صفحه اصلی اقتصاد

فرهنگ

تاريخ

ارتباط با ما آرشيو جستجو پيوند ها
مونا قائمی
فرشاد پیوس
علی جباری
سعید قرایی
امير حاج رضايي
گفتگو با حسین فرکی
گفتگو با اسکندر کوتی نوستالژی دهه 60 و 70
گفت و گو با سرمربي تيم تراكتورسازي
گفت و گو با علی پروین
آیا در یک فرصت فشرده و به طور ضرب‌الاجل می‌توان تیمی را بست که فصل بعد در حد قهرمانی باشد؟ استقلال که فصل پیش دغدغه‌ خصوصی‌سازی را به شدت امروز نداشت، تیمی را بست که بالاتر از پنجم نشد و این ضعیف‌ترین رتبه آبی‌ها در 5، 6 سال اخیر بود. قرمزها هم که دوم شدند نان بلایایی را خوردند که مصدومیت‌ها بر سر سپاهان آورد و از ضعیف شدن استقلال که در سه جبهه می‌جنگید نیز بهره‌مند شدند وگرنه به نایب قهرمانی نمی‌رسیدند.
در فوتبال هم مدیران می‌توانند از طریق گرفتن اسپانسر، بلیت فروشی، حق پخش و... درآمدزایی کنند، ولی کار درستی نیست که پول دولتی را به قشر خاصی اختصاص ‌دهیم. برخی مدیران فوتبال امروز ما کسانی هستند که تنها وظیفه دریافت و تقسیم پول را دارند. اینکه مدیریت نیست.
اما موضوع اصلی اینجاست که چه کسی فایل صوتی فوق را در اختیار نشریه مذکور قرار داده. آیا می‌توانیم باور کنیم نزدیکان وزارتخانه این کار را انجام داده باشند یا اصلا این فایل صوتی چگونه و با چه هدفی ضبط شده است؟ آیا برای تنظیم صورتجلسه نیازی به ضبط ریز مکالمات و دعوای پروین و دایی بود؟
شاید اگر فتح‌ا...زاده ابتدای فصل بابت قرار گرفتن نام بازیکنانی مانند نیکبخت، نوری و بعدها اولادی، امیر قلعه‌نویی را مواخذه می‌کرد چنین فاجعه‌ای به‌بار نمی‌آمد. به هرحال همانطور که گفته شد مساله امروز میزان هزینه‌ها نیست. مساله این است که چرا استقلال با این هزینه حتی سهمیه لیگ قهرمانان آسیا را هم به دست نمی‌آورد؟!
اگرچه معتقدیم که فتح‌ا...زاده همان راهی را پیمود که مربی تیمش می‌خواست اما وقتی می‌بینیم بازیکنان ناکارآمد و تمام شده یکی پس از دیگری سر از استقلال درآوردند به این نتیجه می‌رسیم که مدیریت باشگاه استقلال نباید عرصه را برای امیر قلعه‌نویی بازمی‌گذاشت تا سرمایه‌ها بیهوده از بین برود.
کروش که امروز از تمام باشگاه‌های داخلی انتظاراتی محقانه و از مدیران فدراسیون فوتبال توقع اطاعت امری دایمی و ابدی دارد خودش کمترین قدمی برای نگه داشتن بازیکنانش برای حضور در اردوی آفریقای جنوبی انجام داده؟ کروش می‌توانست اردوی تیمش را پربارتر کند، اگر در زمان دعوای داخلی‌اش با استقلال و سپاهان و پرسپولیس به این فکر می‌کرد که منافع دیروز استقلال، منافع فردای خودش خواهد بود.
باید بدانیم که فدراسیون ها مدیر دارند و آنها باید پاسخگو باشند 48 گروه حسابرسی مسائل مالی مربوط به فدراسیون ها را بررسی کرده که تا پایان اردیبهشت اعلام شده و ما نیز آنها را منتشر می کنیم تنها استقلال و پرسپولیس بودند که زیر نظر آقای خادم و یک گروه حسابرسی و بازرسی مسائل مالیشان بررسی شد. در هر حال سازمان بازرسی مجاز است به عنوان دستگاه نظارتی هر زمان که بخواهد ورود کند و این موضوع همیشه بوده و تعامل نیز وجود دارد.
گفته‌اند قلعه‌نویی هنوز دارد مذاکراتی با باشگاه پدیده مشهد انجام می‌دهد. از طرفی هنوز ماجرای احتمال پیوستن او به سپاهان منتفی نشده است که این احتمالات بازیکنان استقلال را نسبت به آینده کاری خود در این تیم قدری وارد ابهام کرده است اما ماجرای جدایی قلعه‌نویی به رغم آنکه گفته بود دوست دارد در استقلال بماند از کجا آب می‌خورد؟ اینجا می‌شود احتمالاتی را آورد.
جمعه شب گذشته که فولاد با هدایت فنی درست و توأم با متانت حسین فرکی قهرمان لیگ برتر کشور شد و موبایلش پشت سر هم زنگ می‌خورد، چند تا از تلفن‌ها مال بچه‌های بنفیکا بود. آنها زنگ زده بودند تا به حسین آقا مهمترین عنوان زندگی ورزشی‌اش را در صحنه‌های داخلی تبریک بگویند.
مردم یک سال پیش در خردادماه جواب این سوالات را با جشن‌ خیابانی خود برای صعود به برزیل دادند. پوپولیسم مدیران و مربیانی که می‌کوشند مردم را دلیل مقابله با منافع فوتبال ملی ایران قرار دهند به اندازه کافی نخ نما شده.
کروش امروز تیمی را به آفریقای جنوبی برده که قرار نیست حتی در جام جهانی شاید روی نیمکت تیم ملی بنشیند. این محصول وفاداری باشگاه‌ها به وعده‌ها و البته همکاری بی‌چون و چرای سازمان لیگ و فدراسیون با همین باشگاه‌هاست. اینجا در فوتبال ایران، نباید هر وعده‌ای را باور کرد.
روزی که کفاشیان انگشت روی زخم بی‌پولی گذاشته بود، تا حدودی حق به جانب نشان می‌داد اما بی‌برنامگی که در مورد آزاد کردن بازیکنان برای حضور در اردوی آفریقای جنوبی رخ داد، به هیچ وجه قابل گذشت نیست و نشان می‌دهد که واقعا قحطی برنامه‌ریزی در فدراسیون فوتبال بیداد می‌کند و صد البته که کروش به‌عنوان سرمربی تیم ملی بهترین بهره را از این همه بی‌برنامگی می‌برد.
بحث دستمزد داوران به یکی از بحث‌های تکراری و کلیشه‌ای تبدیل شده و هر بار با اعتراض داوران در نهایت 100 تا 150 هزار تومان به دستمزد قبلی این قشر اضافه می‌شد.قیاس دستمزد داوران با فوتبالیست‌های میلیاردی هم خنده‌دار است. دستمزد چهارصد پانصد هزارتومانی کجا درآمدهای میلیاردی کجا؟
تیم والیبال متین ورامین با قهرمانی در پانزدهمین دوره مسابقات باشگاه‌های آسیا سهمیه حضور در مسابقات جهانی را کسب کرد تا افتخاری جدید برای والیبال ایران در تاریخ والیبال آسیا به ثبت برسد و تمام باشگاه‌های حاضر در این مسابقات پی به قدرت واقعی والیبال ایران ببرند.
. به نظر می‌رسد که در این ماجرا باید وزارت ورزش و جوانان خیلی زود دست به کار شود و دست فدراسیون کشتی را برای برگزاری آبرومندانه یک رویداد مهم ملی بگیرد. میزبانی از جام جهانی آبروی ورزش ایران است و همه باید برای برگزاری خوب آن تلاش کنند.
با این شرایط نفرات حاضر در اردو به تعداد انگشتان دو دست تقلیل یافت و در شرایطی که همه فکر می‌کردند اردوی آفریقای جنوبی کنسل شده و همه حتی روابط عمومی فدراسیون نیز از این قضیه خبر نداشت، ناگهان کروش دوباره همه را غافلگیر کرد و در آخرین ساعات شب به بازیکنان باقی مانده در اردو خبر داد که به آفریقای جنوبی خواهیم رفت؛ بدون دروازه‌بان، بدون دستیار ایرانی و البته با 11 نفر! این را می‌شد از آخرین ساعات عصر دریافت.
اوایل فصل برخی خبرها حاکی از آن بود که بعضی تخلفات مالی در سپاهان اصفهان صورت گرفته و به همین خاطر برخی افراد در برهه‌ای که باید همه تلاش‌ها به آماده‌سازی تیم معطوف می‌شد، از سپاهان جدا شدند و صد البته از همان روز هیچ‌گاه سپاهان آن ثبات قدیمی خود را بازنیافت.
هیچ اشکالی هم ندارد همانطور که در دقیقه 6+90 بازی آخر لیگ هفتم وقتی سپهر حیدری گل برتری را زد ورزشگاه آزادی و شاید همه تهران منفجر شد. این ذات فوتبال است اما ما محرم نویدکیا را دوست داریم چه فوتبال بازی کند چه نکند، چه تیمش یک دهه در فوتبال ایران مقام بیاورد و چه مثل امسال هیچ موفقیتی را کسب نکند. آنها باید در فصل آینده این ناکامی را جبران کنند.
استقلال شاید به‌واسطه بردی که مقابل فولاد در هفته بیست‌ونهم به دست آورد و احتمالا بردی که مقابل تراکتورسازی به چنگ می‌آورد شایسته‌ترین تیم لیگ سیزدهم برای رسیدن به این عنوان ماندگار لقب گیرد اما به شرط آنکه تراکتورسازی را در هفته پایانی درغیاب تیموریان مغلوب کند.
حالا نمی‌دانیم آیا خلعتبری آن را نوشته یا فردی دیگر اما هر چه هست اینکه نمی‌توان به راحتی از اشتباه‌های نیلسون گذشت. اشتباه‌هایی که فقط سر بزنگاه و در بازی‌های حساس رخ می‌دهد و عامل شکست، تساوی یا کم شدن شانس قهرمانی پرسپولیس می‌شود.
یکشنبه شب خوب خوابیدید؟ هم شما و هم بازیکنان‌تان؟ یا به فکر بدهی‌ها و بی‌پولی‌های‌‌تان بودید؟ می‌گویند هزاران نفر که هوادار پرسپولیس بودند، تا صبح در اتاق خواب و هال خانه قدم زدند. فدای سرتان. شما خوب خوابیدید؟ خواب شب دلنشینی بود؟ غم به چشم‌های‌تان نیامد؟ به طلب‌هایی که از پرسپولیس دارید هم فکر نکنید.
جامی که آن را 38 سال است فتح نکرده‌ایم و دلیل این فترت طولانی در نظر نگرفتن ملاحظاتی از همین دست در ادوار مختلف قبلی و غافل ماندن از تدارکات و تمهیدات لازم در این ارتباط بوده است. عارضه‌ای که اگر باز گرفتار آن شویم، عذرمان هرگز پذیرفته نخواهد بود.
وجود محدودیت‌های مالی سبب می‌شوند نتوانیم به اهدافی که از قبل تعیین کرده‌ایم برسیم. واقعاً حیف است. ما بازیکن‌های بسیار خوبی داریم. لیگ‌های دیگری هم غیر از سوپرلیگ هستند نظیر لیگ دسته یک، لیگ جوانان، لیگ نونهالان، لیگ بانوان و... که در این حوزه‌ها هم باید کمک کنیم.
بد نیست بدانید که این فقط سخنان یکی از بازیکنان این تیم بود و بقیه آنها هم نظراتی اینچنین داشتند. یکی از آنها از اینکه ماشین هشتصد میلیون تومانی‌اش را بخاطر صد و هفتاد میلیون تومان نمی‌تواند سند بزند می‌نالید؛ دیگری از اینکه شب عید با این پول می‌خواسته برای زن و بچه‌اش «چیز میز» بخرد و دیگری از اینکه این مبلغ فقط پول تو جیبی بچه‌ها می‌شد!
دغدغه‌های کارلوس کی‌روش هر روز بیشتر و بیشتر می‌شود. در آستانه برگزاری مهم‌ترین فاز از برنامه آماده‌سازی تیم ملی برای جام جهانی، سرمربی تیم ملی کماکان دلشوره حضور بازیکنان اصلی‌اش را در اردوهای آفریقای جنوبی و اتریش دارد.
جام ملت‌هایی که استرالیا میزبانی‌اش می‌کند، آخرین فرصت آسیایی‌ها برای تجربه چنین جامی خواهد بود. بعد همه چیز تغییر می‌کند. با سابقه‌ترین جام ملت‌ها بین تمامی قاره‌ها، براساس تصمیماتی که فقط از مغز کج اندیش روسای AFC بیرون می‌آید این بار به جای 16 تیم، شاهد حضور 24 تیم خواهد بود.
قطعا مربی مثل تونی به خوبی می‌داند که عرصه بازی‌های لیگ قهرمانان، عرصه آزمون و خطا نیست و باید کاملا حساب شده در این دیدارها به میدان رفت اما در این دو دیدار چیزی که از او انتظار داشتیم، ندیدیم و اشتباهات او و شاگردانش یک شکست و یک تساوی را به تیم تحمیل کرد. با وجود این هنوز فرصت جبران برای تونی و شاگردانش وجود دارد
البته پای یک شایعه هم در میان است که ادعای سرپرست پرسپولیس را رد کرده و می‌گوید که وزارت ورزش بنا به دلایلی از انتقال این دو میلیارد تومان به باشگاه پرسپولیس ممانعت به عمل آورده و البته هنوز هیچ‌کس صحت این شایعه را تایید نکرده است.
امیر در محفلی خصوصی با کنایه از رفتارهایی که طی سال‌های گذشته با خودش شده حرف زده و به شدت از فضای موجود ابراز خستگی کرده است. در عین حال وقتی از فتح‌ا...زاده پرسیده‌اند که برنامه‌ات برای فصل بعد چیست او با مکثی طولانی گفته: «تکلیف خودمان هم مشخص نیست اما اگر باشم قلعه‌نویی را در استقلال نگه می‌دارم.»
این انتظار زیاد و بی‌جایی نیست که از داوران بخواهیم در این دو هفته کمتر اشتباه کنند. به هرحال اگر تیمی روز یکشنبه از سوی تیم داوری متضرر شود شاید دیگر فرصت جبران نداشته و هزینه چند میلیاردی‌اش در لیگ سیزدهم از بین برود. ضمن اینکه سقوط به لیگ یک و بازگشت دوباره به لیگ برتر به مراتب سخت‌تر از ماندن در لیگ برتر است.