صفحه اصلی ورزش

فرهنگ

تاريخ

ارتباط با ما آرشيو جستجو پيوند ها
قیمت سکه طلا
دکتر محمدجواد نوراحمدی
حیدر رحیم پور ازغدی
ارسلان ظاهری بیرگانی
مهندس محمدرضا پیشرو
محمود نیابی
تالار گفتگوی صنعت خودروتالار گفتگوی صنعت خودرو
دکتر ایرج توتونچیان
مشاور رییس بانک مرکزی
حسین عیوضلو؛ رئیس کاگروه تحول بانکی
دکتر محمدجواد محقق
محبوبه اسماعیل زاده
در این میان، اعلام آمادگی وزیر تعاون برای تأمین مسکن کارگران، زمینه‌ای قوی برای همکاری دو وزارتخانه «راه و شهرسازی» و «تعاون، کار و رفاه اجتماعی» به وجود آورده است. این دو وزارتخانه در نظر دارند، بخشی از سیاست‌ها و برنامه‌های طرح «مسکن اجتماعی» را تحت نام «مسکن امید» از سال ۹۴ در سراسر کشور به اجرا دربیاورند.
طبق آمار واصله از سامانه بانک مسکن ماهانه مبلغ 200 تا 250 میلیارد تومان اقساط برگشتی ماهانه مسکن مهر است. تا مهر 93 بیش از 4200 میلیارد تومان از اقساط مسکن مهر به بانک مسکن بازپرداخت شده است که بانک مسکن فقط 2400 میلیارد تومان از این اقساط را به بانک مرکزی عودت داده است اما با درخواست و نامه وزیر راه و شهرسازی 2000 میلیارد تومان آن دوباره به بانک مسکن با دوره تنفس 3 ساله واگذار شده است و در عمل مبلغ 3800 میلیارد تومان از محل بازپرداخت اقساط مسکن مهر در اختیار بانک مسکن قرار دارد.
دولتمردان در شرایط فعلی چند دلیل برای عدم اجرای تکلیف قانونی خود مطرح می‌کنند که اولین آن عدم اطلاعات کافی و دومی نارضایتی مردم در عملکرد دولت در این زمینه است. این در حالی است که وزیر اقتصاد اوایل امسال اعلام کرده بود دولت 10 میلیون نفر از مرفهان را شناسایی کرده و آماده حذف یارانه آن‌ها است.
در شرایطی که قرار بوده است با بازپرداخت اقساط مسکن مهر توسط مردم، سایر مراحل این پروژه عظیم به سرانجام برسد و نزدیک یک میلیون خانواده متقاضی این مسکن‎ها از بلاتکلیفی به وجود آمده در دولت جدید در قبال این پروژه در بیاییند، گزارش‎ها حاکی از هزینه کرد نامعلوم 5 هزار میلیارد تومان از اقساط بازگشتی مردم به این بانک و تعطیلی پروژه‎های مسکن مهر به بهانه عدم وجود اعتبار است!
یکی از مراکز مهمی که می‌تواند هم فعالیت سالم اقتصادی داشته باشد و هم برای خود و جامعه درآمدزائی نماید شهرداری کلانشهر‌ها هستند. موضوع هنگامی اهمیت مضاعفی می‌یابد که بدانیم این شهرداری‌ها در چند سال گذشته توان اقتصادی فوق العاده‌ای یافته‌اند.
این بانک با هماهنگی با مراکز اسقاط خودرو پلیس راهور ناجا با انعقاد تفاهم نامه با ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور در گام نخست اعطای تسهیلات بانکی به جایگزینی تعداد ٦٠ هزار دستگاه تاکسی فرسوده را تقبل نموده و از آبانماه ١٣٩٣ عملیات اجرائی خود را از طریق واحد پروژه اعطای تسهیلات به ستاد سوخت و با همکاری و همدلی مدیران و کارکنان شعب این بانک در سراسر کشور را رسمأ آغاز نموده است.
توسعه بخش نفت می تواند استراتژی مناسبی برای حصول رشد اقتصادی سریع باشد اما تجربه اقتصاد ایران نشان می دهد رشد حاصل از آن منجر به تقویت تولید ملی و ایجاد اشتغال نخواهد بود. در نهایت به این نتیجه می رسیم که در بودجه 94 باز هم تولید ملی مهجور مانده و وابستگی به درآمدهای نفتی افزایش یافته است.
در حالیکه تمام دولتمردان اقتصادی دولت یازدهم اتفاق نظر داشتند که رشد افسارگسیخته نقدینگی بویژه در خصوص مسکن مهر یکی از عوامل تورم سنگین سالهای پایانی دولت دهم بوده است، اما آمارها نشان از آن دارد که رشد نقدینگی در دولت نهم و دهم کمتر از رشد نقدینگی در دولتهای گذشته دارد.
واقعيت اين است که دولت در جلسه ستاد تدابير ويژه اقتصادي برداشت از صندوق توسعه ملي را تصويب نموده و اين عملياتي است که واقع شده و اسناد آن در دستگاه‌هاي نظارتي و ديوان محاسبات ثبت و ضبط است. بنابر این دولت طبق يک ساختار قانوني به نام ستاد تدابیر اين برداشت را انجام داده است و حق با دولت است. اما مسئله‌اي که دولت سعي مي‌کند آنرا بپوشاند، تخلفي است که در اين عمليات صورت گرفته است.
ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور که خود ریاست هیأت نظارت بر صندوق توسعه ملی را نیز برعهده دارد، آب پاکی را روی دست مخالفان ریخت. او در جلسه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی تأکید کرد: «بنده به عنوان رئیس هیأت نظارت بر صندوق توسعه ملی تأکید می‌کنم که هیچ برداشتی از صندوق صورت نگرفته و صندوق حتی یک دلار هم کسری ندارد و این موضوع را طی نامه‌ای به سران قوا نیز اعلام کرده ام.»
سرنوشت شركت هاي خودروسازي درجهان حتي در مواردي كه اين شركتها داراي سابقه طولاني فعاليت بوده و اشتهاري در خوشنامي داشته اند ثابت كرده است كه تنها در صورتي مسير رشد و تكامل را پيموده اند كه از حمايت دولت ها يشان برخوردار بوده اند . به تعبير ديگر حركت خودروسازان درمسير توليد و اشتغالزايي درصنعت و اقتصاد كشور گام نهادن در مسير لغزنده اي است كه با يك سياستگذاري غلط سرنوشت نامعلومي را رقم خواهد خورد.
ستون فقرات «دکترین اقتصاد مقاومتی»، حمایت از «تولید داخلی» است، «قاچاق بی رویه» یک سم کشنده برای تولید داخلی است، 3 دی ماه 1392 یعنی یک سال قبل، مجلس «قانون مبارزه با قاچاق» را به دولت یازدهم ابلاغ کرده است، اما وزرای راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت با این بهانه که این قانون یک قانون امنیتی است و اقتصادی نیست، از اجرای آن طفره رفته اند!
امروز دادستان دیوان محاسبان در نشست خبری خود ضمن تایید این مساله اسنادی را منتشر کرد که نشان می دهد تکذبیه دولت در این باره نادرست بوده و هم اکنون مقامات دولتی ضمن عذرخواهی از ملت، باید پاسخگوی این اقدام غیر قانونی خود باشند.
در بودجه امسال سهم نفت در بودجه 33 درصد عنوان شده است اما اگر نفتی صادر نشود، بسیاری از اقلام درآمدی دیگر تحقق پیدا نمی‌کند. به عبارت دیگر منشاء 70 درصد درآمدهای بودجه سال آینده به طور مستقیم و غیرمستقیم به اقتصاد نفت مربوط می‌شود.
در کالای خارجی بسیاری از اوقات، مار‌ک‌­ها نقش بازی می­‌کنند. مصرف­‌کننده نباید خود را درگیر مارک کند. این یک بیماری و خطر جدی است که گرایش به آن روز به روز در کشور و به خصوص در میان جوامع شهری بیشتر می‌­شود.
روند تخليه حباب قيمت مسكن بيش از 17ماه است كه گريبان بازار مسكن را گرفته است، اين در حالي است كه اخيراً آمارهايي از وجود تعداد زيادي خانه خالي در كشور به گوش مي‌رسد كه اگر صحت داشته باشد و از سوي يك نهاد معتبر تأييد شود سقوط بي‌نظير قيمت مسكن در كشور را شاهد خواهيم بود.
موج دوم انتقاد از طرح مسکن مهر آغاز شده و مسئولان دولت یازدهم مسبب افزایش قیمت واحدهای این طرح را دولت قبل معرفی می‌کنند، اما آیا دولت دهم عامل افزایش ۱۲ میلیون تومانی مسکن مهر است؟رئیس‌جمهوری و وزیر راه و شهرسازی روز گذشته در برنامه‌های مختلف مسکن مهر را مورد تفقد قرار داده و از آن به‌عنوان "بلا" و "عامل از ریل خارج شدن اقتصاد" یاد کردند.
بانک صادرات به منظور تأمین نیازهای مالی اهداف و پروژه های آتی هنرمندان و ورزشکاران کشور و برآورده کردن نیازهای مالی جامعه هنرمندان و ورزشکاران و ایجاد سرمایه ای مطمئن از محل پس اندازهای تدریجی این قشر، اقدام به ارایه و اجرای طرح سپرده سرمایه گذاری گنجینه سپهر هنرمندان و ورزشکاران کرده است.
ایران به جای تکیه بر توان داخلی و بهره گیری از مزایا و منابع خدادادی، متاسفانه در تلاش است تا در قالب مذاکرات بتوانند منفذ ورود به جهانی شدن اقتصاد را پیدا کرده و با این رویکرد عملا دایره وابستگی خود را با دنیا گسترده کند.
با توجه به اینکه 20 هزار کیلومتر متوسط پیمایشی هر خودرو در طول سال است با وجود 14 میلیون خودرو در کشور سالانه 400 لیتر مصرف اضافه نسبت به شاخصه های ژاپن و اتحادیه اروپا داریم و این به معنی 400 هزارتومان مازاد برای هزینه بنزین در خانواده صاحب خودرو است.
این که ما از خزانه برداشت کنیم تا بعداً توسط شرکتی به این حساب واریز شود مغایرت قانون تأمین کسری بودجه را برطرف نمی‌کند و دلیل قابل قبولی برای برداشت دولت نیست. مقامات دولتی قبلاً به صراحت این مسأله را رد می‌کردند اما موضوع باید برای مردم باز شود تا مسئولان دولتی اینگونه درباره مسائلی که صراحتاً خلاف قانون است اظهارنظر نکنند و آن را قانونی اعلام نکنند.
اما نکته عجیب و جالب توجه جهش 689 درصدی اعتبارات عمرانی نهاد ریاست جمهوری نسبت به سال گذشته و جهش 914 درصدی نسبت به سال پایانی دولت دهم است که بر این اساس اعتبار 4.4 میلیاردی عمرانی در سال 92 به یکباره به رقم 45 میلیاردی در سال 94 جهش پیدا کرده است.
اغلب این پروژه‌های پتروشیمی که تقریبا همه آنها در قالب پتروشیمی‌های گازی تعریف می‌شوند بدون فراخوان عمومی از سرمایه‌گذاران صاحب صلاحیت و به صورت توافقی به این سهامداران ظاهرا خصوصی واگذار شده است. کما اینکه بسیاری از این سرمایه‌گذاران که در قالب «خانوادگی» امتیاز احداث این واحدها را به دست آورده‌اند روی منابع با ارزش صندوق توسعه ملی برای اجرای پروژه‌هایی که ارزش افزوده ملی بالایی ندارند حساب باز کرده‌اند.
آنچه در این یک روز در آمریکا و اروپا می‌گذرد پوسته‌ی جامعه به ظاهر متمدن، منظم و قانون‌مند غربی را کنار می‌زند و نشان می‌دهد که در مواقع بحران (بحران؟ آیا تخفیف فروشگاهی را می‌توان بحران نامید؟) هرآنچه قرار بوده است در قالب احترام به هم‌نوع، پذیرش نظم و قانون‌مندی در اهالی آن اجتماع نهادینه شود رنگ می‌بازد و جای خود را به حرکاتی می‌دهد که باید آن را «وحشی‌گری» نامید!
جالب اینجاست که رنانی در مقدمه کتاب خود، از ارسال محتوای آن به مسئولان ارشد کشور خبر داده بود و سپس آنان را به دلیل عدم توجه به مطالب مندرج در کتاب، به باد شدید‌ترین توهین‌ها و ناسزا‌ها گرفته بود؛ کتابی که تئوری و محتوای اصلی آن در کمتر از دو سال با چنان شکست مفتضحی روبرو شده است که دیگر کسی جرات پرداختن به آن را ندارد.
گره زدن قیمت دلار به نتیجه مذاکرات ای در حالی صورت می گیرد که افکار عمومی هنوز اظهارات سال گذشته سیف درباره نرخ دلار را به یاد دارد، زمانی که نرخ دلار در حال سقوط به زیر 3000 تومان بود اما وی اعلام داشت کاهش قیمت دلار به کمتر از این میزان دیگر منطقی نیست! و همین جمله وی باعث توقف و حتی بالاتر رفتن نرخ دلار در آن برهه گشت. موضوعی که نشان داد قیمت دلار در بسیاری از مواقع بیش از آنکه تابع تحولات خارجی باشد در گرو تصمیمات برخی مسئولان است.
آیا امکان‌پذیر است به درختی بگوییم ریزش و رویش نکن؟ در این‌صورت، این درخت رشد نمی‌کند و باید بمیرد. اقتصاد هم همین است. ما باید ریزش‌هایی داشته باشیم تا در کنار آن، رویش‌هایی هم اتفاق بیفتد. نباید تصور کنیم اقتصاد ایران با نبود تحریم‌ها و دشمنی‌های استکبار علیه ما، راحت رشد می‌کند. در این صورت، اقتصاد ما به یک اقتصاد مرده تبدیل خواهد شد.
پس از رد ادعای سازمان محیط‌ زیست در بررسی‌های ۳ کمیسیون تخصصی مجلس درباره آلایندگی بنزین پتروشیمی، این سازمان برای اثبات ادعای خود به جای ارائه اسناد و مدارک آزمایشگاهی، نامه‌ای با امضای ۴ مسئول دولتی به مجلس نوشت.
رئیس بسیج مستضعفین گفت: مشکل تحریم بعد از اینکه به رسمیت شناخته شد به اقتصاد کشور ورود پیدا کرد. متاسفانه طی سه سال اخیر که تحریم را به رسمیت شناختیم، این مسائل به وجود آمد؛ وگرنه تا قبل از آن این گونه مباحث تاثیری در کشور نداشت.
وی می‌افزاید: «علاوه بر این‌ها مشکل به حاشیه رانده شدن از جامعه نیز هست که یکی دیگر از جنبه‌های فقر است. برای کودکانی که در فقر بزرگ می‌شوند، انفصال اجتماعی می‌تواند به معنای محرومیت از شرکت در گردش‌های آموزشی یا استفاده از استخر شنا باشد. دست وپا زدن و بیرون آمدن از فقر بسیار مشکل است.»
شاخص بورس ایران