صفحه اصلی ورزش

فرهنگ

تاريخ

ارتباط با ما آرشيو جستجو پيوند ها
قیمت سکه طلا
مهندس محمدرضا پیشرو
محمود نیابی
امیر صفری
رضا حیدری
حسن جنگاور
تالار گفتگوی صنعت خودروتالار گفتگوی صنعت خودرو
دکتر ایرج توتونچیان
مشاور رییس بانک مرکزی
حسین عیوضلو؛ رئیس کاگروه تحول بانکی
دکتر محمدجواد محقق
محبوبه اسماعیل زاده
رئیس بسیج مستضعفین گفت: مشکل تحریم بعد از اینکه به رسمیت شناخته شد به اقتصاد کشور ورود پیدا کرد. متاسفانه طی سه سال اخیر که تحریم را به رسمیت شناختیم، این مسائل به وجود آمد؛ وگرنه تا قبل از آن این گونه مباحث تاثیری در کشور نداشت.
وی می‌افزاید: «علاوه بر این‌ها مشکل به حاشیه رانده شدن از جامعه نیز هست که یکی دیگر از جنبه‌های فقر است. برای کودکانی که در فقر بزرگ می‌شوند، انفصال اجتماعی می‌تواند به معنای محرومیت از شرکت در گردش‌های آموزشی یا استفاده از استخر شنا باشد. دست وپا زدن و بیرون آمدن از فقر بسیار مشکل است.»
قیمت هر کیلو سیب زمینی در بازار میوه و تره بار چیزی در حدود 4500 تومان گزارش شده است و قیمت هر کیلوگرم پیاز هم چیزی در حدود 3500 تومان اعلام شده است. بنابر اعلام بانک مرکزی قیمت سیب زمینی نسبت به ماه گذشته حدود 196 درصد افزایش قیمت داشته است.
محمدعلي پورمختار ریيس كميسيون اصل 90 مجلس شوراي اسلامي در حاشيه ديدار از خطوط توليد ايران خودرو ضمن بيان اين مطلب گفت: عدم كاهش تعرفه واردات در جهت حمايت از صنعت داخلي بوده است. وي افزود: در حوزه قانون هدفمندي نيز براي حمايت از صنعت، بودجه مناسبي درنظر گرفته شده و الزاماتي براي دولت تعيين كرده ايم.
رئیس و اعضای کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی از خطوط تولید شرکت ایران خودرو دیدار کردند و از نزدیک با دستاوردهای این گروه خودروساز آشنا شدند.مهندس هاشم یکه زارع مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو در این جلسه گزارشی از عملکرد ایران خودرو در حوزه های تولید، فروش، کیفیت، صادرات و همچنین برنامه های آینده اين گروه صنعتي ارایه کرد.
روحانی : امروز از یکسو افراط‌گرایی، خشونت و تروریسم و از سوی دیگر توطئه کاهش قیمت نفت از جمله مشکلاتی است که برای ملت‌های منطقه ایجاد شده و امیدوارم بتوانیم با کمک و همراهی یکدیگر از این مشکلات عبور کنیم.
خبر کوتاه روزنامه جمهوری اسلامی درباره حکم دیوان عالی کشور مبنی بر نقض حکم محکومیت بعضی از متهمان پرونده به دلیل مرور زمان در کنار انتصاب تعدادی از متهمان پرونده به مسئولیت‌های کلیدی در وزارت نفت ایران نیز کمک بسیار زیادی به وکلای شرکت اماراتی برای حذف بررسی فساد در این قرارداد از جریان داوری کرد.
در بند یک برنامه پنجم پیشرفت آمده است که بایستی ظرف ۳ سال اول، الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت تدوین شود و زیربنای برنامه ششم شود؛ این مهم است زیرا اینگونه زیربنای بودجه های سنواتی مشخص می شود و زیربنای چشم انداز را نیز بر این اساس ترسیم خواهیم کرد.
طرح نکاشت چیست؟ چه کسانی به دنبال اجرایی کردن این طرح هستند؟ این طرح توسط چه کسانی در دولت پشتیبانی میشود؟مشاور وزیر اسبق جهاد کشاورزی در این باره گفت: اجرای این طرح به زیان کشاورزی ایران و ضد اقتصاد مقاومتی است و امنیت غذایی کشور با اجرای طرح نکاشت با چالش مواجه می‌شود
قیمت جهانی نفت طی یک ماه اخیر قریب به 25 دلار کاهش را تجربه کرده است، کاهشی غافگیرکننده که کسری بودجه کشورهای نفت خیز بدیهی ‌ترین نتیجه آن است. تحت این شرایط تکروی برخی تولید کنندگان بزرگ نفت مانند عربستان و کویت و حتی ارائه تخفیف قیمتی به برخی مشتریان بر نابسامانی های بازار نفت افزوده است
ر اساس آمار منتشر شده از سوی این نهاد بین المللی تولیدات صنعتی ایران در سه ماهه دوم 2014 برابر با فصل بهار 93 با کاهش 16.4 درصدی مواجه شده است. این در حالی است که در گزارش اخیر بانک مرکزی مبنی بر رشد اقتصادی 4.6 درصدی ایران در فصل بهار، نرخ رشد گروه صنایع و معادن را در این فصل بالای 8.1 درصد اعلام شد.
مدير امور بين الملل وزارت نفت در بیان چرائی این کاهش قیمت، موقعيت فعلي بازار را نه حاصل عوامل اقتصادي بلكه معلولي از عوامل «سياسي و مديريتي بازار» خواند. او از تغيير فرمول فروش نفت ايران در بازارها خبر داد و اظهار داشت كه قيمت ها فعلا در «روندي نزولي به سر مي برند.
بانک ملی ایران برای نقش آفرینی بهتر در بازار پولی کشور، نیازمند ترمیم و تامین سرمایه نقدی به میزان حداقل 100 هزار میلیارد ریال است، همچنین بدهی های دولت به این بانک هرچه سریع تر باید تسویه گردد.
در نظام بانکی ما و آنچه واقعا و عملا اجرا می‌شود، ممکن است نام بهره را تغییر داده باشند، اما ماهیت آن سر جایش است. به عبارت صریح‌تر بهره و ربا را می‌گویند سود علی‌الحساب. با تغییر نام نه می‌توان سر دین کلاه گذاشت و نه می‌توان مردم را از واقعیت این ماجرا دور کرد.
با تعیین درست و دقیق این فرمول می‌توان امیدوار بود علاوه بر دستیابی به توسعه متوازن بالادستی و پایین دستی پتروشیمی ، صنایع بالادستی با روزآمد کردن فناوری‌ها و فرآیند‌های تولید خود بتوانند در بلند مدت با رقبای خارجی خود به رقابت سالم بپردازند.
رشد اقتصادی 6/4 درصدی اعلام‌شده از سوی بانک مرکزی، به این معنا بود که نه تنها اقتصاد کشور از رکود خارج شده بلکه حتی به رونق بالایی هم رسیده است؛ اما این آمارسازی دولتی با واکنش گسترده محافل سیاسی و اقتصادی کشور روبرو شد و دفاعیات نصف و نیمه دولتی‌ها هم نتوانست این باور را به ملت بقبولاند که واقعاً از رکود خارج شده‌ایم.
امروز عده ای از کارشناسان اقتصادی معتقدند که همانگونه که در کشورهای دیگر نرخ بهره از نرخ تورم بیشتر است، در کشور ما نیز نرخ سود بانکی باید از نرخ تورم بیشتر باشد و می گویند برای پائین آوردن نرخ سود بانکی، ابتدا باید نرخ تورم را پائین آورد. این یک بحث انحرافی است!
این نماینده مجلس با انتقاد از تعیین نرخ سود سالانه و ماهانه برای سپرده‌گذاران در بانکهای کشور گفت: متاسفانه در بانکداری کشور برخلاف بانکداری اسلامی به سپرده‌گذاران قبل از سپرده‌گذاری وعده نرخ سود سالانه و یا ماهانه داده می‌شود که این مسئله همان ربا است که شریعت خدا آن را جنگ با خدا می‌داند.
مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو گفت: طبق برنامه ريزي انجام شده، از نيمه دوم سال 94 هر شش ماه يك محصول جديد و يك محصول فيس ليفت شده و هر سه سال نيز خانواده موتور جديدي را به بازار عرضه خواهيم كرد.
در مقابل این تعلل، وقتی روسیه درباره قطع گاز اروپا صحبت می‌کند وزیر نفت بلافاصله و بی درنگ وقت مصاحبه کرده و می‌گوید ما گاز اروپا را تأمین می‌‌کنیم؛ در حالی که این موضع‌گیری خلاف سیاست‌‌های رسمی کشور است کما اینکه آقای رئیس جمهور نیز این مسئله را در سفر اخیر خود به روسیه اصلاح کردند.
آماری که امروز مبنای گزارش رئیس دولت و سخنگوی آن برای اعلام میزان اشتغال در سال گذشته شده است، همان آماری بود که در دولت دهم میزان اشتغال را سالانه یکی دو میلیون اعلام می‎کرد، اما همان زمان مقامات فعلی دولت یازدهم در پاسخ می‌گفتند چون اظهارات مقامات دولت دهم با گزارش مرکز آمار در تناقض است، بنابراین آمارسازی است و باید به گزارش مرکز آمار استناد کرد.
سوالی که در اینجا مطرح می شود، این است که متولیان و برنامه نویسانی که قرار است برنامه ششم توسعه را تهیه و تدوین نمایند، آیا این مبانی استخراج شده از قرآن و سنت را مبنای عمل خواهند گذاشت، یا همچون برنامه چهارم توسعه مبتنی بر انگاره های توسعه غربی تصمیم گیری خواهند کرد؟!
در صفحه هفت بحث‌هایی درباره سیستم بانکی، سیاست افزایش ضریب فزاینده پولی، کاهش بدهی بانک‌ها به بانک‌مرکزی، جلوگیری از اضافه‌برداشت بانک‌ها، انعطاف در نرخ‌های سود بانکی متناسب با تورم انتظاری و از این قبیل مطرح شده که به‌نظر اینجانب نگران‌کننده‌ترین بخش این گزارش است.
حال باید دید با تمام امکانات و تسهیلاتی که به بانک مسکن بابت کارگزاری مالی طرح مسکن مهر اعطا شده است چرا در دولت یازدهم انعقاد قراردادهای مشارکت تعهد شده مسکن مهر و متمم قرارداد متوقف است و یا به کندی انجام می شود؟ چرا بانک مسکن همچون به اصطلاح تیم های عربی دنبال وقت کشی است و البته عصبانی کردن طرف مقابل است؟
این گفته رئیس جمهور در حالی بود که تیم اقتصادی دولت یازدهم، در چند ماه گذشته مرتباً از تدارک برنامه ای با نیت «خروج غیر تورمی از رکود» سخن گفته بود و درهمین راستا مجلس نیز در آخرین روزهای مرداد ماه ۹۳، با قید یک فوریت با «لایحه خروج از رکود دولت» موافقت کرد تا در اولین فرصت قوانین مورد نیاز این لایحه را تصویب کند!
در روزهای گذشته تلاقی مسابقه پیامکی برنامه ثریا در زیر نویس های تلویزیون با زیر نویس های وزارت نیرو و صدا و سیما که صرفا به اسراف کشاورزان در کشور می پردازد در حین پخش برنامه هایی همچون سریال معراجی ها تا قبل از پخش برنامه ثریا فضای دو طرفه و جالبی را در تلویزیون بوجود آورده بود.
هیات دولت در آخرین جلسه خود و در اقدامی عملی و تحسین برانگیز، مصوبه‌ای را تصویب کرد که با توجه به ممنوعیت ورود خودروهای سواری با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی‌سی، خودروهایی را که بدون توجه به این ممنوعیت به گمرکات وارد شده‌اند، از شمول مقررات کالاهای متروکه قابلِ عرضه به بازار خارج کرد و ملزم کرد تا به خارج از کشور مرجوع شود.
این بار هم رسانه‌های همین جریان، با شتابزدگی‌‌ها و خوش‌بینی‌هایشان پشت پرده را افشا کرده‌اند. نزدیک‌ترین رسانه به اقتصاددانان لیبرال درون دولت یعنی دنیای اقتصاد در سرمقاله روز شنبه خود مدعی شده که توافق هسته‌ای ژنو عامل تحقق رشد اقتصادی 4/6 درصدی بوده است تا روشن کند که ماجرای اعلام این آمار از سوی بانک مرکزی به کدام پروژه کلان تبلیغاتی دولت باز می‎گردد.
هم اکنون در کشور یک میلیون و 600 هزار واحد مسکونی بلااستفاده و حتی در تهران 4 هزارو 500 واحد مسکونی بلااستفاده قرار دارد که اگر از اینها مالیات مناسبی اخذ می‌شد به طور مناسبی در دیگر قیمت‌ها می‌توانستیم به نتایج مناسبی دست پیدا کنیم.
تغییر فاحش در ارقام (حتی در صورت وجود دلایل مستدل کارشناسی) قابل‌پذیرش نیست و این کار اعتماد جامعه اقتصادی کشور و افکار عمومی را نسبت به اعتبار نرخ‌های رشد و بالطبع کاربردهای آن زیر سؤال می‌برد. بالأخص آن هم در زمانی که همزمان با تغییر دولت شده و قاعدتاً گروه‌های سیاسی و بسیاری از محافل کارشناسی به آن با دیده شک نگاه خواهند کرد.
شاخص بورس ایران