صفحه اصلی ورزش

فرهنگ

تاريخ

ارتباط با ما آرشيو جستجو پيوند ها
قیمت سکه طلا
امیر صفری
ارسلان ظاهری بیرگانی
محمدکاظم انبارلویی
امیر صفری
ارسلان ظاهری بیرگانی
دکتر ایرج توتونچیان
مشاور رییس بانک مرکزی
حسین عیوضلو؛ رئیس کاگروه تحول بانکی
دکتر محمدجواد محقق
دکتر بهروز علیشیری
آنچنان که وزير صنعت، معدن وتجارت در پاسخ به نامه معاون اول رئیس جمهور نوشته است، صدور پروانه در زمان وزارت جهانگیری در این وزارتخانه انجام شده و در زمان وزارت نعمت‎زاده بر این وزارتخانه، از سوی شورایعالی معادن، پروانه بهره‎برداری از این معدن پرحاشیه نیز صادر شده است، واقعیتی که با وجود تبلیغات گسترده برای نسبت دادن آن به دولت گذشته جالب توجه و البته تا حدودی مضحک است.
این نگرانی آن زمان جدی‎تر می‎‎شود که نگاهی به جدول آماری پرداختی های طرح مسکن مهر توسط بانک مسکن به پیمانکاران به تفکیک ماه و در طول سال گذشته بیاندازیم. آماری که نشان می‎دهد که مجموع پرداختی امسال نسبت به سال گذشته نزدیک به 67% کاهش یافته است.
«این سوال درباره استخدامی‌های وزارت نفت بود و وزیر نفت با بیان اینکه مجوز استخدامی یک هزار و ۲۰۰ نفر را دریافت کرده است و این افراد را استخدام می‌کند، آقای رسایی از طرح سوال خود در جلسه علنی امروز مجلس منصرف شد.»
گروه صنعتي ايران خودرو در نظر دارد تعدادي از سمندهاي توليد شده در سال 92 را براي بررسي و باز بيني سيستم كيسه هوا (ايربگ) فراخوان كند.
طراحان این طرح، حل مساله مسکن را با فرض ادامه تحریمها "امکان ناپذیر" دانسته و حتی تلاش در جهت بهبود درونی ساختارهای اقتصادی کشور در شرایط لغو تحریمها را "کاملا غیر محتمل" می‌دانند و تامین نیاز مردم به مسکن را تنها در گرو رفع تحریمها ـ نه یک کلمه کمتر و نه یک کلمه بیشتر ـ می‌پندارند.
دولت باید رویکرد لیبرالی را در حوزه تأمین مسکن کنار بگذارد و نه برای بهره برداری های سیاسی، نه برای اثرگذاری جدی مسکن بر رشد اقتصادی (افزایش درآمد سرانه) ونه به جهت لابی قوی صاحبان منافع عظیم در بخش مسکن همچون دلالان بزرگ مثل بانکها یا انبوه سازان و ...به تصمیم گیری در حوزه مسکن بپردازد. بلکه می بایست هدف اصلی از سامان دادن به بازار مسکن و برنامه ریزی برای تأمین و تولید مسکن، افزایش رفاه شهروندان علی الخصوص نیازمندان به مسکن باشد.
در این پیش نویس، وزارت مسکن و شهرسازی 3 سناریو برای آینده رشد اقتصادی کشور در نظر گرفته است و گزینه مطلوب وزارت راه و شهرسازی (سناریوی اول) که طبق آن برای مسکن کشور برنامه ریزی خواهد شد گزینه ای است که در آن برداشته شدن تحریم ها را پیش فرض گرفته است.
راستي آنچه در قرارداد ميدان سلمان روا داشته شد كه بعدها به قرارداد ننگين كرسنت معروف گرديد و بلكه حسب نظر كارشناسان مطلع به قرارداد تركمن چاي زمان ما ياد مي گردد، محصول بي تدبيري و حيف و ميل بيت المال چه كسي بود؟ آيا همه اين موارد مصداق سوء تدبير و فضاسازي براي بخوربخور عده اي خاص در آن زمان نبوده است؟
این ورود، ورود نیست که بصورت یک نسخه ی شفابخش عملیاتی تبیین شده باشد. بلکه بیشتر نشان دادن داروخانه است. یعنی به بیمار می گویند که این داروخانه دارای داروهای مختلف برای شفای بیماری‎ها در آن است و آن چیزی که تحت عنوان پیشران، مالیات، نفت، بخش‎های مختلف اعلام کرده اند، در حقیقت داروخانه را نشان داده اند.
بر اساس اين گزارش ويژگي خاص و برتري اين دوره‌ي ارزيابي، كسب بالاترين امتياز براي خدمات ارائه شده به تمامي محصولات ايران‌خودرو است و اين در حالي‌است كه برخي از شركت‌ها فقط در خصوص يك يا چند محصول خود مورد ارزيابي قرار گرفته‌اند.
حسن روحانی که با وعده بهبود اقتصاد کشور و معیشت مردم در 100 روز اول دولت خود و حتی در برخی موارد در 15 روز! از ملت رای گرفته بود، اینک شاهد یک ساله شدن دولتش است و به خوبی مطالبات پرفشار مردم را درک کرده که از تداوم مشکلات اقتصادی و معیشتی خود خصوصا کسادی و رکود، می‌نالند.
مسلما وضعیت کنونی و به سرانجام نرسیدن و اجرای ناقص سیاست ها فشار زیادی را بر رئیس جمهور و سایر دولتمردان مستولی ساخته است اما قطعا راه حل آن اظهارات تند و البته زننده به منتقدان نیست. ممکن است دولت از عدم تحقق وعده ها و گره خوردن تعاملات و مذاکرات خارجی ناراحت و یا عصبانی باشند اما تبدیل شدن این خشم و ناراحتی به واژگانی که فقط دولت را در اذهان عمومی بی اعتبار تر می کند، ثمردیگری نخواهد داشت .
روحانی گفته بود: «در حال حاضر رقم نقدینگی کشور ۴۹۸ هزار میلیارد تومان است که ۸ سال پیش این رقم حدود ۶۸ هزار میلیارد تومان بود و افزایش ۷ برابری آن بسیار مخرب است در سال‌های گذشته بسیاری از اقدامات با استقراض از بانک مرکزی انجام شد که بخشی از این سیل مربوط به آن استقراض‌هاست.»
رئيس‌جمهور فرموده‌اند: دولت گذشته مي‌گفت ما تحريم را دور مي‌زنيم. و ايشان اين گفتمان دولت سابق را به سخره‌گرفته است. آيا دور زدن تحريم‌ها قباحت دارد يا حسن است؟ آيا دولت فعلي قصد دور زن تحريم‌ها را ندارد و در صدد تسليم شدن در برابر تحريم است؟
داریوش ارجمند در یکی از برنامه‎های متعددی که به مناسبت تبلیغ یک برند از برندهای پرتعداد برنج آنهم با جایزه‎های چند صد میلیونی در سیما برپا می‎شود، سوال مهم و جالبی را از مجری می‎پرسد که «مگر سودشان چقدر است که فقط هفته‎ای صد و ده میلیون جایزه می‎دهند!؟»
دانا گاز شرکت مادر کرسنت پترولیوم می گوید یک دیوان داوری در لاهه درباره مناقشه ایران با امارات بر سر صادرات گاز، به نفع شرکت اماراتی رأی داد. بر اساس این گزارش، دانا گاز در بیانیه ای گفته دیوان داوری قرار داد موسوم به کرسنت را «معتبر» و برای هر دو طرف «الزام آور» می داند.
احمد توکلی و الیاس نادران دو اقتصاددان مجلس در نامه به رئیس جمهور پیرامون بسته خروج از رکود اعلام کردند:مدل بسته خروج از رکود نسخه شکست خورده صندوق بین‌اللملی پول است که از دولت سازندگی تاکنون درحال اجراست و خود از عوامل وضع موجود است.
دزدگير بازي و اداهاي فساد ستيزي همچون زنداني كردن قلان بابك زنجاني و فلان وارد كننده عمده هم از همين قبيل است. دزدگيري براي اعمالي كه سالها جرم تلقي نمي شده دور از عقل و منطق است. اينگونه دزدگيرهاي متهورانه و افشاگرانه فقط حول مساله فساد يك بازار مسگري درست مي كند. بعدا فساد هم به سرنوشت قراردادهاي فوتبال دچار مي شود كه همه از آن حرف مي زنند و اتفاقي هم نمي افتد. چرا اتفاقي نمي افتد؟ چون حضرات صاحب نظر ازماهيت معادلات حاكم بر اين امور اطلاع دقيق ندارند.
- بر اساس برخي گزارش‎ها، علاوه بر بابک زنجاني، فهرست عريض و طويلي از بدهکاران خارجي ديگر هم وجود دارند که جمع بدهي آنها حدود 20 ميليارد دلار است! به طور مثال شرکت انگليسي شل بيش از 2 ميليارد دلار بدهي به دولت دارد. ساراس، اينوک، هلنيک پتروليوم و .. هم از جمله ديگر بدهکاران هستند.
عبدالناصر همتی امروز درجمع خبرنگاران با تشریح عملکرد و فعالیت های بانک ملی طی 10 ماه گذشته پرداخت و گفت: این بانک براساس سفارش ها و فشارها تصمیم نمی گیرد. بنده به فشارها گوش نمی دهم همه پله ها را یکی یکی بالا آمدم، از خبرنگاری شروع کردم تا به مدیر عاملی بانک ملی رسیدم. کسی باعث نشده که در این مراحل پست بگیرم.
در شرایطی که کشور با تحریم جدی مواجه شده بود طرح توسعه پالایشگاه‌ها آغاز شد ولی از سرعت خوبی برخوردار نبود که با تلاش شبانه‌روزی صنعتگران صنعت نفت توانستیم در مدت کوتاهی طرح‌های توسعه پالایشگاه‌ها را به اتمام برسانیم.
نکته جالب برنامه اخیر پایش، رای منفی مردم به خوش‌بینی‌های رئیس دولت و مشاور اقتصادی وی بود. روحانی چند روز پیش اظهار داشته بود که «من به عنوان کسی که در این 11 ماه مسئولیت اجرایی کشور را به عهده داشتم، می‌بینم که هم امید مردم طبق نظرسنجی‌ها کاهش پیدا نکرده که افزایش هم داشته و هم امید همه ما که در دستگاه اجرایی هستیم، افزایش پیدا کرده است».
خیلی پیگیری کردیم که این به ضرر کشور است و صلاح نیست اینطور زیان به کشور وارد شود و این هم نکته‌ای است. نکته بعدی این است که خود آقایان که متهم این پرونده هستند امروز دوباره به مسئولیت‌های وزارتخانه بازگشته‌اند. افراد مختلفی که در پرونده دست داشته‌اند. این تناقض‌ها که بعد از دولت روحانی ایجاد شد به ضرر ما در دادگاه می‌شود.
اگر اشتباه باند آريا در درخواست تایید یک توافقنامه پرداخت ارزی (LC) به مبلغ 30 میلیارد تومان نبود هنوز هم كسي از فساد شبكه آريا مطلع نمي‌شد. به اين ترتيب پردازش و فهم مجموعه‌ي گزارش‌ها و اطلاعات دستگاه‌هاي نظارتي تنها با اشتراك‌گذاري و پردازش دوباره اين اطلاعات ممكن است.
با انعقاد قرارداد بین بانک ملی و بیمه البرز که در تاریخ 30/4/93 اتفاق افتاد و البته که این واقعه میمون و مبارک ماحصل ماه‌ها کار تحقیق کارشناسی درحوزه خدمات درمانی، مسائل مالی و از همه مهم‌تر ایجاد اطمینان از ارتقا ملموس کیفیت امور درمانی می‌باشد، همگان شاهد وقوع اتفاقی بی‌سابقه در ارتقاء سطح کیفی درمان کارکنان و خانواده 200هزار نفری بانک ملی خواهند بود.
در بخش هایی از گزارش گفته شده که برنامه خروج از رکود می بایست با لحاظ تداوم تحریم ها تنظیم شود، لکن در جای جای گزارش علت العلل بروز رکود تحریم ها دانسته شده (از یک سو) و از سوی دیگر برخی اقدامات پیشنهادی خود به خود به رفع تحریم ها (یا کاهش آنها) تعلق دارد.
در حوزه مصرف هم مهم ترین بازار، طبقه متوسط شهری است. بیشترین مصرف را این طبقه دارد. هر کشوری این طبقه را نادیده بگیرد، دچار بحران اقتصادی می شود. بحران اقتصادی سال 1930 ناشی از این بود که طبقه متوسط شهری نادیده گرفته شده بود، برای همین حقوق کمتر به آنها دادند و نمی توانستند خرید کنند، برای همین کینز آمد و گفت؛ پول بدهید و بگذارید خرید کنند تا چرخ اقتصاد تان بچرخد.
اما مراجعه به متن بسته سیاستی دولت برای خروج از تورم، کمی ناامیدکننده است، چرا که گزارش ارائه‌شده چیزی شبیه گزارش 100 روزه تلویزیونی روحانی در آذرماه سال گذشته است که یک‌طرفه و یک‌سره تلاش کرده تا به تخطئه عملکرد دولت‌های نهم و دهم اختصاص یافته و به تخطئه کامل برنامه‌ها و سیاست‌های اقتصادی دولت سابق بپردازد.
همین طور شاخص گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها» در سال 1392 به رقم 209.1 رسید که نسبت به سال قبل 44.1 درصد افزایش داشته است، یعنی برخلاف بیان 6 درصد رئیس محترم جمهور. این موضوع هم نشان دهنده کاهش فقط 1 درصد نرخ تورم این گروه در سال 1392 نسبت به سال 1391 (45.1) است. یعنی برخلاف بیان رئیس محترم جمهور که می گویند 6 را با 51 مقایسه کنید، باید 44.1 را با 45.1 مقایسه کرد.
اندکی پس از آن مرکز آمار ایران نیز در گزارشی به عملکرد 8 ساله دولت‌های نهم و دهم پرداخت و اعلام کرد: تعداد کل اشتغال ایجاد شده در زمان فعالیت این دولت‌ها به نحوی بوده که تنها 542 هزار و 769 نفر به کل شاغلان کشور افزوده شده که آماری کمتر از 68 هزار شغل را در فاصله سال‌های 84 تا 92 نشان می دهد.
شاخص بورس ایران