صفحه اصلی ورزش

فرهنگ

تاريخ

ارتباط با ما آرشيو جستجو پيوند ها
قیمت سکه طلا
ارسلان ظاهری بیرگانی
مهندس محمدرضا پیشرو
محمود نیابی
امیر صفری
رضا حیدری
تالار گفتگوی صنعت خودروتالار گفتگوی صنعت خودرو
دکتر ایرج توتونچیان
مشاور رییس بانک مرکزی
حسین عیوضلو؛ رئیس کاگروه تحول بانکی
دکتر محمدجواد محقق
محبوبه اسماعیل زاده
موج دوم انتقاد از طرح مسکن مهر آغاز شده و مسئولان دولت یازدهم مسبب افزایش قیمت واحدهای این طرح را دولت قبل معرفی می‌کنند، اما آیا دولت دهم عامل افزایش ۱۲ میلیون تومانی مسکن مهر است؟رئیس‌جمهوری و وزیر راه و شهرسازی روز گذشته در برنامه‌های مختلف مسکن مهر را مورد تفقد قرار داده و از آن به‌عنوان "بلا" و "عامل از ریل خارج شدن اقتصاد" یاد کردند.
بانک صادرات به منظور تأمین نیازهای مالی اهداف و پروژه های آتی هنرمندان و ورزشکاران کشور و برآورده کردن نیازهای مالی جامعه هنرمندان و ورزشکاران و ایجاد سرمایه ای مطمئن از محل پس اندازهای تدریجی این قشر، اقدام به ارایه و اجرای طرح سپرده سرمایه گذاری گنجینه سپهر هنرمندان و ورزشکاران کرده است.
ایران به جای تکیه بر توان داخلی و بهره گیری از مزایا و منابع خدادادی، متاسفانه در تلاش است تا در قالب مذاکرات بتوانند منفذ ورود به جهانی شدن اقتصاد را پیدا کرده و با این رویکرد عملا دایره وابستگی خود را با دنیا گسترده کند.
با توجه به اینکه 20 هزار کیلومتر متوسط پیمایشی هر خودرو در طول سال است با وجود 14 میلیون خودرو در کشور سالانه 400 لیتر مصرف اضافه نسبت به شاخصه های ژاپن و اتحادیه اروپا داریم و این به معنی 400 هزارتومان مازاد برای هزینه بنزین در خانواده صاحب خودرو است.
این که ما از خزانه برداشت کنیم تا بعداً توسط شرکتی به این حساب واریز شود مغایرت قانون تأمین کسری بودجه را برطرف نمی‌کند و دلیل قابل قبولی برای برداشت دولت نیست. مقامات دولتی قبلاً به صراحت این مسأله را رد می‌کردند اما موضوع باید برای مردم باز شود تا مسئولان دولتی اینگونه درباره مسائلی که صراحتاً خلاف قانون است اظهارنظر نکنند و آن را قانونی اعلام نکنند.
اما نکته عجیب و جالب توجه جهش 689 درصدی اعتبارات عمرانی نهاد ریاست جمهوری نسبت به سال گذشته و جهش 914 درصدی نسبت به سال پایانی دولت دهم است که بر این اساس اعتبار 4.4 میلیاردی عمرانی در سال 92 به یکباره به رقم 45 میلیاردی در سال 94 جهش پیدا کرده است.
اغلب این پروژه‌های پتروشیمی که تقریبا همه آنها در قالب پتروشیمی‌های گازی تعریف می‌شوند بدون فراخوان عمومی از سرمایه‌گذاران صاحب صلاحیت و به صورت توافقی به این سهامداران ظاهرا خصوصی واگذار شده است. کما اینکه بسیاری از این سرمایه‌گذاران که در قالب «خانوادگی» امتیاز احداث این واحدها را به دست آورده‌اند روی منابع با ارزش صندوق توسعه ملی برای اجرای پروژه‌هایی که ارزش افزوده ملی بالایی ندارند حساب باز کرده‌اند.
آنچه در این یک روز در آمریکا و اروپا می‌گذرد پوسته‌ی جامعه به ظاهر متمدن، منظم و قانون‌مند غربی را کنار می‌زند و نشان می‌دهد که در مواقع بحران (بحران؟ آیا تخفیف فروشگاهی را می‌توان بحران نامید؟) هرآنچه قرار بوده است در قالب احترام به هم‌نوع، پذیرش نظم و قانون‌مندی در اهالی آن اجتماع نهادینه شود رنگ می‌بازد و جای خود را به حرکاتی می‌دهد که باید آن را «وحشی‌گری» نامید!
جالب اینجاست که رنانی در مقدمه کتاب خود، از ارسال محتوای آن به مسئولان ارشد کشور خبر داده بود و سپس آنان را به دلیل عدم توجه به مطالب مندرج در کتاب، به باد شدید‌ترین توهین‌ها و ناسزا‌ها گرفته بود؛ کتابی که تئوری و محتوای اصلی آن در کمتر از دو سال با چنان شکست مفتضحی روبرو شده است که دیگر کسی جرات پرداختن به آن را ندارد.
گره زدن قیمت دلار به نتیجه مذاکرات ای در حالی صورت می گیرد که افکار عمومی هنوز اظهارات سال گذشته سیف درباره نرخ دلار را به یاد دارد، زمانی که نرخ دلار در حال سقوط به زیر 3000 تومان بود اما وی اعلام داشت کاهش قیمت دلار به کمتر از این میزان دیگر منطقی نیست! و همین جمله وی باعث توقف و حتی بالاتر رفتن نرخ دلار در آن برهه گشت. موضوعی که نشان داد قیمت دلار در بسیاری از مواقع بیش از آنکه تابع تحولات خارجی باشد در گرو تصمیمات برخی مسئولان است.
آیا امکان‌پذیر است به درختی بگوییم ریزش و رویش نکن؟ در این‌صورت، این درخت رشد نمی‌کند و باید بمیرد. اقتصاد هم همین است. ما باید ریزش‌هایی داشته باشیم تا در کنار آن، رویش‌هایی هم اتفاق بیفتد. نباید تصور کنیم اقتصاد ایران با نبود تحریم‌ها و دشمنی‌های استکبار علیه ما، راحت رشد می‌کند. در این صورت، اقتصاد ما به یک اقتصاد مرده تبدیل خواهد شد.
پس از رد ادعای سازمان محیط‌ زیست در بررسی‌های ۳ کمیسیون تخصصی مجلس درباره آلایندگی بنزین پتروشیمی، این سازمان برای اثبات ادعای خود به جای ارائه اسناد و مدارک آزمایشگاهی، نامه‌ای با امضای ۴ مسئول دولتی به مجلس نوشت.
رئیس بسیج مستضعفین گفت: مشکل تحریم بعد از اینکه به رسمیت شناخته شد به اقتصاد کشور ورود پیدا کرد. متاسفانه طی سه سال اخیر که تحریم را به رسمیت شناختیم، این مسائل به وجود آمد؛ وگرنه تا قبل از آن این گونه مباحث تاثیری در کشور نداشت.
وی می‌افزاید: «علاوه بر این‌ها مشکل به حاشیه رانده شدن از جامعه نیز هست که یکی دیگر از جنبه‌های فقر است. برای کودکانی که در فقر بزرگ می‌شوند، انفصال اجتماعی می‌تواند به معنای محرومیت از شرکت در گردش‌های آموزشی یا استفاده از استخر شنا باشد. دست وپا زدن و بیرون آمدن از فقر بسیار مشکل است.»
قیمت هر کیلو سیب زمینی در بازار میوه و تره بار چیزی در حدود 4500 تومان گزارش شده است و قیمت هر کیلوگرم پیاز هم چیزی در حدود 3500 تومان اعلام شده است. بنابر اعلام بانک مرکزی قیمت سیب زمینی نسبت به ماه گذشته حدود 196 درصد افزایش قیمت داشته است.
محمدعلي پورمختار ریيس كميسيون اصل 90 مجلس شوراي اسلامي در حاشيه ديدار از خطوط توليد ايران خودرو ضمن بيان اين مطلب گفت: عدم كاهش تعرفه واردات در جهت حمايت از صنعت داخلي بوده است. وي افزود: در حوزه قانون هدفمندي نيز براي حمايت از صنعت، بودجه مناسبي درنظر گرفته شده و الزاماتي براي دولت تعيين كرده ايم.
رئیس و اعضای کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی از خطوط تولید شرکت ایران خودرو دیدار کردند و از نزدیک با دستاوردهای این گروه خودروساز آشنا شدند.مهندس هاشم یکه زارع مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو در این جلسه گزارشی از عملکرد ایران خودرو در حوزه های تولید، فروش، کیفیت، صادرات و همچنین برنامه های آینده اين گروه صنعتي ارایه کرد.
روحانی : امروز از یکسو افراط‌گرایی، خشونت و تروریسم و از سوی دیگر توطئه کاهش قیمت نفت از جمله مشکلاتی است که برای ملت‌های منطقه ایجاد شده و امیدوارم بتوانیم با کمک و همراهی یکدیگر از این مشکلات عبور کنیم.
خبر کوتاه روزنامه جمهوری اسلامی درباره حکم دیوان عالی کشور مبنی بر نقض حکم محکومیت بعضی از متهمان پرونده به دلیل مرور زمان در کنار انتصاب تعدادی از متهمان پرونده به مسئولیت‌های کلیدی در وزارت نفت ایران نیز کمک بسیار زیادی به وکلای شرکت اماراتی برای حذف بررسی فساد در این قرارداد از جریان داوری کرد.
در بند یک برنامه پنجم پیشرفت آمده است که بایستی ظرف ۳ سال اول، الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت تدوین شود و زیربنای برنامه ششم شود؛ این مهم است زیرا اینگونه زیربنای بودجه های سنواتی مشخص می شود و زیربنای چشم انداز را نیز بر این اساس ترسیم خواهیم کرد.
طرح نکاشت چیست؟ چه کسانی به دنبال اجرایی کردن این طرح هستند؟ این طرح توسط چه کسانی در دولت پشتیبانی میشود؟مشاور وزیر اسبق جهاد کشاورزی در این باره گفت: اجرای این طرح به زیان کشاورزی ایران و ضد اقتصاد مقاومتی است و امنیت غذایی کشور با اجرای طرح نکاشت با چالش مواجه می‌شود
قیمت جهانی نفت طی یک ماه اخیر قریب به 25 دلار کاهش را تجربه کرده است، کاهشی غافگیرکننده که کسری بودجه کشورهای نفت خیز بدیهی ‌ترین نتیجه آن است. تحت این شرایط تکروی برخی تولید کنندگان بزرگ نفت مانند عربستان و کویت و حتی ارائه تخفیف قیمتی به برخی مشتریان بر نابسامانی های بازار نفت افزوده است
ر اساس آمار منتشر شده از سوی این نهاد بین المللی تولیدات صنعتی ایران در سه ماهه دوم 2014 برابر با فصل بهار 93 با کاهش 16.4 درصدی مواجه شده است. این در حالی است که در گزارش اخیر بانک مرکزی مبنی بر رشد اقتصادی 4.6 درصدی ایران در فصل بهار، نرخ رشد گروه صنایع و معادن را در این فصل بالای 8.1 درصد اعلام شد.
مدير امور بين الملل وزارت نفت در بیان چرائی این کاهش قیمت، موقعيت فعلي بازار را نه حاصل عوامل اقتصادي بلكه معلولي از عوامل «سياسي و مديريتي بازار» خواند. او از تغيير فرمول فروش نفت ايران در بازارها خبر داد و اظهار داشت كه قيمت ها فعلا در «روندي نزولي به سر مي برند.
بانک ملی ایران برای نقش آفرینی بهتر در بازار پولی کشور، نیازمند ترمیم و تامین سرمایه نقدی به میزان حداقل 100 هزار میلیارد ریال است، همچنین بدهی های دولت به این بانک هرچه سریع تر باید تسویه گردد.
در نظام بانکی ما و آنچه واقعا و عملا اجرا می‌شود، ممکن است نام بهره را تغییر داده باشند، اما ماهیت آن سر جایش است. به عبارت صریح‌تر بهره و ربا را می‌گویند سود علی‌الحساب. با تغییر نام نه می‌توان سر دین کلاه گذاشت و نه می‌توان مردم را از واقعیت این ماجرا دور کرد.
با تعیین درست و دقیق این فرمول می‌توان امیدوار بود علاوه بر دستیابی به توسعه متوازن بالادستی و پایین دستی پتروشیمی ، صنایع بالادستی با روزآمد کردن فناوری‌ها و فرآیند‌های تولید خود بتوانند در بلند مدت با رقبای خارجی خود به رقابت سالم بپردازند.
رشد اقتصادی 6/4 درصدی اعلام‌شده از سوی بانک مرکزی، به این معنا بود که نه تنها اقتصاد کشور از رکود خارج شده بلکه حتی به رونق بالایی هم رسیده است؛ اما این آمارسازی دولتی با واکنش گسترده محافل سیاسی و اقتصادی کشور روبرو شد و دفاعیات نصف و نیمه دولتی‌ها هم نتوانست این باور را به ملت بقبولاند که واقعاً از رکود خارج شده‌ایم.
امروز عده ای از کارشناسان اقتصادی معتقدند که همانگونه که در کشورهای دیگر نرخ بهره از نرخ تورم بیشتر است، در کشور ما نیز نرخ سود بانکی باید از نرخ تورم بیشتر باشد و می گویند برای پائین آوردن نرخ سود بانکی، ابتدا باید نرخ تورم را پائین آورد. این یک بحث انحرافی است!
این نماینده مجلس با انتقاد از تعیین نرخ سود سالانه و ماهانه برای سپرده‌گذاران در بانکهای کشور گفت: متاسفانه در بانکداری کشور برخلاف بانکداری اسلامی به سپرده‌گذاران قبل از سپرده‌گذاری وعده نرخ سود سالانه و یا ماهانه داده می‌شود که این مسئله همان ربا است که شریعت خدا آن را جنگ با خدا می‌داند.
شاخص بورس ایران