صفحه اصلی اقتصاد

فرهنگ

تاريخ

ارتباط با ما آرشيو جستجو پيوند ها
علی حسینی
مونا قائمی
فرشاد پیوس
علی جباری
سعید قرایی
گفتگو با حسین فرکی
گفتگو با اسکندر کوتی نوستالژی دهه 60 و 70
گفت و گو با سرمربي تيم تراكتورسازي
گفت و گو با علی پروین
انگار همه چیز به طرز عجیبی دست به دست هم داده تا تخلف این بازیکنان را به اثبات برساند. تازه داستان وقتی جالب‌تر می‌شود که خبر می‌رسد تنها بختیار رحمانی و علی حمودی در معرض این اتهام قرار ندارند و احتمال جعلی بودن کارت پایان خدمت 18 بازیکن دیگر در حال بررسی است.
وقتی می‌دانیم نیلسون یک و نیم میلیارد و آندو سه میلیارد و امیرحسین صادقی یک و نیم میلیارد و علی دایی دو میلیارد و سیصد میلیون و البته امیر قلعه نویی یک میلیارد و هشتصد میلیون قرارداد بسته‌اند، چرا باید فضایی را فراهم کنیم که مردم نسبت به هر حرف و هر نظری موضعی دفاعی داشته باشند؟ ترویج دروغ در جامعه، چه سودی برای وزارت ورزش و سازمان لیگ دارد؟
نارضایتی بابت اعلام رقم قراردادها در تمامی محافل ورزشی دیده می‌شود،انتقادهای ریز و درشت اهالی فوتبال،کارشناسان ،مردم و رسانه‌های گروهی نشان داد هیچ کسی ادعای شفاف سازی باشگاه‌ها را قبول ندارد حال باید دید آیا وزارت ورزش و جوانان به عنوان بانی اصلی ورزش کشور در این خصوص واکنش نشان خواهد داد یا با لاپوشانی ژست شفاف سازی باشگاه‌ها را تایید خواهد کرد!
دليل اين لاپوشاني روشن چیست. باشگاه استقلال كه نتوانست سقف بودجه 15ميلياردي وزارت ورزش را رعايت كند، حالا بايد غرلندهاي وزيررا هم بشنود، چرا كه از راهروهاي وزارت ورزش و جوانان خبرمي رسد كه گودرزي بشدت از رعايت نشدن سقف بودجه اي كه براي باشگاه استقلال تعيين كرده بود، ناراحت است.
بازیکنانی که فصل گذشته قراردادهایی نزدیک به 2 میلیارد با باشگاه‌های متبوع خود منعقد کرده بودند و حالا طبق لیست‌های منتشره با رقمی نزدیک نصف فصل گذشته قرارداد خود را تمدید کرده‌اند. آنچه با توجه به روحیه جاه طلب و تمامیت‌خواه ستاره‌های ایرانی غیرقابل باور می‌نماید. از همین رو این شرایط سبب شده تا سازمان بازرسی و البته وزارت ورزش و جوانان به قضیه ورود کنند تا اصل ماجرا روشن شود.
پارسال که در مسابقات بین قاره‌ها امریکا را بردیم مردم خیلی خوشحال بودند و به ما گفتند دمتان گرم! اگر بازی‌های قبل را هم می‌باختید، ولی امریکا را می‌بردید برای ما کافی بود. به همین دلیل فشار روانی زیاد بود.
گفته می‌شود کریمی بنا دارد در ماه های پیش روبه فعالیت های اقتصادی خود بپردازد، جادوگر که پیش از این هم در بیزنس و ساخت و ساز سررشته قابل توجهی داشت احتمالا از این پس با زمان بیشتری به کسب درآمد فکر می‌کند تا در این حرفه نیز صاحب موفقیت شود.
همه این بازیکنان، سپاهان را به تیمی قدرتمند تبدیل می‌کند؛ تیمی که حداقل روی کاغذ می‌توان آنها را مدعی دانست اما جدایی غیرمنتظره مجتبی جباری بعد از هفته پنجم از سپاهان و همینطور جدایی آرش افشین در نیم‌فصل که مثل یعقوب کریمی در پازل تاکتیکی سرمربی جای زیادی نداشتند
همه آن روزهایی را که می‌شد به مذاکره با جلال حسینی گذراند، پرسپولیس با بی‌تفاوتی‌هایش از کف داد و حالا به جای حرف‌های نزده آن روزها حسرت می‌خورد. پرسپولیس کوتاهی کرد و سیدجلال هم از خدا خواسته، اصلا مجال نداد که این قصور به چشم بیاید.
غیبت شش هفته‌ای حنیف عمران‌زاده مصدوم در ابتدای فصل جدید لیگ برتر و خسته بودن ملی‌پوشان اعزامی به جام جهانی بیستم شامل حیدری، تیموریان و صادقی دست‌های امیر قلعه‌نویی را در هفته‌های نخست لیگ قدری خواهد بست اما او حالا تیمی دارد که قطعا پیرتر از فصل پیش نیست و آمدن چند جوان مستعد به استقلال، شاید این تیم را در گذر از معابر دشوار لیگ موفق‌تر از فصل پیش سازد.
فصل پیش را که به یاد بیاوریم به خوبی می‌توانیم دلیل جذب این همه هافبک از سوی امیر قلعه‌نویی را دریابیم. امیر قلعه‌نویی در طول فصل سیزدهم بارها به این نکته اشاره کرده بود که دلیل کاهش آمار تعداد گلزنی مهاجمانش نداشتن هافبک‌های کافی است. در بازه‌ای از فصل سیزدهم استقلال به دلایل گوناگون از داشتن هافبک محروم بود که این مساله موجب شد استقلال با ضعف در بازیسازی هم مواجه شود.
این فرد به آقای رئیس پیشنهاد داده اگر وی بپذیرد او حاضر است در صورت بازگشت به کادر فنی تیم ملی مربی نام آشنایی را با نصف رقم قرارداد کی روش به ایران بیاورد تا او دوباره لذت نشستن روی نیمکت تیم ملی ایران را تجربه کند!
هیچ کس باور نمی‌کند که بازیکنی با خصوصیات فنی تیموریان با یک میلیارد تومان قرارداد ببندد یا خسرو حیدری که در جام جهانی یکی از مردان اثرگذار تیم ملی بود. امیرحسین صادقی هم همینطور. مدافع میانی باشگاه استقلال عملکرد خوبی در جام جهانی داشت و از نظر فیفا یکی از ستاره‌ها بود.
انتقادهای داریوش مصطفوی، انتقادهای کارشناسی، منصفانه و دلسوزانه‌ای است البته از نگاه شرکا و دوستان او و گروهی از مخاطبانی که حداکثر یکی دوسال است فوتبال را تعقیب می‌کنند و با کارنامه پرافتخار ایشان آشنایی کامل ندارند. عمر داریوش خان دراز باد و امیدواریم ایشان در ادامه عمر پربرکتشان بازهم در ملاقات با محمد علی آبادی نکاتی را بشنوند که در این سال‌ها نشنیده اند!
در میان 100 بازیکن برتر جهان نام دو بازیکن ایرانی نیز به چشم می‌خورد. پایگاه اینترنتی بلیچرریپورت در اقدامی جالب توجه نام تیموریان و پولادی را که در جام جهانی عملکرد درخشانی داشتند در میان 100 بازیکن برتر جهان قرار داده است.
آیا مسوولان وزارت ورزش و جوانان همانند دوره مدیریتی پیشین باشگاه های استقلال و پرسپولیس فهرست هزینه های این دوباشگاه را افشا خواهند کرد یا در دوره جدید مدیریتی این باشگاه از این کار خودداریمی کنند تا حقیقت همچنان پنهان بماند و رویایی پایان پرداخت های نجومی به فوتبالی‌ها همانند یک افسانه به تاریخ بپیوندد.
برای تیم‌های بزرگی مثل استقلال که هواداران پرشماری دارد جشن پیراهن جشن بزرگ و پراهمیتی است. مسوولان استقلال با توجه به این مساله باید خود را برای برپایی این جشن آماده کنند تا جشن خوب و درخور نام استقلال را برگزار کنند بدون شک تدابیر آنها برای انتخاب بازیکنان شماره‌های بزرگ از هر حیث قابل تامل و بررسی خواهد بود.
حالا خبر می‌رسد که تیم سایپا و البته مجید جلالی هم خواهان به خدمت گرفتن این بازیکن هستند. آقا معلم فصل گذشته هم خیلی تلاش کرد تا کاپیتان تیم ملی را به تراکتورسازی بیاورد اما در دقیقه 90 او استقلال را انتخاب کرد که خیلی هم دوام نیاورد و به خاطر اختلافاتش با استقلالی‌ها راهی کویت شد.
در شرایطی که نکونام نتوانسته در استقلال بازی کند، او ترجیح می‌دهد راهی خارج از ایران شود. نکونام در حال حاضر با دو پیشنهاد خارجی از سوی اوساسونا اسپانیا و یک باشگاه قطری روبه‌روست. کاپیتان تیم ملی 6 سال برای اوساسونا بازی کرد و دو فصل به‌عنوان بهترین بازیکن تیمش انتخاب شد.
پرسپولیس 93 همین تیمی است که می‌بینید. قرار هم نیست بازیکنی جز اینها که تیم را دوره کرده‌اند، قرمزپوش شود. مهلت نقل و انتقالات البته تمدید شد اما بازیکنی نمانده که پرسپولیس به خاطرش به تکاپو بیفتد. باشگاه هم آسوده خاطر است که برای جذب بازیکن آزاد یا خارجی محدودیتی ندارد و برای رفع کمبودهایش هنوز فرصت هست. چه نیازی است به دردسر وقتی که با همین بازیکنان هم می‌شود یک تیم مدعی را ارنج کرد؟
شنیده شد که کرار جاسم وضعیت خوبی به لحاظ بدنی نداشته و امیر قلعه‌نویی به شدت از وضعیت جسمانی این بازیکن ناراضی است. دور از ذهن نیست که اساسا قراردادی با این بازیکن منعقد نشود و کرار جاسم بلافاصله پس از حضور در ایران به کشورش عراق بازگردانده شود. اگر استقلال اقدام به چنین کاری کند جذب کریم انصاری فرد محقق خواهد شد.
مربیانی که پس از این همه ناز کردن و امروز و فردا کردن برای ورود به تهران در حالی که بلیت آمدنشان به تهران هم رزرو شده بود، به بهانه قابل توجهی نیامدند. فدراسیون جودوی کره شمالی با اعلام این خبر که یکی از مربیان در نظر گرفته شده برای اعزام به تهران تصادف کرده است، از اینکه قولشان را عملی نکردند، عذرخواهی کرده و به این ترتیب پس از ماه‌ها انتظار پرونده آمدن مربیان کره شمالی به ایران به این بهانه بسته شد، نکته قابل توجه این است که کره‌ای‌ها از اعزام مربی سالم خود به تهران هم امتناع کردند!
تیم ملی والیبال ایران در دومین دیدار خود در مرحله نهایی رقابتهای لیگ جهانی والیبال برابر برزیل به پیروزی ارزشمند 3 بر یک دست یافت تا با کسب 3 امتیاز این مسابقه برای نخستین بار در تاریخ به مرحله نیمه نهایی این مسابقات راه یافت.
حالا طرفداران آلبی‌سلسته هر چه حسرت گل نشدن سه موقعیت تک به تک ایگواین، لیونل مسی و پالاسیو را بخورند و از اشتباه داور در نگرفتن خطای واضح نویر بر روی ایگواین شکوه و شکایت کنند، نتیجه هیچ تفاوتی نخواهد کرد. آرژانتینی‌ها باید بپذیرند که ستاره چهارم از همین امروز روی پیراهن آلمانی‌ها نقش بسته است و «لیونل مسی» با وجود تصاحب توپ طلا، احتمالاً برای همیشه در حسرت بالا بردن جام جهانی خواهد ماند.
تیم‌های ملی برزیل و هلند از ساعت ۳۰ دقیقه بامداد امروز برای مشخص شدن تیم سوم جام جهانی در ورزشگاه ناسیونال برزیلیا به مصاف هم رفتند که این دیدار در نهایت با برتری دو بر صفر هلندی‌ها به پایان رسید تا لاله‌های نارنجی برای اولین بار در تاریخ جام جهانی عنوان سومی این رقابت‌ها را از خود کنند.
تیم‌های ملی هلند و آرژانتین از ساعت ۳۰ دقیقه بامداد امروز (پنجشنبه) در ورزشگاه سائوپائولوی شهر سائوپائولو به مصاف هم رفتند تا سرنوشت دومین فینالیست جام بیستم مشخص شود که این دیدار در در وقت‌های قانونی و اضافه بدون گل به پایان رسید و در نهایت آرژانتین در ضربات پنالتی با نتیجه ۴ بر ۲ پیروز شد و به فینال رسید.
حملات طوفانی آلمان پس از این گل شروع شد. تونی کروس در دقیقه ۲۴ موفق شد با شوتی روی پا و دیدنی حساب کار را سه بر صفر کند. این بازیکن در دقیقه ۲۶ موفق شد بار دیگر از روی اشتباه مدافعان برزیل، گل چهارم تیمش را نیز به ثمر برساند.
آخرین روز از مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی فوتبال 2014 در برزیل با پیروزی قابل پیش‌بینی دو تیم مدعی آرژانتین و هلند همراه بود اما این پیروزی‌ها به سختی بدست آمدند و کاستاریکا و بلژیک نشان دادند که می‌توانند در سال‌های آینده در حد یک مدعی جدی ظاهر شوند.
روز پایانی دور نخست حذفی رقابت‌های جام جهانی فوتبال 2014 در برزیل با صعود قابل پیش‌بینی دو تیم مدعی آرژانتین و بلزیک همراه بود؛ هر چند آرژانتیینی‌ها اصلا در حد و اندازه‌ای که هواداران از آنها انتظار دارند، ظاهر نشدند و به سختی از سد سوئیس گذشتند.
فرانسه که در این جام چهره متفاوتی از خود نشان داده و حتی بدون فرانک ریبری، ستاره مطرح خود بازی‌های فوق‌العاده‌ای را به نمایش گذاشته، توانست نیجریه را شکست دهد و به جمع هشت تیم برتر جام راه پیدا کند.