله به زنان و كودكان بايد از صحنه جهان حذف شود، گفت: ما همان چيزي را مي‌خواهيم كه ‌مردم فلسطين در صورت برگزاري رفراندوم آزاد درباره تعيين نوع حكومت، آن را انتخاب مي‌كنند.

رييس‌جمهور با بيان اينكه جمهوري اسلامي ايران به هيچ‌جا لشكركشي و سرزميني را اشغال نكرده است، گفت: مردم اروپا و آلمان چه گناهي دارند و چرا بايد به صهيونيست‌ها جريمه بدهند؟ در حالي كه جواناني كه امروز در آلمان و يا ساير كشورهاي اروپايي متولد مي‌شوند در جريانات هفتاد سال قبل دخالتي نداشتند.

دكتر احمدي‌نژاد در پاسخ به سوالي مبني بر تهديدهاي رژيم صهيونيستي براي حمله به ايران و اينكه اعلام شده در صورت حمله اسرائيل، پاسخ ايران بسيار كوبنده خواهد بود، تصريح كرد: اگر رژيم صهيونيستي به آلمان و يا هر كشوري ديگري حمله كند، آيا آنها تسليم شده و به مهاجم لبخند مي‌زنند؟ هرگز اينطور نيست و بالاخره از خودشان دفاع مي‌كنند.

رييس‌جمهور افزود: ملت ايران، ملتي بزرگ و البته قدرتمند است و رژيم صهيونيستي در مقابل اين ملت بسيار كوچك است و در واقع ابزاري در جهت سياست هاي آمريكا بوده و از خود هيچ چيز ندارد؛ صهيونيست ها عده‌اي بي‌فرهنگ و آدم كش هستند كه هرگز با ملت ايران قابل مقايسه نبوده و نيستند؛ ملت ايران چند هزار سال است كه در اين سرزمين زندگي مي‌كند اما آنها ملت فلسطين را نابود كرده و هر روز دست به كشتار، ترور و بمباران مردم مي‌زنند.

گزارش زير كه در سايت آلماني دويچه وله منتشر شده، مي‌تواند بخش‌هايي از عصبانيت محافل صهيونيستي از پخش اين مصاحبه، اعتراف به شكست و ناتواني مجري در اداره كردن مصاحبه و توانايي احمدي‌نژاد در بيان منطق انقلاب اسلامي عليه رژيم صهيونيستي از تريبون يك شبكه پر بيننده اروپايي را بيان كند:

 

انتقاد کارشناسان از مصاحبه خبرنگار آلمانی با احمدی‌نژاد

انتقاد محافل عمومی آلمان از مصاحبه کلاوس کلبر خبرنگار پرتجربه شبکه دوم تلویزیون آلمان، با محمود احمدی‌نژاد ادامه دارد. علاوه بر شورای مرکزی یهودیان آلمان، کارشناسان مسائل ایران نیز از منتقدان این مصاحبه هستند.

یک هفته پس از مصاحبه کلاوس کلبر، خبرنگار شبکه دوم تلویزیون دولتی آلمان، با محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران، انتقادها از محتوای این مصاحبه همچنان ادامه دارد. شورای مرکزی یهودیان آلمان این مصاحبه را "فرصتی" برای محمود احمدی‌نژاد دانسته که وی در آن "افکار مسموم" خود را پخش کرده است.

دیتر گراومن، رئیس شورای مرکزی یهودیان روز یکشنبه (۲۵ مارس / ۶ فروردین) به روزنامه "بیلد ام‌زنتاگ" گفت: «اینکه یک خبرنگار معتبر آلمانی و از آن گذشته یک شبکه دولتی چنین فرصت بلامنازعی برای انکارکننده‌ی هولوکاست فراهم کند تا افکار مسموم خود را پخش کند، من را بسیار ناامید کرده است.»

کلاوس کلبر (Claus Kleber) تحصیل‌کرده‌ی رشته حقوق و ۵۷ ساله، از پرتجربه‌ترین خبرنگاران آلمانی به شمار می‌رود که در طول فعالیت حرفه‌ای خود جوایز فراوانی کسب کرده است.

رسانه‌ها مصاحبه‌ی روز یکشنبه (۱۸ مارس / ۲۸ اسفند) او با محمود احمدی‌نژاد را فرصت درخشانی برای به چالش کشیدن مردی ارزیابی کردند که از پاسخ ‌دادن به هر سوالی طفره می‌رود و با تکیه بر شعارهای پوپولیستی، حکومت کشورش را "قربانی ترفندهای جهان غرب" می‌د‌اند.

این مصاحبه که به جای ۲۰ دقیقه، ۴۵ دقیقه به طول انجامید، برخلاف انتظار تمامی کسانی که کلاوس کلبر را می‌شناسند، به فرصتی برای محمود احمدی‌نژاد تبدیل شد تا بار دیگر بر حرف‌های تکراری خود تأکید کند، حکومت ایران را قربانی سیاست‌های آمریکا و اسرائیل نشان دهد و به انکار هولوکاست بپردازد.

آگاهی شبکه دوم از موفق نبودن این مصاحبه

پخش این مصاحبه از شبکه دوم تلویزیون دولتی آلمان با انتقادهای فراوانی همراه شد. هر چند مسئولان این شبکه به حمایت از کلاوس کلبر پرداختند، تارنمای اینترنتی مجله سیاسی سیسرو (Cicero) یک روز پس از پخش این مصاحبه، در مقاله‌ای با عنوان "خودویرانگری یک ستاره خبری"، پخش این مصاحبه آن‌هم ۲۰ دقیقه پس از نیمه‌شب دوشنبه را دلیلی بر آگاهی مسئولان شبکه دوم از عدم موفقیت این مصاحبه دانست.

از آن گذشته مسئولان این شبکه می‌دانستند که سخنان محمود احمدی‌نژاد در مورد انکار هولوکاست در آلمان قابل پیگرد است و شاید از این رو بود که پیش و پس از پخش این مصاحبه مجری تلویزیونی تأکید داشت که هر چند سخنان محمود احمدی‌نژاد از نظر حقوقی قابل پیگرد است، اما این شبکه تصمیم گرفته آن را پخش کند تا نشان دهد احمدی‌نژاد چه تفکری دارد. مسئله اما اینجاست که افکار عمومی آلمان از تفکر محمود احمدی‌نژاد دست‌کم در مورد هوکوکاست به خوبی آگاهند.

انتقاد از بی‌پاسخ گذاشتن انکار هولوکاست

کلاوس کلبر که سخنان محمود احمدی‌نژاد در مورد اسرائیل را بی‌پاسخ گذاشت و تلاش کرد با تغییر موضوع، مصاحبه با احمدی‌نژاد را به نتیجه برساند، در گفت‌وگو با روزنامه "تاگس اشپیگل" در مورد پی‌پاسخ گذاشتن سخنان احمدی‌نژاد گفت که نمی‌خواسته فرصت بیشتری به او بدهد تا "سخنان چرند" بیشتری بگوید. این پاسخ اما برای منتقدانی مانند امید نوری‌پور نماینده ایرانی‌تبار مجلس آلمان، پذیرفتنی نیست. نوری‌پور معتقد است، کلاس کلبر از نظر اخلاقی در این مصاحبه شکست خورده است.

او روز یکشنبه (۲۵ مارس / ۶ فروردین) به روزنامه "بیلد ام‌زونتاگ" گفت: «کلبر سرکوب ‌خشو‌نت‌بار معترضان حکومت در ایران را اصلا مطرح نکرد که این یک خطای بزرگ ژورنالیستی است. مسئله حقوق بشر از نظر محتوایی قابل تفکیک از مسئله سلاح اتمی ایران نیست.»

وحید وحدت‌حق کارشناس مسائل ایران نیز مصاحبه کلاوس کلبر با محمود احمدی‌نژاد را "سهل‌انگاری" دانست و گفت: «احمدی‌نژاد توانست خود را رهبر مهربان و آرام حکومتی نشان دهد که قربانی استبداد اسرائيل است. این مصاحبه در ایران برای محمود احمدی‌نژاد موفقیتی باورنکردنی بود که یک شبکه تلویزیونی دولتی آلمانی آن را فراهم کرد.» 

کد خبر:120747 -

نظرات کاربران

نام:
ايميل:
نظر
کد امنيتی كد امنيتي تغيير تصوير
 
ارسال
نظرات کاربران

احمدی نژاد منهای مشایی را همچنان دوست داریم به شرظی که بفهمد و دست از سر آن ... بردارد!

پاسخ

قبول دارم دكتر دوستت داريم بشرطي كه ....

ناشناس

سلام!!! بله الحق که حررف دل ما را زدی!!! نگاه کوتاه واجمالی به زندگی نامه امیر کبیر وشخص مرموزی که در کنار امیرکبیر بر اوضاع مملکت نظاره داشت می توان فهمید که نقش مشائی در کنار احمدی نژاد چیست؟!!!! البته نمی خواهم احمدی نژاد را با امیر کبیر مقایسه کنم امیر کبیر کجا واحمدی نژاد کجا!


واله

امیدوارم محمود جان دست از حاشیه هاش برداره و همان رئیس جمهور انقلابی و دوست داشتنی سابق بشه

پاسخ
مصطفی

ما هم امیدواریم . البته باید دعا هم کرد. براستی یه آدم به قد قواره این آقا کم داریم که با تریبون اونا حرف انقلاب رو بزنه. این یه کار بزرگیه و باید این رو قدر دان باشیم

علی

آخه دوست داره برداره ولی دست خودش نیست...


میخوامت دکتر جون.


م.س.

دعا کنیم این شخص با تمام سوالات و شبهاتی که در مورد او وجود دارد، مکتبی را پایه گذاری کرده باشد که برای این انقلاب بماند و شعار رییس جمهور بعدی را بسازد. نمی دانم شاید مکتب سوم تیر، شاید احمدی نژادی، شاید نه دی و شاید هر اسم دیگری دارد.


رضا

اقاي رئيس جمهوربه شما افتخارمي كنيم ولي انكارهولوكاست بامشايي ودوست بودن بامردم اسرائيل جوردرنمياد


علیرضا ولایی

ضمن عرض تبریک سال نو به ملت شهید پرور ایران و مسئول محترم نظام جمهوری اسلامی ، این پیروزی رو به به مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهور جناب آقای دکتر حمدی نژاد و سایر مسئولین تبریک میگم. دکتر جون دمت گرم،گل کاشتی.


حمید

خدایا به عظمتت قسم نظام جمهوری اسلامی را روز به روز در جهان درخشنده تر قرار ده و رهبر بزرگوار سید عزیز ما ومسئولین خدمتگزار نظام را از تمامی بلیات محافظت بفرما

پاسخ
امیرپویان

آمین


تاکنون چنین رئیس جمهور باهوش ، پرکار و شجاعی دنیا به خودش ندیده است. احمدی نژاد منهای مشائی و جانشین مشائی عالیست


سجاد

درود بر احمدی نژاد برای این مواضع کوبنده. امیدوارم با اصلاح بعضی کارهای اشتباه محبوبیتش به مانند دور اول ریاستش بشه.


محمد

اینجاست که میبینیم خداوند متعال دشمنان مارا ازاحمقها خلق کرده ومظلومیت ما به دست خود این احمقها به جهانیان اثبات میشود


احمدرضا

همه انتقادات به رييس جمهور در گفتمان احمدى نژاد حل شدنيست,,,

پاسخ
امیرپویان

وقتی بصیرت نباشد،هیچ چیز حل شدنی نیست. به امید بازگشت به سوم تیر


سعید

احمدی نژاد دوستت داریم هنوز ، اگرچه دلمونو شکستی .


حبیب

اگر احمدی نژاد هر بدی داشته باشد که انشاء ا... به کوری چشم دشمنانش ندارد . این اقتدار و این افتخار به همه آن انتقادات بی موردی که می کنند می ارزد . این گفتمان . این ارزش ها در هیچ دوره ای مطرح نبوده است و احیاء گر بی بدیل گفتمان انقلاب اسلامی که به دست رهبر کبیر انقلاب اسلامی و رهبرمعظم انقلاب اسلامی و شهدای والامقام بنیان گذاشته شده است یقینا دکتر محمود احمدی نژآد ولایت مدار و دلسوز و زحمتکش و مهربان و مظلوم است . به عنوان یک مدرس دانشگاه و به عنوان یک بسیجی به چنین رییس جمهوری افتخار می کنم و در هر نماز دعایش می کنم . حاشیه هایی هم که قدرت طلبان و سهم خواهان و پول پرستان و بعضی هم دوستان بی بصیرت مطرح و گاهی هم درست می کنند در برابر این عظمت و بزرگی جایی ندارد .


محمد

نمیدونیم دم خروس رو باور کنیم یا قسم حضرت عباس رو.اگه این سخنان اعتقاد رییس جمهور است حرف های مشایی چیه؟


کاظم

چرا هولوکاست کشتار ایرانیان توسط یهودیان در زمان خشایار شاه هیچ جا مطرح نمی شه. به کتاب استر و جشن پوریم در اسراییل باید بیشتر پرداخته شود خصوصا این روزها که در آستانه برگزاری این جشن توسط صهیونیست ها هستیم لطفا مقاله در این زمینه تهیه و منتشر کنید.


آزاد

من طرفدار هيچ گروه و دسته سياسي نيستم ولي در صورت تجاوز به كشورم تا آخرين توانم با متجاوز مي جنگم و مطمئنم تمام ايراني هاي وطن پرست هم با من موافق هستند.


دست مريزاد دكترجون.


عبداللهی

در مواضع شجاعانه آقای احمدی نژادهیچ شکی نیست که تاکنون سیاستمدارترین روسای جمهورایران ازچنین شجاعتی برخوردار نبودندوحاضرجوابی وپاسخ صریح منطقی وی جای هیچگونه تردیدی نیست ولی جای تعجب است که چرا سیاستمداران از یک مسئله کوچک غافل میشوند وبراحتی فریب می خورند مثلاشهیدرجایی علیرغم تذکرات مسئولین اعتمادعجیبی به کشمیری و بهزادنبوی داشت آقای منتظری به هاشمی !!! والآن هم احمدی نژادعلیرغم تذکر مسئولین به مشایی؟!!!شاید از اعتماد بنفس بالاست که اعتماد بنفس باوجود مزایای زیاد گاهی اوقات مضراتی هم داردزیرا فرد را از پذیرش تذکر ونظرات دیگران محروم می سازد.


morteza

سلام خداوند محمود جان مارا از شر دشمنان خارخی ودوستان ناباب داخلی نجات وهمچنان سرباز ولی باقی بماند


سرباز

بگذار دشمنان در حسرتشان گر بگیرند وبمیرند.


کاوه

هر گلی خاری دارد . مشایی نیز خار احمدی نژاد است. مرگ بر اسراییل.


نخ تسبیح تمام پدیده ها در طول تمام اعصار ولایت و رمز سعادت و عزت در اطاعت محض از آن بوده است. احمدی نژاد هر وقتی که در زیر سایه ولایت قرار داده و گفتمان امام و رهبری رو پیگیری کرده موفق و سربلند بوده و هر وقت خواسته خودی نشون بده و خودش رو مستقل از ولی جلوه بده ، کارش به حاشیه رفته... امیدوارم که همه ی حاشیه های دکتر حذف بشه تا دشمنان ولایت بواسطه عدم ولایت مداری ریشخندمون نکنن ( حاکمیت دوگانه )


احمدي نژاد بهترين رييس جمهور دنياست (البته بدون مشايي)


ملک محمد پور

این یعنی گفتمان امام روح الله خدایا به ما لیاقت بده که در رکاب امام زمان تلافی سیلی حضرت زهرا رااز این ها بگیریم انشاالله(نصر من الله وفتحالقریب)


احمدي نژاد اگر خودش رو براي انكار هولوكاست بكشه و با تمام وجود براي مبارزه با اسرائيل بجنگه وقتي در اصلي ترين محور انقلاب يعني ولايت فقيه و ساير اصول لنگ عجيبي مي زنه و قادر به رفع اين تشكيك جدي و اساسي نيست و روز به روز با حرف هاي عجيب و غريب و حمايت هاي بي چون و چرا از آن آدم معلوم الحال! ادامه مي ده، اين نوع موضع گيري هاي او تنها يك جاذبه مقطعي ايجاد مي كنه و بس!!


با این هوشمندی احمدی نژاد ای کاش ایرادات خودش را حل می کرد که حل شدنی هستند


احمدی نژاد منهای مشایی را هم دوست ندارم چه برسد با او.


مصطفی

دعامیکنم محبت مشایی از دل احمدی نژاد کنده بشه چون خودش واقعا معرکه است ولی بعضی ها نمی گذارن.

دوشنبه، 7 فروردين 1391

7:05:44 PM

وحید وحدت‌حق کارشناس مسائل ایران نیز مصاحبه کلاوس کلبر با محمود احمدی‌نژاد را "سهل‌انگاری" دانست و گفت: «احمدی‌نژاد توانست خود را رهبر مهربان و آرام حکومتی نشان دهد که قربانی استبداد اسرائيل است. این مصاحبه در ایران برای محمود احمدی‌نژاد موفقیتی باورنکردنی بود که یک شبکه تلویزیونی دولتی آلمانی آن را فراهم کرد.»