صفحه اصلی ورزش

فرهنگ

تاريخ

ارتباط با ما آرشيو جستجو پيوند ها
قیمت سکه طلا
امیر صفری
رضا حیدری
حسن جنگاور
امیر صفری
ارسلان ظاهری بیرگانی
تالار گفتگوی صنعت خودروتالار گفتگوی صنعت خودرو
دکتر ایرج توتونچیان
مشاور رییس بانک مرکزی
حسین عیوضلو؛ رئیس کاگروه تحول بانکی
دکتر محمدجواد محقق
هیات دولت در آخرین جلسه خود و در اقدامی عملی و تحسین برانگیز، مصوبه‌ای را تصویب کرد که با توجه به ممنوعیت ورود خودروهای سواری با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی‌سی، خودروهایی را که بدون توجه به این ممنوعیت به گمرکات وارد شده‌اند، از شمول مقررات کالاهای متروکه قابلِ عرضه به بازار خارج کرد و ملزم کرد تا به خارج از کشور مرجوع شود.
این بار هم رسانه‌های همین جریان، با شتابزدگی‌‌ها و خوش‌بینی‌هایشان پشت پرده را افشا کرده‌اند. نزدیک‌ترین رسانه به اقتصاددانان لیبرال درون دولت یعنی دنیای اقتصاد در سرمقاله روز شنبه خود مدعی شده که توافق هسته‌ای ژنو عامل تحقق رشد اقتصادی 4/6 درصدی بوده است تا روشن کند که ماجرای اعلام این آمار از سوی بانک مرکزی به کدام پروژه کلان تبلیغاتی دولت باز می‎گردد.
هم اکنون در کشور یک میلیون و 600 هزار واحد مسکونی بلااستفاده و حتی در تهران 4 هزارو 500 واحد مسکونی بلااستفاده قرار دارد که اگر از اینها مالیات مناسبی اخذ می‌شد به طور مناسبی در دیگر قیمت‌ها می‌توانستیم به نتایج مناسبی دست پیدا کنیم.
تغییر فاحش در ارقام (حتی در صورت وجود دلایل مستدل کارشناسی) قابل‌پذیرش نیست و این کار اعتماد جامعه اقتصادی کشور و افکار عمومی را نسبت به اعتبار نرخ‌های رشد و بالطبع کاربردهای آن زیر سؤال می‌برد. بالأخص آن هم در زمانی که همزمان با تغییر دولت شده و قاعدتاً گروه‌های سیاسی و بسیاری از محافل کارشناسی به آن با دیده شک نگاه خواهند کرد.
وزير اقتصاد و صنعت كشور آذربايجان از خطوط توليد كارخانه ايران خودرو بازديد و در نشستي درباره توسعه همكاري هاي مختلف صنعتي با معاون وزير صنعت، معدن و تجارت ايران و مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو گفت و گو كرد.
حدود 2 هفته پیش بود که رئیس‌جمهور، حسن روحانی در یک سخنرانی کاملا رسمی، گفت که اقتصاد ایران از رکود خارج شده است. او اذعان کرده محاسبات 3 ماهه اول سال 93 نشان می‌دهد که دولت از رکود سختی که در سال‌های پیش درگیر آن بوده به سلامت عبور کرده است. این سخنان حسن روحانی بلافاصله با واکنش‌های متفاوتی در فضای رسانه‌ای کشور روبرو شد.
نمایندگان مجلس بند مربوط به مالیات بر عایدی ملک را از لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم حذف کردند. در جریان بررسی کلیات لایحه یک فوریتی اصلاح قانون مالیات های مستقیم با ۱۲۷ رأی موافق، ۵۷ رأی مخالف و ۱۹ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۲ نماینده حاضر با پیشنهاد حذف بند ۱۷ این لایحه موافقت کردند.
عده‌ای از نزدیکان او (اقتصاددانان طیف دولت) حرف‌های رئیس‌جمهور را توجیه کردند و عده‌ای دیگر نیز اظهارات او را مطابق با اصول کارشناسی علم اقتصاد ندانستند و به آن اعتراض کردند و حتی اذعان کردند نشانه‌های خروج از رکود اصلا در اقتصاد ایران مشاهده نمی‌شود.
وقتی ما در سیاست‌گذاری دچار مشکل می‌شویم بعضی‌ها فکر می‌کنند که مردم از یک سیاست اسلامی یا مثلاً یک سیاستی که دولت اعلام کرده است خوششان می‌آید یا نمی‌آید. امّا سؤل این است که آیا شما اصلاً ابزار حکومت را در اختیار دارید، تا در مرحله بعد بررسی کنیم ببینیم گرایش مردم چیست؟ واقعیتش این است که مردم خودشان تصمیم می‌گیرند که چه‌کار کنند و به معنای واقعی کلمه من فکر نمی‌کنم در ایران سیاست‌گذاری داشته باشیم. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬
در تاریخ ۱۸ تیرماه ۹۳ در پایگاه خبری بولتن نیوز از قول معاونت حقوقی وامورمجلس ریاست جمهوری عدم وجاهت قانونی شرکت بیمه اتیه سازان حافظ اعلام گردیده وفعالیت این شرکت را در حد کارگزاری مجاز دانسته است. در ادامه خبر امده است که مراجع مختلف نظارتی از جمله سازمان بازرسی وکمیسیون اصل ۹۰ مجلس نیز غیرقانونی بودن فعالیت‌های غیر کارگزاری را تاکید نموده‌اند.
یکی دیگر از ابعاد غرب، نگاه اقتصادی به مقولة غرب است. فرهنگ غرب خیلی متأثر از اقتصاد غرب است؛ به طوری که می‌توان ادعا کرد اگر اقتصاد غرب را نشناسیم، غرب‌شناسی ما ناقص است و به عبارت دیگر، این فرهنگ اقتصادی غرب است که ما آن را یک تهاجم فرهنگی قلمداد می‌کنیم.
یکی از ابعاد اقتصاد فرهنگ است؛ یعنی خود اقتصاد فرهنگ دانشی است که سیاست گذاری هم چه سیاست گذاری شرکتی، چه سیاست گذاری عمومی و چه سیاست گذاری دولتی آن یکی از ابعاد رشته ی اقتصاد است. سیاست گذاری چیزی جدا از اقتصاد نیست کما این که دور از جغرافیای انسانی نیست.
ما حدود 30 بدهکار در بانک ملی با 5000 میلیارد تومان بدهی داریم که تک تک با آنها صحبت می کنیم و اقدامات جدی را در برنامه قرار دادیم و جلو می رویم و ادامه می دهیم ولی چیزی که طی 5 تا 10 سال شکل گرفته را نمی شود 2 ماهه یا 5 ماهه حل کرد.
گروه صنعتي ايران خودرو از برخي مالكان خودروهاي رانا، پژو206 و پژو اس دي مدل هاي سال هاي 92 و93 درخواست می کند، برای بررسي و بازبيني سيستم برقي به نزديك ترين نمايندگي مجاز ايران خودرو در سراسر كشور مراجعه كنند.
مدیرگروه سیاستگذاری مسکن دانشگاه علم و صنعت با تاکید براینکه سیاست فعلی وزارت راه و شهرسازی در افزایش وام بر خلاف سیاست های کلی و بسته است، خاطرنشان کرد: در دوسال اخیر صدور پروانه های ساختماعی 50 تا 70درصد کاهش یافته است و این در حالی است که وزارت راه و شهرسازی به دنبال توانمند کردن مردم برای خرید کالای تولیدی یعنی مسکن است.
گروه صنعتي ايران خودرو به منظور تحقق منويات اخير مقام معظم رهبري، برنامه خود را براساس حركت سريع به سمت ساخت قطعات با تكنولوژي بالا، داخلي سازي محصولات و توسعه صادرات ترسيم كرده است.
آنچنان که وزير صنعت، معدن وتجارت در پاسخ به نامه معاون اول رئیس جمهور نوشته است، صدور پروانه در زمان وزارت جهانگیری در این وزارتخانه انجام شده و در زمان وزارت نعمت‎زاده بر این وزارتخانه، از سوی شورایعالی معادن، پروانه بهره‎برداری از این معدن پرحاشیه نیز صادر شده است، واقعیتی که با وجود تبلیغات گسترده برای نسبت دادن آن به دولت گذشته جالب توجه و البته تا حدودی مضحک است.
این نگرانی آن زمان جدی‎تر می‎‎شود که نگاهی به جدول آماری پرداختی های طرح مسکن مهر توسط بانک مسکن به پیمانکاران به تفکیک ماه و در طول سال گذشته بیاندازیم. آماری که نشان می‎دهد که مجموع پرداختی امسال نسبت به سال گذشته نزدیک به 67% کاهش یافته است.
«این سوال درباره استخدامی‌های وزارت نفت بود و وزیر نفت با بیان اینکه مجوز استخدامی یک هزار و ۲۰۰ نفر را دریافت کرده است و این افراد را استخدام می‌کند، آقای رسایی از طرح سوال خود در جلسه علنی امروز مجلس منصرف شد.»
گروه صنعتي ايران خودرو در نظر دارد تعدادي از سمندهاي توليد شده در سال 92 را براي بررسي و باز بيني سيستم كيسه هوا (ايربگ) فراخوان كند.
طراحان این طرح، حل مساله مسکن را با فرض ادامه تحریمها "امکان ناپذیر" دانسته و حتی تلاش در جهت بهبود درونی ساختارهای اقتصادی کشور در شرایط لغو تحریمها را "کاملا غیر محتمل" می‌دانند و تامین نیاز مردم به مسکن را تنها در گرو رفع تحریمها ـ نه یک کلمه کمتر و نه یک کلمه بیشتر ـ می‌پندارند.
دولت باید رویکرد لیبرالی را در حوزه تأمین مسکن کنار بگذارد و نه برای بهره برداری های سیاسی، نه برای اثرگذاری جدی مسکن بر رشد اقتصادی (افزایش درآمد سرانه) ونه به جهت لابی قوی صاحبان منافع عظیم در بخش مسکن همچون دلالان بزرگ مثل بانکها یا انبوه سازان و ...به تصمیم گیری در حوزه مسکن بپردازد. بلکه می بایست هدف اصلی از سامان دادن به بازار مسکن و برنامه ریزی برای تأمین و تولید مسکن، افزایش رفاه شهروندان علی الخصوص نیازمندان به مسکن باشد.
در این پیش نویس، وزارت مسکن و شهرسازی 3 سناریو برای آینده رشد اقتصادی کشور در نظر گرفته است و گزینه مطلوب وزارت راه و شهرسازی (سناریوی اول) که طبق آن برای مسکن کشور برنامه ریزی خواهد شد گزینه ای است که در آن برداشته شدن تحریم ها را پیش فرض گرفته است.
راستي آنچه در قرارداد ميدان سلمان روا داشته شد كه بعدها به قرارداد ننگين كرسنت معروف گرديد و بلكه حسب نظر كارشناسان مطلع به قرارداد تركمن چاي زمان ما ياد مي گردد، محصول بي تدبيري و حيف و ميل بيت المال چه كسي بود؟ آيا همه اين موارد مصداق سوء تدبير و فضاسازي براي بخوربخور عده اي خاص در آن زمان نبوده است؟
این ورود، ورود نیست که بصورت یک نسخه ی شفابخش عملیاتی تبیین شده باشد. بلکه بیشتر نشان دادن داروخانه است. یعنی به بیمار می گویند که این داروخانه دارای داروهای مختلف برای شفای بیماری‎ها در آن است و آن چیزی که تحت عنوان پیشران، مالیات، نفت، بخش‎های مختلف اعلام کرده اند، در حقیقت داروخانه را نشان داده اند.
بر اساس اين گزارش ويژگي خاص و برتري اين دوره‌ي ارزيابي، كسب بالاترين امتياز براي خدمات ارائه شده به تمامي محصولات ايران‌خودرو است و اين در حالي‌است كه برخي از شركت‌ها فقط در خصوص يك يا چند محصول خود مورد ارزيابي قرار گرفته‌اند.
حسن روحانی که با وعده بهبود اقتصاد کشور و معیشت مردم در 100 روز اول دولت خود و حتی در برخی موارد در 15 روز! از ملت رای گرفته بود، اینک شاهد یک ساله شدن دولتش است و به خوبی مطالبات پرفشار مردم را درک کرده که از تداوم مشکلات اقتصادی و معیشتی خود خصوصا کسادی و رکود، می‌نالند.
مسلما وضعیت کنونی و به سرانجام نرسیدن و اجرای ناقص سیاست ها فشار زیادی را بر رئیس جمهور و سایر دولتمردان مستولی ساخته است اما قطعا راه حل آن اظهارات تند و البته زننده به منتقدان نیست. ممکن است دولت از عدم تحقق وعده ها و گره خوردن تعاملات و مذاکرات خارجی ناراحت و یا عصبانی باشند اما تبدیل شدن این خشم و ناراحتی به واژگانی که فقط دولت را در اذهان عمومی بی اعتبار تر می کند، ثمردیگری نخواهد داشت .
روحانی گفته بود: «در حال حاضر رقم نقدینگی کشور ۴۹۸ هزار میلیارد تومان است که ۸ سال پیش این رقم حدود ۶۸ هزار میلیارد تومان بود و افزایش ۷ برابری آن بسیار مخرب است در سال‌های گذشته بسیاری از اقدامات با استقراض از بانک مرکزی انجام شد که بخشی از این سیل مربوط به آن استقراض‌هاست.»
رئيس‌جمهور فرموده‌اند: دولت گذشته مي‌گفت ما تحريم را دور مي‌زنيم. و ايشان اين گفتمان دولت سابق را به سخره‌گرفته است. آيا دور زدن تحريم‌ها قباحت دارد يا حسن است؟ آيا دولت فعلي قصد دور زن تحريم‌ها را ندارد و در صدد تسليم شدن در برابر تحريم است؟
شاخص بورس ایران