صفحه اصلی ورزش

فرهنگ

تاريخ

ارتباط با ما آرشيو جستجو پيوند ها
قیمت سکه طلا
ارسلان ظاهری بیرگانی
سمانه منصوری
وحید عزیزی
سمانه منصوری
دكتر عادل پیغامی
دکتر ایرج توتونچیان
مشاور رییس بانک مرکزی
حسین عیوضلو؛ رئیس کاگروه تحول بانکی
دکتر محمدجواد محقق
دکتر بهروز علیشیری
پیشنهاد می‌شود ستاد کل نیروهای مسلح، قوه مقننه و قوه قضائیه با بررسی فوری موضوع اقدامات متقابلی برای جلوگیری از گستاخی بیشتر آمریکا اتخاذ کنند. بدیهی است دادگاه‌های ایران نیز می‌توانند به طور متقابل با رسیدگی به پرونده قطور جنابات آمریکایی‌ها علیه ملت ایران، احکام مشابهی صادر کنند. گرچه منابع ارزی آمریکا در ایران وجود ندارد، اما منافع اقتصادی دیگر آمریکا از جمله شناورهای تجاری آمریکا می‌تواند برای توقیف متقابل استفاده شود.
چهارشنبه شب گذشته برنامه ثریا به مناسبت نزدیک شدن به مرحله دوم هدفمندی یارانه ها به موضوع شفافیت اطلاعات پرداخت. در این برنامه علاوه بر پخش گزارشاتی از وضعیت شفافیت اطلاعات در اروپا، برای اولین بار یک کلیپ انتقادی از نحوه توزیع سبد کالا در برنامه ثریا به روی آنتن شبکه یک رفت که مورد استقبال مردم در شبکه های مجازی قرار گرفت.
خداوند کسانی که طلا و نقره خود را انباشته می‌کنند در آخرت به عذاب بسیار سختی دچار می‌شوند، اسلام با نگه داشتن پول مخالف است و می‌خواهد در جامعه گردش داشته باشد تا تولید، عمران و آبادانی حاصل شود. شخص پولداری در دیدار با ما بیان کرد که اگر بانک‌ها سود ندهند سرمایه خود فقر را از بین می‌برد.
بنده در زمان دولت قبل هم گفتم شروع طرحهای تحول اقتصادی و فوری ترین و مهمترین اقدام اقتصادی نظام و دولت بایستی اصلاح نظام بانکی کشور باشد . در حالیکه حجم هدفمندی یارانه ها امثال بالغ بر 40 هزار میلیارد تومان تصویب شده تنها در سال گذشته بانکها نزدیک به 500 هزار میلیارد تومان تسهیلات داده اند.
من از طرف یونسکو مامور شدم که برای کشورهای آیسسکو در آذربایجان یک دوره فقر زادئی درس بدهم، وسط های کارگاه ها و اواخر کارگاه ها که بیکار می شدیم، بصورت جدی از ما سوال می کردند که آقا شما که از ایران آمده اید، واقعاً بانک مرکزی تان تحریم شده است؟! مگر ممکن است؟!، در هیچ یک از کتابهای اقتصادی، در هیچ مقاله علمی، اسمی از تحریم بانک مرکزی برده نشده است، اصلاً معنای علمی ندارد تحریم بانک مرکزی، پس چطور ممکن است یک چنین حالتی؟!
بر خلاف دولت قبل که تدارک عظیمی برای نظارت بر بازارها در آغاز هدفمندی دور اول دیده بود، در این دولت متاسفانه هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگرفته و اساسا وزیر محترم صنعت و تجارت اعتقادی به موضوع نظارت بر بازار ندارد!
هفته‏ی سوم فروردین ماه هرسال مصادف است با سالروز شهادت «سیدمرتضی آوینی» و انتشار مطالبی در تبیین و پاسداشت اندیشه های سیدشهیدان اهل قلم، اما متاسفانه در سال های اخیر بررسی و تحلیل آثار این شهید بزرگوار محدود شده است به بحث های سینمایی، در حالی که سیدمرتضی آوینی متفکری است که در حوزه های مختلف نظرات مهم و قابل تاملی را ارائه کرده است
در این میان، رویکرد عجیب برخی مقامات دولتی برای چسباندن برچسب «نیازمند» و حتی عناوین توهین آمیز دیگر به کسانی که خواهان دریافت یارانه هستند، با انتقاد شدید و واکنش منفی کار‌شناسان و افکار عمومی روبرو شده است. برخی از اعضای دولت انگار برای انصراف مردم از دریافت یارانه نقدی که بر طبق قانون صریح مجلس شورای اسلامی، حق تمامی مردم ایران است و نه تنها نیازمندان، دست به دامن شدید‌ترین جنگ روانی شده‌اند.
در برخی از شاخص ها ما با ترکیه برابر هستیم، در برخی از شاخص ها هم از ترکیه عقبیم، اما در بسیاری شاخص ها جلو هستیم، ما به لحاظ شتاب رشد اقتصادی از ترکیه جلوتر هستیم، از لحاظ درآمد سرانه از ترکیه جلوتر هستیم، در رشد علمی و فناوری هم در برخی شاخص ها از ترکیه جلوتر هستیم و در برخی دیگر عقب هستیم، ولی واقعاً اقتصاد ایران یک اقتصاد مقاوم است و اقتصاد ترکیه یک اقتصاد پفکی! واقعاً تحریم بانک مرکزی را اقتصاد ترکیه نمی تواند تحمل کند.
رهبری می فرمایند؛ «اقتصاد دانش بنیان»، بعد جلسه می گذارند با شرکت های دانش بنیان، بعد می فرمایند سه هزار شرکت کم است و من بیست هزار شرکت دانش بنیان می خواهم، بعد به شرکت های دانش بنیان می گویند؛ «تجاری سازی علم و تولید ثروت از علم به جای نفت»، بعد می روید در سیستم آموزش عالی و می بینید که وزارت علوم، مثلاً این دانشجو اگر دانشجوی رشته شیمی بود، بیست سال پیش این واحدها را می خواند، حالا هم دارد همین واحدها را می خواند.
یک کارشناس اقتصادی با تاکید براینکه اگر قیمت بنزین در سال جاری به 800 تومان افزایش یابد به طور حتم تورم 50 درصد خواهد شد، گفت: پیش نیاز افزایش قیمت حامل‌های انرژی برابری مزد کارمندان و کارگران با میزان افزایش قیمت این محصولات است.
یکی از نقدهای جدی به دولت جزیره‌ای عمل کردن او در برخی از امور است. همچنین شواهد نشان می‌دهد دولت قاطعیت لازم را برای رویارویی با عمق مسائل و مشکلات کنونی ندارد. به عنوان مثال همین موضوع اصلاح نحوه پرداخت یارانه‌ها یکی از مواردی است که نشان می‌دهد دولت قاطعیت لازمی برای برخورد با امور اقتصادی ندارد. بنده اعتقاد دارم در فرصتی که پیدا شد دولت می‌توانست حداقل در این شیوه غلط پرداخت یارانه‌های نقدی اصلاحی انجام دهد.
تمامی ذخائر ارزی توقیف شده ایران در حساب‌های بانک مرکزی است و آزادسازی این ذخائر به معنای امکان تبدیل آن به اسکناس یا امکان استفاده از آن برای واردات است. در این زمینه، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده در جمع لابی صهیونیستی موسوم به «آیپک»، صراحتا اعلام کرد که اسرائیل نباید هیچگونه نگرانی در این زمینه داشته باشد؛ چرا که ایران تا پایان مدت شش ماه تواقفنامه نمی‌تواند از این مبلغ 4.2 میلیارد دلار استفاده کند.
اولین قطعنامه شورای امنیت علیه ایران نیز در زمان نخست وزیری محمد مصدق و بمنزله واکنش علیه ملی شدن صنعت نفت ایران صادر شد. با این حال مصدق واکنشی متفاوت از دولتمردان دولت یازدهم در مقابل تحریم ها داشت. وی در دوره 28 ماهه نخست وزیری خود که کشور تحت فشار قدرت های جهانی بود، کشور را تقریبا بدون هیچ درآمدی از نفت استوار نگه داشت.
آدم با اقتصاددانان دنیا راحت تر می تواند ادبیات اقتصادی انقلاب اسلامی روز را به بحث بگذارد، معنا دار است، آنها اصلاً به ما نمی گویند که حرف هایتان سیاست زده است، ایدئولوژیک و غیر علمی است، اما اقتصاددانان وطنی گاهی به ما می گویند؛ این حرف ها سیاسی است، ایدئولوژیک است، می گویند چون تحریم شده اید و گیر کرده اید، ریاضتی است و مجبورید بگوئید اقتصاد مقاومتی!
در برهه‏ای که اقتصاد کشور با تحریم های متعددی روبرو بوده است طراحی و رونمائی از محصولات جدید در صنایع مختلف بویژه در صنعت خودرو می تواند در خور تحسین باشد و باید تمام تلاش خود را برای ارتقاء این صنعت در پیش گرفت.
گرچه ایجاد بورس انرژی از سال 79 در دستور کار وزارت نفت قرار دارد، اما تاکنون اقدام موثری انجام نشده است. در دولت گذشته نیز علی رغم اراده مسئولان اقتصادی دولت و حتی تجهیز مکانی مشخص در کیش جهت این امر، باز قدرت دستهای پنهان نفتی بیشتر بود و موضوع به جایی نرسیده است.
با توجه به بینات فوق، هر چند آقای مسعود نیلی از لحاظ شخصیتی، سابقه مدیریت، سطح سواد و شأن علمی، جایگاه محترمی دارند، اما حضور وی با چنین تفکرات و دیدگاه‌هایی در قامت مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور، خالی از اشکال نیست و وی نمی‌تواند پیگیر اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باشد، در حالی که دو دهه بر خلاف جهت رویکردهای این سیاست‌ها، تدریس کرده، برنامه‌ ریخته و موضع گرفته است.
بهتر است دولت محترم از کنار نشانه‎های دلخوری علما و مراجع به سادگی و با بیان آنکه امکاناتی در اختیار ندارد یا میراث‎دار گذشتگان است نگذرد، چرا که قطعا تکرار تجربه‎ای چون وزارت فرهنگ مهاجرانی نمی‎تواند عاقبتی قابل قبول برای دولتی باشد که اصرار دارد هر هفته یکی از اعضای خود را برای ارائه گزارش به قم و محضر مراجع تقلید بفرستد.
در سال 1391 ضریب جینی در مناطق روستایی 0.3347، در مناطق شهری 0.3542 و در کل کشور 0.3659 بوده است. در سال 1391 در مناطق روستایی استان ایلام (0.1993) کمترین و استان مرکزی (0.3596) بیشترین و در مناطق شهری استان ایلام (0.2330) کمترین و استان همدان (0.3689) بیشترین نابرابری را داشته است.
محاسبات جناب نصرالله سیفی مدیرعامل محترم شرکت بهینه‌سازی سوخت حتی بر مبنای قیمت‌های فوب خلیج فارس هم همخوانی ندارد و نوعی بزرگ‌نمایی است. محاسبات آقای دکتر مسعود نیلی مشاور محترم اقتصادی رئیس جمهور با رقم‌های افزایش یافته در فاز اول هدفمندی یارانه‌ها درست نیست و نوعی کوچک‌نمایی است.
عذرخواهی‌ها و منت گذاشتن‌ها هم موجب نشده که نارضایتی‌های مردم از طرح سبد کالا، پایان یابد. هرچند دولت تلاش کرده با گستراندن توزیع سبد کالا به بخشی از جامعه کارگری که در ابتدا قصد نداشت به آنها سبد بدهد، تا حدی از نارضایتی‌های عمومی بکاهد، اما همچنان بر سر نحوه انتخاب اقشار مشمول سبد کالا، حرف و حدیث‌ها در میان مردم در جریان است.
روحانی تاکید کرد: با احداث بندرگاه، به یک فرودگاه نیاز داریم که با توسعه آن به یک فرودگاه بین المللی تبدیل شود. همه ایرانیان عزیز چه در داخل و چه خارج از کشور و یا کارآفرینان دیگر می‌توانند به آینده این منطقه امیدوار باشند. هر کس در جاسک سرمایه‌گذاری کند در سال‌های آتی منفعت خواهد برد و اینجا به یک مرکز تجاری، صنعتی و مهم دریایی که باعث پیشرفت این منطقه است، تبدیل می‌شود.
دنیای رقابت همواره جذاب بوده و خصوصاً در زمینه فعالیتهای تجاری – اقتصادی، نه تنها رقابت سالم باعث بهبود کیفیت محصولات نهایی می شود، بلکه از طرفی نیز به منظور بدست آوردن سهم بازار بیشتر از طرف شرکت های تولیدی، موجب کاهش قیمت ها برای مصرف کننده نهایی می گردد.
به طور مثال آقای محمد رضا نعمت زاده وزیر فعلی صنعت، معدن و تجارت از جمله اشخاصی است که ضمن تصدی یکی از مهمترین وزارتخانه های اقتصادی کشور، همچنان به صورت مستقیم و غیر مستقیم مدیریت خود در مجموعه عظیمی از شرکت های خصوصی را حفظ کرده است. وی رئیس هیات مدیره یا نائب رئیس حداقل 17 شرکت خصوصی[1] است و به صورت غیر مستقیم (از طریق همسر، دختران و دیگر افراد) کنترل 16 شرکت دیگر را حفظ کرده است.
چند روزی است که «اروجعلی محمدی»، رئیس پیشین حزب منحله مشارکت در استان اردبیل به عنوان رئیس شرکت کشت و صنعت مغان منصوب شده است. انتصاب این فرد فعال در فتنه ۸۸ با حمایت تعدادی از نمایندگان استان در مجلس و همچنین رایزنی‌های استاندار و وزیر جهاد کشاورزی صورت گرفته است.
سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی است، خاطر نشان کردند: با ابلاغ این سیاستها، مردم اکنون منتظر اجرای آنها و تأثیرات مثبت ناشی از اجرای سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی هستند، بنابراین دولت، مجلس و قوه قضائیه باید بطور جدی وارد میدان شوند و وظایف مربوط به خود را، در هر بخش، پیگیری و اجرا کنند.
مشخص نیست نهایتا استراتژی دولت به کدام سمت است و آیا تیم اقتصادی روحانی دارای یک رویه واحد و منسجم هستند یا اینکه هر کس ساز خود را می‌زند و به طور جداگانه مصاحبه می‌کند؟ پاسخ به این سوال هر چه باشد، نهایتا با وضع فعلی که مشخص نیست چه کسی سکان هدایت تیم اقتصادی دولت را بر عهده دارد، تنها یک نتیجه به همراه دارد و آن هم فشار مضاعف اقتصادی بر مردم خواهد بود.
بیات با اعلام این خبر در مورد جزئیات بیمه عمر بازنشستگان تامین اجتماعی خاطر نشان کرد: بیمه عمر را برای افرادی که دارای بیمه تکمیلی تامین اجتماعی هستند از شرکت بیمه ایران خریداری کرده‌ایم و کارگزار آن سازمان بیمه سلامت ایران خواهد بود.
بعد از دفاع مقدس، مسئولین سیاست­های لیبرال سرمایه­داری را در پیش گرفتند؛ فلسفه اقتصاد لیبرال آمریکایی این است که از هر راهی می توانید پول در بیاورید، فقط نباید این فعالیت ها غیرقانونی باشد چون قانون شما را مجازات می کند. آن هم قانون سرمایه داری نه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.
شاخص بورس ایران