صفحه اصلی ورزش

فرهنگ

تاريخ

ارتباط با ما آرشيو جستجو پيوند ها
قیمت سکه طلا
ارسلان ظاهری بیرگانی
محمدکاظم انبارلویی
امیر صفری
ارسلان ظاهری بیرگانی
سمانه منصوری
دکتر ایرج توتونچیان
مشاور رییس بانک مرکزی
حسین عیوضلو؛ رئیس کاگروه تحول بانکی
دکتر محمدجواد محقق
دکتر بهروز علیشیری
نکته جالب برنامه اخیر پایش، رای منفی مردم به خوش‌بینی‌های رئیس دولت و مشاور اقتصادی وی بود. روحانی چند روز پیش اظهار داشته بود که «من به عنوان کسی که در این 11 ماه مسئولیت اجرایی کشور را به عهده داشتم، می‌بینم که هم امید مردم طبق نظرسنجی‌ها کاهش پیدا نکرده که افزایش هم داشته و هم امید همه ما که در دستگاه اجرایی هستیم، افزایش پیدا کرده است».
خیلی پیگیری کردیم که این به ضرر کشور است و صلاح نیست اینطور زیان به کشور وارد شود و این هم نکته‌ای است. نکته بعدی این است که خود آقایان که متهم این پرونده هستند امروز دوباره به مسئولیت‌های وزارتخانه بازگشته‌اند. افراد مختلفی که در پرونده دست داشته‌اند. این تناقض‌ها که بعد از دولت روحانی ایجاد شد به ضرر ما در دادگاه می‌شود.
اگر اشتباه باند آريا در درخواست تایید یک توافقنامه پرداخت ارزی (LC) به مبلغ 30 میلیارد تومان نبود هنوز هم كسي از فساد شبكه آريا مطلع نمي‌شد. به اين ترتيب پردازش و فهم مجموعه‌ي گزارش‌ها و اطلاعات دستگاه‌هاي نظارتي تنها با اشتراك‌گذاري و پردازش دوباره اين اطلاعات ممكن است.
با انعقاد قرارداد بین بانک ملی و بیمه البرز که در تاریخ 30/4/93 اتفاق افتاد و البته که این واقعه میمون و مبارک ماحصل ماه‌ها کار تحقیق کارشناسی درحوزه خدمات درمانی، مسائل مالی و از همه مهم‌تر ایجاد اطمینان از ارتقا ملموس کیفیت امور درمانی می‌باشد، همگان شاهد وقوع اتفاقی بی‌سابقه در ارتقاء سطح کیفی درمان کارکنان و خانواده 200هزار نفری بانک ملی خواهند بود.
در بخش هایی از گزارش گفته شده که برنامه خروج از رکود می بایست با لحاظ تداوم تحریم ها تنظیم شود، لکن در جای جای گزارش علت العلل بروز رکود تحریم ها دانسته شده (از یک سو) و از سوی دیگر برخی اقدامات پیشنهادی خود به خود به رفع تحریم ها (یا کاهش آنها) تعلق دارد.
در حوزه مصرف هم مهم ترین بازار، طبقه متوسط شهری است. بیشترین مصرف را این طبقه دارد. هر کشوری این طبقه را نادیده بگیرد، دچار بحران اقتصادی می شود. بحران اقتصادی سال 1930 ناشی از این بود که طبقه متوسط شهری نادیده گرفته شده بود، برای همین حقوق کمتر به آنها دادند و نمی توانستند خرید کنند، برای همین کینز آمد و گفت؛ پول بدهید و بگذارید خرید کنند تا چرخ اقتصاد تان بچرخد.
اما مراجعه به متن بسته سیاستی دولت برای خروج از تورم، کمی ناامیدکننده است، چرا که گزارش ارائه‌شده چیزی شبیه گزارش 100 روزه تلویزیونی روحانی در آذرماه سال گذشته است که یک‌طرفه و یک‌سره تلاش کرده تا به تخطئه عملکرد دولت‌های نهم و دهم اختصاص یافته و به تخطئه کامل برنامه‌ها و سیاست‌های اقتصادی دولت سابق بپردازد.
همین طور شاخص گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها» در سال 1392 به رقم 209.1 رسید که نسبت به سال قبل 44.1 درصد افزایش داشته است، یعنی برخلاف بیان 6 درصد رئیس محترم جمهور. این موضوع هم نشان دهنده کاهش فقط 1 درصد نرخ تورم این گروه در سال 1392 نسبت به سال 1391 (45.1) است. یعنی برخلاف بیان رئیس محترم جمهور که می گویند 6 را با 51 مقایسه کنید، باید 44.1 را با 45.1 مقایسه کرد.
اندکی پس از آن مرکز آمار ایران نیز در گزارشی به عملکرد 8 ساله دولت‌های نهم و دهم پرداخت و اعلام کرد: تعداد کل اشتغال ایجاد شده در زمان فعالیت این دولت‌ها به نحوی بوده که تنها 542 هزار و 769 نفر به کل شاغلان کشور افزوده شده که آماری کمتر از 68 هزار شغل را در فاصله سال‌های 84 تا 92 نشان می دهد.
طبق آن چه که شورای رقابت اعلام کرده، قیمت خودروها نسبت به سال گذشته 5 تا 6 درصد افزایش یافته است؛ اما مقایسه دقیق قیمت مصوب خودروها با سال گذشته از افزایش بسیار بیشتر از رقم مورد ادعای شورای رقابت خبر می دهد که حتی به 30 درصد هم می رسد. و واکنش دولت به این افزایش قیمت، صرفا ابراز تکدر خاطر بوده است.
در جريان واگذاري­ها مبتني بر ماده (20) قانون اجراي سياست­هاي كلي اصل (44) نه تنها در مواردی شاهد برگزاري مناقصات دستكاري شده و صوري هستيم بلكه هم اكنون بند «ج» ماده (20) قانون مبني بر «فروش بنگاه يا سهام بلوكي از طريق مذاكره» دستاويزي شده تا بدون هيچ مناقصه­اي بلكه صرفاً مبتني بر جريان رانت و مذاكره سهام شركت­هاي بزرگ دولتي به قيمتي بسيار نازل نه خصوصي سازي بلكه شخصي سازي شود.
اگرچه امریکا قدرت برتر نظامی دنیا هست، اما ضعفهای قابل توجهی نیز دارد که یکی از مهمترین آنها ارزش دلار است. همانگونه که امریکا به کسری بودجه خود ادامه می‌دهد، جهان در شگفتی است که آیا ایالات متحده قادر است بدهی خود را که به 20 تریلیون دلار نزدیک می‌شود بپردازد؟
مديرعامل بانک پارسيان ايجاد اشتغال، کمک به اقتصاد ملي، به گردش درآوردن چرخ هاي اقتصادي با استفاده از ابتکار و توانمندي نيروهاي جوان و متخصص بانک و همچنين استفاده ازخلاقيت نخبگان علمي و جوان کشور و نوآوري در خدمات را از رويکردهاي بانک پارسيان برشمرد.
از آنجا که شاخص بورس به خودی خود نمادی برای وضعیت اقتصادی کشور، حداقل در مورد شرکت‌های ثبت‌شده در آن، محسوب می‌شود، نوسانات شدید آن خصوصاً روند نزولی چندماهه، می‌تواند حاوی پیام‌های هشدارآمیزی درباره وضع کلان اقتصاد کشور باشد.
نماینده مردم تهران در مجلس سیاست دولت در کنترل تورم بوسیله ایجاد رکود در بازار و نیز اجرای مبهم و نامشخص فاز دوم هدفمندسازی یارانه‌ها را از علل اساسی سقوط بازار در هفت ماه گذشته ذکر کرد و پیشنهاد داد که مسئولان اقتصادی، فعالان بازار سرمایه را به صورت واقع‌بینانه از فرصت‌ها و تهدیدهای حضور در این بازار آگاه سازند.
پیگیری‌های بعدی نیز حتی اسنادی به دست آمد که نشان می‌داد برخی محموله‌هایی که خصوصاً در فروردین و اردیبهشت ماه سال جاری وارد کشور شدند، موادى در ترکیبات آنها به کار رفته که حتی شاید در سال 1950 نیز اجازه توزیع این بنزین‌ها در هیچ کشوری داده نمی‌شد.
مدیر عامل ایران خودرو دیزل از تولید پنج محصول جدید در این شرکت طی سال جاری خبر داد و گفت: این محصولات شامل مینی بوس آرین، کامیونت سبک ال 616، اتوبوس 18 متری، یک کشنده جدید و همچنین نوعی ون جدید است.
محمدباقر نوبخت، یک هفته مانده به آغاز ماه مبارک رمضان در جمع خبرنگاران اعلام کرد که دولت با هرگونه افزایش قیمت مخالف است، اما ظاهرا این حکم کلی استثنائاتی هم داشته است، چنانکه اندکی پس از این اعلام و اعلام قیمت رسمی شیر توسط وزیر کشاورزی، متولیان صنف دامداری، خبر از آزاد شدن نرخ شیر و فرآورده‎های لبنی دادند.
اگر بخواهیم بانک دی از ارزش زیادی برخوردار بوده روبه تعالی باشد، باید نسبت به تقویت زیرسخت های آن اهتمام ورزیده و نظامات آن و استحکام درونی آن را تقویت کنیم.
در همین خصوص مهندس شهریار رضایی فر مدیر پروژه خودرو سراتو در سایپا اظهار کرد: راه اندازی خط تولید سراتو جهت تولید آزمایشی صورت پذیرفته و تولید انبوه این خودرو از ابتدای مردادماه آغاز خواهد شد و بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته تا پایان سال جاری بین 4 تا 5 هزار دستگاه سراتو در سایپا تولید خواهد شد
در نهایت مهمترین دستاورد رسمی که در نتیجه این تلاش ها و رایزنی ها حاصل شد توافقنامه ژنو بود که به صراحت در آن فعالیت های هسته ای ایران محدود شده است که البته راجع به این توافقنامه و مفاد آن به تفصیل در گزارشات متعدد قبلی توضیحات و تحلیل هایی ارائه شده است و در نوشته حاضر از تکرار مکررات پرهیز خواهیم کرد.
مقام معظم رهبری در بازدید از پروژه‌های پارس جنوبی در عسلویه فرمودند «آنچه که ما به مسئولین محترم بخش های گوناگون و به تناسب بازدید امروز بخصوص به این بخش توصیه می‌کنم آن است که همین خط مستقیم تکیه به نیروی درونی و ذاتی خود و ایجاد استغنای از دیگران را با جدیت تمام دنبال کنید؛ آنچه که من امروز اینجا مشاهده کردم خرسند کننده است.
به فضل الهی نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و کارگروه مذکور مصرانه در صدد آن هستند که با پیگیری تخلفات محرز افراد خاطی خواب بازیگران این نمایش را آشفته و به کابوس وحشتناک برای ویژه خواران مبّدل سازند.
این صندوق به صورت نهاد عمومی غیردولتی، برای مدت نامحدود و به منظور تضمین بازپرداخت وجوه به سپرده گذاران در صورت ورشکستگی مؤسسات اعتباری با تابعیت ایرانی تأسیس شده و دارای شخصیت حقوقی مستقل و استقلال اداری و مالی می‌باشد​.
علت نامگذاری این دبیرخانه را به نام مرام، احیای مرام خودباوری و شجاعت امیرمومنان (ع) عنوان کرد و افزود با توجه به اهداف این دبیرخانه در راستای ترویج فرهنگ رشد اقتصاد مقاومتی با مدد از روش و منش اول پهلوان عالم خلقت، اعضای این دبیرخانه گام های سازنده ای را در این مسیر برخواهند داشت.
در گزارش پيش رو به مقايسه شاخصهاي مهم اقتصادي کشور و قيمت کالاهاي اساسي و پرمصرف مردم پيش از توافق ژنو و وضع حاضر ميپردازيم تا مشخص شود که تعليق فعاليتهاي هستهاي کشور، چه سودي به سفرههاي مردم رسانده است. بهترين قاضي براي پاسخ به اين سؤالات و ارزيابي تأثيرات توافق ژنو بر اقتصاد کشور، آمارهاي رسمي دولت است.
افزایش تولید برای پاسخ به نیاز مشتریان اصلی ترین برنامه سایپا میباشد و از آنجاییکه تمام فعالیت های این گروه در جهت افزایش تولید و بهبود کیفیت و همچنین تنوع محصولات است و پیش بینی میشود امسال سالی پر از موفقیت در این زمینه برای سایپا خواهد بود.
گاز طبیعی ۲۳ % از سبد انرژی مصرفی اروپا (تمام اعضای اتحادیه اروپا به اضافه ترکیه، نروژ، سوئیس و کشورهای بالکان غیر اتحادیه اروپا) در سال ۲۰۱۳ را تشکیل می دهد. به تعبیر دیگر کشورهای اروپائی در این سال به میزان ۱۸٫۷ تریلیون فوت مکعب ( TCF ) گاز طبیعی مصرف کرده اند.
معاون سابق وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه وظیفه دولت اسلامی تامین مسکن اقشار کم درآمد است، گفت: بر اساس 31 قانون اساسی دولت موظف به تامین مسکن برای اقشار نیازمند است و وقتی بر اساس آمارهای جدید حدود یک میلیون و 600 هزار واحد مسکونی خالی وجود دارد، نشان می‌دهد، این افراد نمی‌توانند به روش‌های معمولی مسکن تهیه کنند.
هر چند که دولتمردان دولت یازدهم، فعالیت‎های خود در عرصه اقتصاد را با حمله و انتقاد به سیاست‎های اقتصادی دولت‎های قبل آغاز کردند، اما نگاهی به کارنامه 9 ماهه دولت حکایت از آن دارد که برخی از این سیاست‎های مورد انتقاد بعنوان اصلی‎ترین راهکارهای عملیاتی دولت در عرصه اقتصاد بکار گرفته شده است.
شاخص بورس ایران