صفحه اصلی اقتصاد

فرهنگ

تاريخ

ارتباط با ما آرشيو جستجو پيوند ها
مونا قائمی
علی حسینی
مونا قائمی
فرشاد پیوس
علی جباری
گفتگو با فرامز آقایی رئیس هیئت قایقرانی بابلسر
گفتگو با حسین فرکی
گفتگو با اسکندر کوتی نوستالژی دهه 60 و 70
گفت و گو با سرمربي تيم تراكتورسازي
گفت و گو با علی پروین
منتقدان مالک متمول باشگاه استیل آذین اعتقاد دارند حسین هدایتی که در سودای خرید امتیاز باشگاه پرسپولیس تهران سال‌ها به سر می‌برد، به دنبال این هدف بود با طرح این مساله فشار بر مدیران وزارت ورزش و جوانان را افزایش دهد تا آنها به واسطه علاقه وی به خرید امتیاز باشگاه پرسپولیس بدون معطلی سهام این باشگاه را به وی واگذار کنند در صورتی که از راهروهای وزارت ورزش و جوانان خبر می‌رسد با آشکار شدن حقیقت این ماجرا شانس وی به شدت کاهش یافته است.
پس مخالفت برخی از اعضای هیات رئیسه فدراسیون با استخدام کرانچار حالا با این اتفاق موضوع توافق نهایی با کرانچار با اما و اگرهای بیشتری رو به رو شده از این رو پیش بینی منتفی شدن حضور کرانچار دور از انتظار نیست مگر آنکه علی کفاشیان بتواند نصرا... سجادی، علی رغبتی، احمد گواری و شاهرخ شهنازی را متقاعد کند تا به حضور این مربی رای مثبت دهند آنگاه رئیس می تواند بدون دغدغه قرارداد کرانچار را رسما امضا کند.
سید مهدی هاشمی گفت:« لازم است با برنامه ریزی دقیق، حرکت های تقویت شده ای را آغاز کنیم تا بتوانیم با یک هم افزایی جهت تقویت، رشد و توسعه ورزش کشور که در نهایت به افزایش سلامت روانی جامعه خواهد انجامید، قدم برداریم.»
گفته می‌شود حبیب کاشانی از سوی رئیس فدراسیون مامور پیگیری حضور زلاتکو کرانچار در ایران شده به همین دلیل کاشانی با کمک رضا چلنگر در تلاش است سرمربی پیشین تیم ملی مونته نگرو را به تهران بکشاند تا مذاکرات مستقیم و رو در رو انجام شود تا شاید به این واسطه تردیدهای اعضای هیات رئیسه فدراسیون فوتبال نیز در رابطه با استخدام کرانچار برطرف شود.
ترکیب هیات مدیره باشگاه پرسپولیس با اضافه شدن کلانی و کاشانی در برهه کنونی به کلی دگرگون شد به گونه‌ای که حالا از 6 عضو هیات مدیره 3 عضو فوتبالی هستند و 3 عضو غیر فوتبالی، قرار گرفتن حمید سیاسی،علی اصغر مونسان و مصطفی سلیمی در یک سو و حضور محمدزادمهر، حسین کلانی و جعفر کاشانی در سوی دیگر می تواند معادلات باشگاه پرسپولیس را به شدت دستخوش اتفاقات جدید قرار دهد.
هرچند مقاومت‌های نامحسوسی از سوی مسوولان فدراسیون فوتبال در قبال این موضع‌گیری صورت گرفت تا فوتبالیست‌های متخلف بتوانند با وجود تخلف آشکار همچنان بدون محدودیت به فوتبال خود ادامه دهند اما به نظر می‌آید منتقدان این رفتار مدیران فوتبال قصد دارند مانع از فعالیت این افراد شوند و بازیکنان را برای مجازات قانونی به مراجع قضایی معرفی کنند.
گفته می‌شود حالا پس از رضایت علی دایی و آزادی محمد مایلی کهن از زندان اوین مقدمات جلسه آشتی کنان این دو چهره خبرساز فوتبالی مهیا شده و به زودی دایی و مایلی کهن در برابر لنز دوربین‌های شبکه خبری همدیگر را در آغوش می گیرند تا این پرونده خبرساز به این ترتیب بسته شود.
ماجرا از جوسازی برخی گروه‌های سیاسی در داخل ایران برای فشار به فدراسیون والیبال برای حضور بانوان در جریان مسابقات تیم ملی والیبال کشورمان در لیگ جهانی آغاز شد؛ رویکردی کاملا سازماندهی شده و هدفمند که زمینه‌ساز شکل‌گیری برخی تجمعات پراکنده از سوی فمینیست‌ها در اطراف سالن ۱۲ هزار نفری آزادی تهران شد.
گفته می‌شود مدیران وزارت ورزش و جوانان در نظر دارند با فرا رسیدن تعطیلات نیم فصل تغییرات عمده مدیریتی در این باشگاه را به اجرا درآورند تا سرنوشت بلاتکلیف مدیریت این باشگاه با این تغییر چهره مدیریتی تا حدودی برطرف شود،همزمان با طرح این موضوع امیر رضا خادم نماینده تام الاختیار وزیر ورزش و جوانان ، سخنگوی هیات مدیره پرسپولیس و سرپرست موقت باشگاه را به دفتر خود فراخواند تا با آنها پشت درهای بسته مذاکره کند.
انتخاب موقت هومن افاضلی برای مدیریت اردوی تیم امید ، تنها خروجی نشست اعضای کمیته فنی و توسعه فدراسیون فوتبال بود، در شرایطی که قرار بود روز یکشنبه اعضای این کمیته درباره جانشین وینگادا تصمیم نهایی را انجام دهند و نظر کارشناسی خود را به هیات رئیسه تقدیم کنند؛ این کار به روز دوشنبه موکول شد تا بلاتکلیفی همچنان پابرجا بماند.
« به آقای وزیر توصیه می کنم به جای دخالت در انتخابات فدراسیون های ورزشی به فکر افزایش بودجه ورزش کشور باشند، هم اکنون دولت در حال تهیه لایحه بودجه است از این رو بهتر است وقت آقای وزیر صرف افزایش بودجه ورزش باشد تا مهره چینی در فدراسیون های ورزشی.»
به دلیل عدم اطلاع رسانی دقیق درباره جزئیات توافق صورت گرفته کسی نمی‌دانست چه اتفاقی بین فوتبال و تلویزیون صورت گرفته تا این که رئیس فدراسیون فوتبال روز شنبه در مصاحبه‌ای اعلام کرد قرار است از سال آینده دولت بودجه‌ای را برای حق پخش تلویزیونی مسابقات در نظر بگیرد تا صدا وسیما رقم واقعی را به فدراسیون فوتبال بپردازد.
البته کاشانی برای آنکه با مقاومت احتمالی کارلوس کی‌روش رو به رو نشود، تصمیم دارد انتخاب زلاتکو کرانچار را منوط به مصوبه کمیته فنی و توسعه فدراسیون فوتبال کند چون با این روش دیگر کسی نمی‌تواند انتخاب کرانچار را وتو کند و بار دیگر در مسیر انتخاب گزینه مربیگری تیم المپیک سنگ اندازی کند.
سوال کنندگان از وزیر ورزش و جوانان مهم ترین دلیل فراخواندن وزیر به مجلس را عدم توجه کافی دستگاه ورزش به مسائل خاص این حوزه عنوان کردند و در مصاحبه‌های خود از بی توجهی معاون پارلمانی وزارت ورزش به تذکرهای متعدد ابراز گلایه کردند و تاکید کردند وزیر ورزش باید پاسخ قانع کننده ای برای سوالات آنها داشته باشد چون در غیر آنها به آقای وزیر کارت زرد نشان خواهند داد.
حبیب کاشانی با کنایه از کفاشیان بابت بی توجهی به نظر او و کمیته فنی انتقاد کرده و در این رابطه گفته است:« انگار برخی افراد نمی‌خواهند مشکلات این تیم حل شود، اگر فضا برای کمک به تیم امید و رفع موانع مهیا باشد، در تیم امید می‌مانم و در غیر این صورت مسوولیت را به افراد دیگر می‌دهم.»
غائله به وجود آمده میان صدا و سیما و فدراسیون فوتبال بر سر قرارداد حق پخش تلویزیونی مسابقات فوتبال به عقیده بسیاری مساله‌ای پیچیده و سخت به حساب می‌آمد به ویژه که مسؤولان فوتبال اعلام کرده بودند به هیچ وجه حاضر به عقب نشینی در برابر رسانه ملی نیستند و تا زمانی که رقم درخواستی پرداخت نشود هیچ دوربینی به داخل ورزشگاه ها راه پیدا نخواهد کرد!
از بهترین گلزن جهان گرفته تا بهترین تكواندوكار دنیا و محبوب‌ترین مربی سرخابی ها و.... این روزها هر كدام برای خودشان، جا و مكان مشخصی دارند.علی دایی با اردبیلی‌ها در میدان ارگ است،علی پروین در هیأتی در طرشت و فرهاد كاظمی در جوادیه، هیأت عزاداری بزرگی را اداره می‌كند. حسین رضازاده به اردبیل می‌رود تا تاسوعا و عاشورا را در روستای آبا و اجدادی‌اش باشد.
برای استقلال در دقیقه 89 این بازی یک ضربه ایستگاهی خطرناک به‌وجود آمد که امید ابراهیمی این ضربه را به دیوار دفاعی صبا کوبید تا تنها یک کرنر برای استقلال به دست آید. این دیدار در پایان با تساوی یک بر یک دو تیم به پایان رسید تا صبا موفق شود در ورزشگاه آزادی استقلال را متوقف کند.
از طرفی گفته می‌شود تاخیر در اعلام نام سرمربی جدید به درخواست باشگاه ذوب آهن نیز ارتباط دارد، هرچند مسؤولان باشگاه ذوب آهن با جدایی سرمربی خود موافقت کردند اما مدیران این باشگاه از کاشانی خواسته‌اند برای اینکه ذوب آهن با مشکل فنی رو به رو نشود موضوع جدایی گل محمدی را پس از اتمام بازی‌های هفته پانزدهم رسانه ای کنند تا در این مدت آنها بتوانند جانشین مناسبی برای گل محمدی انتخاب کنند.
اما جالب است بدانید که از نظر خواجه وند اعضای هیات مدیره به دلیل مشغله کاری در جلسه مهم هیات مدیره شرکت نکردند، وی در این رابطه می‌گوید:« بعضی از اعضای هیات مدیره با توجه به برنامه کاری که داشتند امکان حضور در جلسه را پیدا نکردند. بر همین اساس با لغو جلسه رسمی هیات مدیره، آن را به بعد از تاسوعا و عاشورای حسینی موکول کردیم.»
فته می‌شود امیر عابدینی روش تعلیق برگزاری مسابقات لیگ برتر را پیشنهاد داده است که این مساله با نظر مثبت اعضای هیات رئیسه همراه می شود به همین دلیل شرکت کنندگان در این نشست پس از اتمام جلسه در گفت و گو با رسانه‌های گروهی هر یک از احتمال تعلیق مسابقات خبر دادند.
وقتی خیال حمید درخشان بابت پیروزی تیمش در هفته سیزدهم جمع شد، سرمربی پرسپولیس از برخورد جدی با صادقیان خبر داد، درخشان حتی در نشست مطبوعاتی پس از پایان بازی برای این بازیکن حسابی خط و نشان کشید که فقط تا نیم فصل این رفتارها را تحمل می کند.
رئیس فدراسیون فوتبال در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی گفت:«اینطور نیست، یک نامه به من دادند که امضا شده بود که در 15 بند مواردی ذکر شده بود، اما در مورد دو بندی که صحبت شد چیزی به دست ما نرسید. هیچ کدام از اعضای هیئت رئیسه در رابطه با مخالفت با نبی چیزی را عنوان نکردند.»
قنبرزاده عضو ناراضی هیات رئیسه فدراسیون فوتبال در جمع خبرنگاران گفت:« خدا را گواه می‌گیرم که در بحث دبیرکل بسیاری از ابهامات بررسی و برخی ابهامات باقی ماند اما عملکرد کمیته فنی حتی پس از آنکه کتابچه ای را به ما ارائه کردند مورد نقد جدی قرار گرفت و هنوز هم مورد نقد ماست.»
در شرایطی که اکثریت اعضای هیات رئیسه فدراسیون فوتبال طی نامه‌ای خواستار برکناری نبی و آیت اللهی شده بودند کفاشیان از صبح چهارشنبه با حضور در جمع اعضای ناراضی تلاش کرد ابهامات موجود برای این عده را برطرف سازد که در نهایت پس از برگزاری دو جلسه در نوبت و صبح و بعدازظهر هیات رئیسه فدراسیون متقاعد شد یاران کفاشیان همچنان در سمت های خود باقی بمانند.
مدیران فدراسیون فوتبال و رسانه ملی تصور می کردند پیشنهاد ارائه طرح دولت به مجلس بابت افزایش بودجه صدا و سیما می‌تواند پایانی باشد برای کشمکش‌ها بر سر پرداخت رقم خرید امتیاز حق پخش تلویزیونی مسابقات فوتبال اما قبل از آنکه طرح مذکور به بهارستان ارسال شود موج مخالفت جدی نمایندگان با این مساله باعث شد سرنوشت این ماجرا دوباره در ابهام قرار گیرد.
مسوولان فدراسیون فوتبال بر سر دوراهی اخراج یا ابقای سرمربی تیم المپیک قرار گرفته‌اند به همین دلیل سرنوشت این تیم با ابهامات متعددی رو به رو شده است، به شکلی که حالا هیچ کسی نمی‌تواند در این باره با قاطعیت اظهارنظر کند. در شرایط کنونی نگاه مسوولین مرتبط با این حوزه به سه دسته تقسیم شده تا اوج ناهماهنگی در فوتبال ایران شکل گیرد.
اگر دوستان برای خرید این امتیازها پول دارند از همان محل برای خرید بازی های داخلی نیز هزینه کنند.این حرف که ما بودجه نداریم توجیه عملکرد دوگانه مدیریت رسانه ملی است پس نمی توان انتظار داشت که مجلس این حرف را بپذیرد و به راحتی آن را قبول کند.
به نظر می رسد نشست هیات رئیسه فدراسیون فوتبال با حواشی بسیار زیادی همراه خواهد بود چون هیچ یک از طرفین فعلا قصد عقب نشینی از مواضع پیشین خود را ندارند مگر این که پشت درهای بسته این نشست توافقاتی صورت گیرد که قاعده بازی تغییر پیدا کند.
به محض اعلام رسمی اخراج نلو وینگادا فدراسیون فوتبال بایستی رقمی نزدیک به 500 میلیون تومان به سازمان مالیاتی کشور بپردازد چون پیش از خروج نلو وینگادا از کشور فدراسیون فوتبال به این سازمان متعهد شده بود که در صورت عدم بازگشت وی به ایران این مجموعه بدهی مالیاتی این مربی پرتغالی را پرداخت خواهد کرد.