صفحه اصلی ورزش

فرهنگ

تاريخ

ارتباط با ما آرشيو جستجو پيوند ها
قیمت سکه طلا
محمود نیابی
امیر صفری
رضا حیدری
حسن جنگاور
امیر صفری
تالار گفتگوی صنعت خودروتالار گفتگوی صنعت خودرو
دکتر ایرج توتونچیان
مشاور رییس بانک مرکزی
حسین عیوضلو؛ رئیس کاگروه تحول بانکی
دکتر محمدجواد محقق
محبوبه اسماعیل زاده
با تعیین درست و دقیق این فرمول می‌توان امیدوار بود علاوه بر دستیابی به توسعه متوازن بالادستی و پایین دستی پتروشیمی ، صنایع بالادستی با روزآمد کردن فناوری‌ها و فرآیند‌های تولید خود بتوانند در بلند مدت با رقبای خارجی خود به رقابت سالم بپردازند.
رشد اقتصادی 6/4 درصدی اعلام‌شده از سوی بانک مرکزی، به این معنا بود که نه تنها اقتصاد کشور از رکود خارج شده بلکه حتی به رونق بالایی هم رسیده است؛ اما این آمارسازی دولتی با واکنش گسترده محافل سیاسی و اقتصادی کشور روبرو شد و دفاعیات نصف و نیمه دولتی‌ها هم نتوانست این باور را به ملت بقبولاند که واقعاً از رکود خارج شده‌ایم.
امروز عده ای از کارشناسان اقتصادی معتقدند که همانگونه که در کشورهای دیگر نرخ بهره از نرخ تورم بیشتر است، در کشور ما نیز نرخ سود بانکی باید از نرخ تورم بیشتر باشد و می گویند برای پائین آوردن نرخ سود بانکی، ابتدا باید نرخ تورم را پائین آورد. این یک بحث انحرافی است!
این نماینده مجلس با انتقاد از تعیین نرخ سود سالانه و ماهانه برای سپرده‌گذاران در بانکهای کشور گفت: متاسفانه در بانکداری کشور برخلاف بانکداری اسلامی به سپرده‌گذاران قبل از سپرده‌گذاری وعده نرخ سود سالانه و یا ماهانه داده می‌شود که این مسئله همان ربا است که شریعت خدا آن را جنگ با خدا می‌داند.
مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو گفت: طبق برنامه ريزي انجام شده، از نيمه دوم سال 94 هر شش ماه يك محصول جديد و يك محصول فيس ليفت شده و هر سه سال نيز خانواده موتور جديدي را به بازار عرضه خواهيم كرد.
در مقابل این تعلل، وقتی روسیه درباره قطع گاز اروپا صحبت می‌کند وزیر نفت بلافاصله و بی درنگ وقت مصاحبه کرده و می‌گوید ما گاز اروپا را تأمین می‌‌کنیم؛ در حالی که این موضع‌گیری خلاف سیاست‌‌های رسمی کشور است کما اینکه آقای رئیس جمهور نیز این مسئله را در سفر اخیر خود به روسیه اصلاح کردند.
آماری که امروز مبنای گزارش رئیس دولت و سخنگوی آن برای اعلام میزان اشتغال در سال گذشته شده است، همان آماری بود که در دولت دهم میزان اشتغال را سالانه یکی دو میلیون اعلام می‎کرد، اما همان زمان مقامات فعلی دولت یازدهم در پاسخ می‌گفتند چون اظهارات مقامات دولت دهم با گزارش مرکز آمار در تناقض است، بنابراین آمارسازی است و باید به گزارش مرکز آمار استناد کرد.
سوالی که در اینجا مطرح می شود، این است که متولیان و برنامه نویسانی که قرار است برنامه ششم توسعه را تهیه و تدوین نمایند، آیا این مبانی استخراج شده از قرآن و سنت را مبنای عمل خواهند گذاشت، یا همچون برنامه چهارم توسعه مبتنی بر انگاره های توسعه غربی تصمیم گیری خواهند کرد؟!
در صفحه هفت بحث‌هایی درباره سیستم بانکی، سیاست افزایش ضریب فزاینده پولی، کاهش بدهی بانک‌ها به بانک‌مرکزی، جلوگیری از اضافه‌برداشت بانک‌ها، انعطاف در نرخ‌های سود بانکی متناسب با تورم انتظاری و از این قبیل مطرح شده که به‌نظر اینجانب نگران‌کننده‌ترین بخش این گزارش است.
حال باید دید با تمام امکانات و تسهیلاتی که به بانک مسکن بابت کارگزاری مالی طرح مسکن مهر اعطا شده است چرا در دولت یازدهم انعقاد قراردادهای مشارکت تعهد شده مسکن مهر و متمم قرارداد متوقف است و یا به کندی انجام می شود؟ چرا بانک مسکن همچون به اصطلاح تیم های عربی دنبال وقت کشی است و البته عصبانی کردن طرف مقابل است؟
این گفته رئیس جمهور در حالی بود که تیم اقتصادی دولت یازدهم، در چند ماه گذشته مرتباً از تدارک برنامه ای با نیت «خروج غیر تورمی از رکود» سخن گفته بود و درهمین راستا مجلس نیز در آخرین روزهای مرداد ماه ۹۳، با قید یک فوریت با «لایحه خروج از رکود دولت» موافقت کرد تا در اولین فرصت قوانین مورد نیاز این لایحه را تصویب کند!
در روزهای گذشته تلاقی مسابقه پیامکی برنامه ثریا در زیر نویس های تلویزیون با زیر نویس های وزارت نیرو و صدا و سیما که صرفا به اسراف کشاورزان در کشور می پردازد در حین پخش برنامه هایی همچون سریال معراجی ها تا قبل از پخش برنامه ثریا فضای دو طرفه و جالبی را در تلویزیون بوجود آورده بود.
هیات دولت در آخرین جلسه خود و در اقدامی عملی و تحسین برانگیز، مصوبه‌ای را تصویب کرد که با توجه به ممنوعیت ورود خودروهای سواری با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی‌سی، خودروهایی را که بدون توجه به این ممنوعیت به گمرکات وارد شده‌اند، از شمول مقررات کالاهای متروکه قابلِ عرضه به بازار خارج کرد و ملزم کرد تا به خارج از کشور مرجوع شود.
این بار هم رسانه‌های همین جریان، با شتابزدگی‌‌ها و خوش‌بینی‌هایشان پشت پرده را افشا کرده‌اند. نزدیک‌ترین رسانه به اقتصاددانان لیبرال درون دولت یعنی دنیای اقتصاد در سرمقاله روز شنبه خود مدعی شده که توافق هسته‌ای ژنو عامل تحقق رشد اقتصادی 4/6 درصدی بوده است تا روشن کند که ماجرای اعلام این آمار از سوی بانک مرکزی به کدام پروژه کلان تبلیغاتی دولت باز می‎گردد.
هم اکنون در کشور یک میلیون و 600 هزار واحد مسکونی بلااستفاده و حتی در تهران 4 هزارو 500 واحد مسکونی بلااستفاده قرار دارد که اگر از اینها مالیات مناسبی اخذ می‌شد به طور مناسبی در دیگر قیمت‌ها می‌توانستیم به نتایج مناسبی دست پیدا کنیم.
تغییر فاحش در ارقام (حتی در صورت وجود دلایل مستدل کارشناسی) قابل‌پذیرش نیست و این کار اعتماد جامعه اقتصادی کشور و افکار عمومی را نسبت به اعتبار نرخ‌های رشد و بالطبع کاربردهای آن زیر سؤال می‌برد. بالأخص آن هم در زمانی که همزمان با تغییر دولت شده و قاعدتاً گروه‌های سیاسی و بسیاری از محافل کارشناسی به آن با دیده شک نگاه خواهند کرد.
وزير اقتصاد و صنعت كشور آذربايجان از خطوط توليد كارخانه ايران خودرو بازديد و در نشستي درباره توسعه همكاري هاي مختلف صنعتي با معاون وزير صنعت، معدن و تجارت ايران و مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو گفت و گو كرد.
حدود 2 هفته پیش بود که رئیس‌جمهور، حسن روحانی در یک سخنرانی کاملا رسمی، گفت که اقتصاد ایران از رکود خارج شده است. او اذعان کرده محاسبات 3 ماهه اول سال 93 نشان می‌دهد که دولت از رکود سختی که در سال‌های پیش درگیر آن بوده به سلامت عبور کرده است. این سخنان حسن روحانی بلافاصله با واکنش‌های متفاوتی در فضای رسانه‌ای کشور روبرو شد.
نمایندگان مجلس بند مربوط به مالیات بر عایدی ملک را از لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم حذف کردند. در جریان بررسی کلیات لایحه یک فوریتی اصلاح قانون مالیات های مستقیم با ۱۲۷ رأی موافق، ۵۷ رأی مخالف و ۱۹ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۲ نماینده حاضر با پیشنهاد حذف بند ۱۷ این لایحه موافقت کردند.
عده‌ای از نزدیکان او (اقتصاددانان طیف دولت) حرف‌های رئیس‌جمهور را توجیه کردند و عده‌ای دیگر نیز اظهارات او را مطابق با اصول کارشناسی علم اقتصاد ندانستند و به آن اعتراض کردند و حتی اذعان کردند نشانه‌های خروج از رکود اصلا در اقتصاد ایران مشاهده نمی‌شود.
وقتی ما در سیاست‌گذاری دچار مشکل می‌شویم بعضی‌ها فکر می‌کنند که مردم از یک سیاست اسلامی یا مثلاً یک سیاستی که دولت اعلام کرده است خوششان می‌آید یا نمی‌آید. امّا سؤل این است که آیا شما اصلاً ابزار حکومت را در اختیار دارید، تا در مرحله بعد بررسی کنیم ببینیم گرایش مردم چیست؟ واقعیتش این است که مردم خودشان تصمیم می‌گیرند که چه‌کار کنند و به معنای واقعی کلمه من فکر نمی‌کنم در ایران سیاست‌گذاری داشته باشیم. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬
در تاریخ ۱۸ تیرماه ۹۳ در پایگاه خبری بولتن نیوز از قول معاونت حقوقی وامورمجلس ریاست جمهوری عدم وجاهت قانونی شرکت بیمه اتیه سازان حافظ اعلام گردیده وفعالیت این شرکت را در حد کارگزاری مجاز دانسته است. در ادامه خبر امده است که مراجع مختلف نظارتی از جمله سازمان بازرسی وکمیسیون اصل ۹۰ مجلس نیز غیرقانونی بودن فعالیت‌های غیر کارگزاری را تاکید نموده‌اند.
یکی دیگر از ابعاد غرب، نگاه اقتصادی به مقولة غرب است. فرهنگ غرب خیلی متأثر از اقتصاد غرب است؛ به طوری که می‌توان ادعا کرد اگر اقتصاد غرب را نشناسیم، غرب‌شناسی ما ناقص است و به عبارت دیگر، این فرهنگ اقتصادی غرب است که ما آن را یک تهاجم فرهنگی قلمداد می‌کنیم.
یکی از ابعاد اقتصاد فرهنگ است؛ یعنی خود اقتصاد فرهنگ دانشی است که سیاست گذاری هم چه سیاست گذاری شرکتی، چه سیاست گذاری عمومی و چه سیاست گذاری دولتی آن یکی از ابعاد رشته ی اقتصاد است. سیاست گذاری چیزی جدا از اقتصاد نیست کما این که دور از جغرافیای انسانی نیست.
ما حدود 30 بدهکار در بانک ملی با 5000 میلیارد تومان بدهی داریم که تک تک با آنها صحبت می کنیم و اقدامات جدی را در برنامه قرار دادیم و جلو می رویم و ادامه می دهیم ولی چیزی که طی 5 تا 10 سال شکل گرفته را نمی شود 2 ماهه یا 5 ماهه حل کرد.
گروه صنعتي ايران خودرو از برخي مالكان خودروهاي رانا، پژو206 و پژو اس دي مدل هاي سال هاي 92 و93 درخواست می کند، برای بررسي و بازبيني سيستم برقي به نزديك ترين نمايندگي مجاز ايران خودرو در سراسر كشور مراجعه كنند.
مدیرگروه سیاستگذاری مسکن دانشگاه علم و صنعت با تاکید براینکه سیاست فعلی وزارت راه و شهرسازی در افزایش وام بر خلاف سیاست های کلی و بسته است، خاطرنشان کرد: در دوسال اخیر صدور پروانه های ساختماعی 50 تا 70درصد کاهش یافته است و این در حالی است که وزارت راه و شهرسازی به دنبال توانمند کردن مردم برای خرید کالای تولیدی یعنی مسکن است.
گروه صنعتي ايران خودرو به منظور تحقق منويات اخير مقام معظم رهبري، برنامه خود را براساس حركت سريع به سمت ساخت قطعات با تكنولوژي بالا، داخلي سازي محصولات و توسعه صادرات ترسيم كرده است.
آنچنان که وزير صنعت، معدن وتجارت در پاسخ به نامه معاون اول رئیس جمهور نوشته است، صدور پروانه در زمان وزارت جهانگیری در این وزارتخانه انجام شده و در زمان وزارت نعمت‎زاده بر این وزارتخانه، از سوی شورایعالی معادن، پروانه بهره‎برداری از این معدن پرحاشیه نیز صادر شده است، واقعیتی که با وجود تبلیغات گسترده برای نسبت دادن آن به دولت گذشته جالب توجه و البته تا حدودی مضحک است.
این نگرانی آن زمان جدی‎تر می‎‎شود که نگاهی به جدول آماری پرداختی های طرح مسکن مهر توسط بانک مسکن به پیمانکاران به تفکیک ماه و در طول سال گذشته بیاندازیم. آماری که نشان می‎دهد که مجموع پرداختی امسال نسبت به سال گذشته نزدیک به 67% کاهش یافته است.
شاخص بورس ایران