ورزش اقتصاد

فرهنگ

تاريخ

درباره ما ارتباط با ما آرشيو جستجو پيوند ها
چهارشنبه، 8 بهمن 1393 02:25
تبلیغات

صحنه انتخابات ریاست جمهوری فرض دیگری ندارد؛
قطعیت کاندیداتوری هاشمی رفسنجانی؟

محمد سعید ذاکری: هفته گذشته پس از ماه‌ها تحلیل‌های در گوشی و سر بسته، یک روزنامه نزدیک به خانواده آقای هاشمی رفسنجانی با لحنی التماس گونه از وی خواست که با توجه به اینکه او را منجی ملی می‌داند! وارد صحنه شده و آشفته بازار پدید آمده را با ید قدرت موسایی‌اش ساماندهی نماید.در روزنامه یاد شده البته ماجرای «حضور» وی در صحنه انتخابات به صورت سؤالی مطرح شده بود که شاید هدف از آن سنجش افکار عمومی نسبت به اصل این گزاره بود.

بازگشت تكيه گاه؛ تلاش براي بازگرداندن هاشمي 78 ساله به كرسي رياست جمهوري

تحلیل ذیل هم اما سعی دارد فارغ از اهداف پشت صحنه، نفس احتمال حضور هاشمی رفسنجانی در انتخابات را بشکافد. در این زمینه چند نکته قابل ذکر است:
 
 
1 - آنانکه شخصیت هاشمی رفسنجانی را می‌شناسند به خوبی می‌دانند که وی در طول سالیان متمادی و به مناسبت هر انتخابات ، پای ثابت تمامی انتخابات بوده و همواره یا خود در یک سوی رای گیری به طور مستقیم دخیل بوده و یا آنکه ظرفیت خود را برای رای آوری جریان منتسب به خود بسیج نموده است. اینکه وی تا چد حد موفق به برداشت از سفره انتخابات شده ، در چه مراحلی موفق و در چه مقاطعی شکست خورده از حوصله این مقال خارج است اما فی‌الجمله نمی‌توان انتخاباتی را یافت که رد‌پای هاشمی در آن هویدا نباشد. او در چهار دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری (اول تا چهارم) همواره خود به عنوان کاندیدا حضور داشته است. در سه دوره از انتخابات ریاست جمهوری (پنجم، ششم، نهم) و چهار دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی (اول، دوم، سوم و ششم) نیز مستقیما کاندیدا  بوده است.همچنین فرزندان او از جمله فائزه هاشمی رفسنجانی و حزب موسوم به کارگزاران سازندگی در پنج دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی سه دوره انتخابات شورای شهر (اول تا سوم) و چهار دوره انتخابات ریاست جمهوری (هفتم،هشتم، نهم و دهم) به طور مستقیم حضور داشته و وی از آنان حمایت می‌کرده است.به جز موارد ذکر شده تنها دوره‌های ریاست جمهوری سوم و چهارم را می توان نام برد که وی به طور مستقیم حضور نداشته اما در تحمیل میرحسین موسوی به رییس جمهور وقت، نقش مستقیم ایفا نموده و از این طریق اهداف خود را به پیش برده است.بنابراین نمی‌توان - براساس عقل و تجربه - هاشمی رفسنجانی را منفکّ از انتخابات آینده یازدهم ریاست جمهوری برشمرد و به یقین می‌توان گفت که او در این انتخابات نیز یک پای مستقیم انتخابات خواهد بود.اما بهتر است نگاهی دقیق‌تر به انتخابات ریاست جمهوری بیافکنیم: می‌دانیم که در طول 10 دوره انتخابات ریاست جمهوری ، سوای دو دوره (بنی‌صدر و رجایی) مابقی ادوار به صورت کامل به پایان رسیده است. 2 دوره ریاست جمهوری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بدلیل شرایط خاص جنگ در داخل کشور، نخست وزیر که قاعدتا می‌بایست در زیر نظر رییس جمهور فعالیت نماید مرجع ارائه گزارش‌های خود را رییس مجلس وقت - هاشمی رفسنجانی - قرار داده بود و این علاوه بر اسناد و شواهد متقن تاریخی، حتی در خاطرات هاشمی رفسنجانی نیز نمود بارزی دارد.هاشمی رفسنجانی اما سپس در دوره‌های پنجم و ششم ولو با رای حداقلی توانست کرسی ریاست جمهوری را از آن خود کند. او  همچنین در پایان دو دولت خود و وقتی اجرای سیاست‌هایش در جامعه را به بن بست رسیده دید، محمد خاتمی را به عنوان کاندیدای انتخابات مورد حمایت قرار داد. چنانچه آخرین نماز جمعه هاشمی و مطرح کردن بحث احتمال تقلب در انتخابات دوم خرداد از سوی وی نماد بارز این جمعیت تلقی شد. از اینرو بود که آقای رفسنجانی ولو خود در دولت خاتمی حاضر نبود اما سیاست‌هایش توسط خاتمی و سایر وزرا به خوبی اجرا می‌شد. اما پس از دولت خاتمی، هاشمی دریافت که مجال موجود،  برای فرستادن نیرویی همچون خاتمی به صحنه مهیا نیست و از آنروست که خود می‌بایست وارد صحنه می‌شد. او گمان نمی‌کرد که در سال 84 از احمدی‌نژاد شکست سختی بخورد اما با ۴ سال تلاش و سیاه نمایی مداوم، در سال 88 با بسیج امکانات میرحسین موسوی را به صحنه فرا خواند و تا آخرین لحظه - حتی تاکنون -  دست از حمایت از وی برنداشته است.چنین است که نمی‌توان حضور دایمی هاشمی رفسنجانی در انتخابات را منکر شد.
 
2 - تمام سعی و تلاش هاشمی رفسنجانی در سال 84 عدم رای آوری جریان منتقد او تحت عنوان جریان سوم تیر و با نامزدی احمدی‌نژاد متمرکز بود.  شکست سخت هاشمی رفسنجانی 2005 از احمدی‌نژاد در سال 84 ، تمام تلاش جریان منتسب به وی را بر آن داشت تا رای آوری احمدی‌نژاد را براساس تقلب و دستکاری در آرای عمومی معرفی کرده و از اساس، این انتخابات را مخدوش معرفی نمایند. از اینرو بود که انتخابات 84 هیچگاه در تحلیل جریان هاشمی به رسمیت شناخته نشد و تمامی تحلیل‌ها بر اشتباهی شدن این انتخابات! تجمیع یافت. اما با شکست سنگین دیگر هاشمی رفسنجانی از احمدی‌نژاد در سال 88، وی تلاش داشت تا کل پدیده احمدی‌نژاد را فارغ از جریان سوم تیر «اتفاقی» معرفی کرده، او را متقلب نامیده و پیروزی‌اش را نیز تصادفی و یکبار برای همیشه قلمداد نماید.
 
از اینروست که هاشمی هم‌اکنون نیز در صدد جااندازی این انگاره است که اتفاق هشت ساله دوره احمدی‌نژاد، به هر قیمت نباید تکرار شود. او ولو حاضر شود که علیرغم کهولت شدید سن در 80 سالگی بخت شکست خود را بار دیگر بیازماید، تحمل نمی‌کند که صحنه رای گیری، بدون تأثیرگذاری او بر فضا مدیریت شده و طرف‌های انتخاباتی بدون سایه او به رقابت بپردازند.از همین روست که او از ابتدای سال جاری برکثرت ملاقات‌های عمومی و رسانه‌ای اش و نیز سخنان چند پهلو و گزنده در فضای رسانه‌ای افزوده .بدین ترتیب است که میتوان نتیجه گرفت او به راحتی دست از سر انتخابات برنخواهد داشت. چرا که می‌داند در اینصورت جریان سوم تیر به راحتی برنده انتخابات آتی خواهد بود. او عزم خود را جزم نموده تا دولت احمدی‌نژاد را یکبار برای همیشه و تکرار نشدنی معرفی نماید. از همین روست که نمی‌توان حضور مستقیم رفسنجانی در انتخابات آتی را رد کرد.
 
3 - پس از رپرتاژ آگهی روزنامه منتسب به خانواده آقای رفسنجانی اما «جمهوری اسلامی» روزنامه دیگر حامی هاشمی، دست به تکذیب محض خبر حضور هاشمی در انتخابات زد. این از آن رو بود که طی دو روز ، فضای شدید منفی علیه هاشمی در جامعه شکل گرفت و بیم آن می رفت تا کل پروژه را به مخاطره افکند. در غیر اینصورت فضای« نه به هاشمی» حداقل از ۱۰ ماه پیش از زمان برگزاری انتخابات کلید زده می شد که این دقیقا به ضرر جریان منتسب به هاشمی بود. از همین بابت هم بود که روزنامه مسیح مهاجری وارد صحنه شده تا پروژه را برای مدتی زیرزمینی سازد.اما اینکه تکذیب حضور هاشمی به جای دفتر مجمع تشخیص مصلحت از سوی روزنامه جمهوری اسلامی صورت پذیرفت به خوبی نشان می‌دهد قصد هاشمی «آمدن» در صحنه انتخابات یازدهم است.چراکه او اگر چنین قصدی نداشت، مجمع را به تکذیب خبر وا می‌داشت و نه یک روزنامه حامی خود را. چرا که بدیهی است در صورت تکذیب مجمع، وی دست خود را برای ورود به صحنه می‌بندد اما تکذیب خبر از سوی یک رسانه - که اقبالی نیز در افکار عمومی ندارد - چنین محدودیتی پدید نخواهد آورد . 
 
اما این رفتار وی تداعی کنند رفتارهای سال 84  او در معطل نمودن فضای انتخاباتی با القای تردیدها در آمدن یا نیامدن وی بود. او بدین شیوه علاوه بر آنکه خود را در صدر اخبار می‌نشاند و تحولات درونی جبهه رقیب را به نفع خود مدیریت می‌نمود، تصمیم نهایی مبنی بر «آمدن» در صحنه را نیز تا لحظات آخر مخفی نگاه می‌داشت.از همین روست که گزینه «آمدن» رفسنجانی در انتخابات 92 همچنین محتمل‌ترین گزینه خواهد بود.
 
4 - هاشمی رفسنجانی قدرت بسیج در طیف‌های مختلف از جامعه و حتی بیرون از کشور را دارد. او در صورت حضور در صحنه می‌تواند با ارائه پالس‌هایی به غرب حتی شاید برخی از تحریم‌های غیرقانونی علیه ایران را برای مدتی به حالت تعلیق در آورد تا وجهه  مثبتی در افکار عمومی برایش فراهم آید. او حتی می‌تواند با حکّام مرتجع و دیکتاتور عرب ارتباط برقرار کرده و رابطه فعلی را بهبود بخشد. از این طریق است که او در صحنه داخلی، ما به ازایی برای ادعاهای خود مبنی بر منجی گری  در داخل یافته و هر آنچه غرب علیه ایران اعمال نموده - که ناشی از پیشرفت‌ها، بیداری اسلامی و عصبانیت آنان از زنده شدن شعارهای انقلابی ، رشد و عدم تسلیم ما بوده - را ناشی از مدیریت ناصحیح دولت و نظام معرفی نماید.در صحنه داخلی نیز از جماعت فتنه‌گر تا سنتی‌های اصولگرا و حتی بخشی از بدنه روحانیت تا گروهی از افراطیون متظاهر به حزب‌اللهی می‌تواند به راحتی گرد او حلقه زده و ورژن هاشمی رفسنجانی ۲۰۱۳ را به نمایش بگذارند! هاشمی رفسنجانی این قدرت را نیز داراست که با ارائه پالس‌های مثبت به رقبای انتخاباتی احتمالی، همه آنها را در قبال فلان پست وزارت یا معاونت به سمت خود جذب کرده و صحنه‌ای بی‌بدیل از اجماع ملی بر روی خود را به نمایش بگذارد. او علیرغم تکیه گاهی اش برای فتنه گران سال ۸۸ و شعارهای مردم در ۹ دی علیه خود ، نگرانی عمده ای نیز نسبت به عدم تائی صلاحیت خود در شورای نگهبان نخواهد داشت و... از همین بابت است که می‌توان به ضرس قاطع از هم‌اکنون حضور وی در صحنه را اعلام نمود.
 
5 - اما به فرض هم که شخص هاشمی رفسنجانی در انتخابات 92 حاضر نشود، این گزینه نمی‌تواند به معنای عدم حضور هاشمی در صحنه تفسیر شود. به عبارت دیگر، وقتی اهتمام هاشمی به انتخابات را دریابیم، می‌فهمیم که او اگر مجالی برای حضور در صحنه و موفقیت یابد، به هیچ وجه حاضر نیست این موقعیت را از دست دهد. اما حتی اگر این مجال هم برای وی فراهم نشود، او صحنه را ترک نخواهد کرد و در اینصورت است که حلقه‌های مرتبط با خود، که هماهنگی بیشتری با سیاست‌های وی دارند را وارد صحنه خواهد کرد. ناطق نوری، روحانی، محسن رضایی، حسن خمینی، قالیباف، عارف، ولایتی، علی لاریجانی، متکی، پورمحمدی و ..، در صورت عدم حضور شخص هاشمی، می‌تواند مورد حمایت وی قرار گرفته و لباس کاندیداتوری بپوشند .تجربه‌ای که پیش از این توسط میرحسین موسوی، کروبی، رضایی، خاتمی و ناطق نوری در انتخابات مختلف تجربه شده است.از اینروست که حتی بر فرض این تحلیل نیز نمی‌توان از حضور هاشمی در صحنه چشم ‌پوشید.
 
6 - اینها همگی مبتنی بر تحلیل‌هایی است که صحنه انتخابات را پیش از روز رای‌گیری نمایان می‌سازد. حال وظیفه جریان سوم تیر به عنوان منتقدین اصلی سیاست‌های جریان هاشمی رفسنجانی، بسیار سنگین و خطیر خواهد بود. بر این اساس تمامی حرکت‌ها و رفتارهای جریان انقلابی و ارزشی بایستی با فرض حضور  قطعی خود هاشمی و یا یکی از دستان او در انتخابات تنظیم شود. هم از اینروست که تصور انتخابات بدون هاشمی - شخص یا دست او - همان تصوری است که جریان رقیب می‌پسندد. بنابراین دلسوزان انقلاب اسلامی بایستی بدنبال افرادی در مجموعه نیروهای انقلابی باشند که از قدرت مقابله با شخص و یا تفکر هاشمی رفسنجانی برخوردار بوده و توان لازم در این مواجهه - نه فقط در ایام انتخابات که در کل زمان حضور در منصب خدمتگزاری - را دارا باشند.اما واقعیت آنست که گرچه جریان منتسب به آقای هاشمی، تمامی برنامه‌ریزی‌ها را برای حضور وی تدارک دیده، لکن بر خلاف این برنامه‌ها، این مردم اند که در کشورمان، سرنوشت خود را خود تعیین می‌کنند.انتخابات سال‌های 84 و 8۸ به خوبی نشان داد که علی رغم تمامی طراحی‌ها، این ملت‌اند که پیروزی را رقم می‌زنند، هر چند عده‌ای آنرا نخواهند .
 
منبع: هفته نامه 9 دی

کد خبر:136509 -

نظرات کاربران

نام:
ايميل:
نظر
کد امنيتی كد امنيتي تغيير تصوير
 
ارسال
نظرات کاربران

چه اعتماد به نفسی !!! به شما رای نمیدیم . رای نمیاری بیخود خودتو خسته نکن .

پاسخ
موسوی

بیاد تو صحنه وکاندید بشه اگر شجاعت پذیرش نتیجه آن را دارد. اینها برای جمع چند رای برای کاندیدای است که در کنار از نام هاشمی در مانیفسست انتخاباتیش بکار می بندد

يكي ازشما

بهتر تشريف ببرندبراي تربيت وهدايت بچه ها وقت بزارند

کاندیداتوری حیا کن هاشمی را رها کن

دوران سختی بود

|اذهان عمومی

78-80سال میتونه کاندید شه؟ یا اصلا بشه واقعا انرژی و توان لازم رو داره؟


مگر اقای هاشمی ضد انقلابه؟

پاسخ
منا

میتوانید از روی تربیت فرزندانشان جوابی منطقی وبدون بحث دریافت کنید


تحلیل خیلی آبکی بود

پاسخ
مجید رضا

اگه راست می گی بگو کجاش وبه چه دلیل ابکی بود؟

ابن الشهید

بسیار تحلیل جالب و جامعی بود. متشکرم


خدا کند که بیاید هم خود اون وزنش را در جامعه میفهمد که چقدر است .هم کسانیکه عشق حاجی اونا را کشته . هم ملت .پس بگذارید بیاید که ملت برای گفتن یک نه بزرگ آماده آماده است .. ولی دوستان او زیرک تر از این است که بیاید نمی اید . نخواهد آمد اینها حرف بیخود اطرافیان است کدام انسان عاقلی وارد میدانی میشود که از ابتدا باخت اش صد در صد محرز است آقای هاشمی در قضیه 88 مرتکب اشتباهات بزرگی شد که تمام اعتبار و داشته ایشان را از بین برد . بعید اسن که ایشان برای چشیدن طعم تلخ شکست وارد این عرصه شود آمدن یا نیامدن او برای ملت مهم نیست چون نتیجه از پیش معلوم است . ولی برای خود ایشان که آدم حسابگری است هم مهم نیست

پاسخ
حساب سرانگشتی

راستی اگر بیاید از طرف شورای نگهبان تایید می شود یا نه؟ ،بعید است که بعد از فتنه 88 تایید بشود،اگر شورای نگهبان عادلانه و به دور از ملاحظات سیاسی وترس بررسی کند قطعا تایید نمی شود. راستی اگر پرونده او را خدمت امام عصر(عج) ببرند او را تایید خواهد کرد؟مردم که درک درستی از ایشان وخانواده محترمشان دارند در انتخابات مجلس او را نمی پزیرند چه برسدبه این که به مدت 4 سال اختیار خود در دست او وخانواده محترمش بگذارند. راستی دمکراسی که به مردم اختیار انتخاب می دهد چه می شود؟ راستی آیا بقول اخیر فرزند کروبی، در انتخابات 84 با بررسی های قبلی از طرف اصلاحات هماهنگی بعمل آمده بود که رای کروبی دستکاری شود وفرد ضعیفی را در مقابل هاشمی قرار بگیرد تا او بتواند با رای بسار بالا در انتخابات پیروز شود ؟راستی پرونده مهدی کی به جریان می افتد ؟ راستی سرکشی او به واحد های خالی دانشگاه کی تمام می شود؟ راستی پرونده بهینه سازی مصرف سوخت کی شروع می شود؟راستی فتنه گران 88 کی محاکمه می شوند؟ راستی سکتین فتنه رانده شده از مردم کی باز خواست می شوند؟ راستی فائزه کی محاکمه خواهد شد؟راستی.....شاید در زمان ریاست جمهوری عالانه هاشمی ...اوست که پرچم قانونمندی و عدالت گستری رابلند خواهد کرد وهمه مخالفین خود را که در واقع نوعی مخلفان نظام تلقی خواهند شد بدست قانون خواهد سپرد وانتقام 8 ساله احمدی نژاد را از طرفدارن مظلومش (مردان انقلاب )خواهد گرفت ودر آن زمان مهدی باز خواهد گشت وادامه و راثتش از انقلاب راباز خواهد ستاند وبه راهنمایی پدر خواهد پرداخت آن روز یوم الحساب من و تو خواهد بود (هرچند می دانیم که مدیریت و برگزاری بسیار مقتدرانه اجلاس سران غیرمتعهدها در شهریور 91 در کشور جمهوری اسلامی ایران ورهبری مقتدرانه نظام ،همه این فتنه ها را چه علیه نظام وچه علیه دولت شست. که ادامه روندانرژی هسته ای ،اجرای طرح هدفمندیارنه ها، پیشرفت های علمی،هوا وفضا،بیداری اسلامی در این زمان کنونی، آبادانی روستاها ،طرح مسکن مهر و....بماند؟


حسین

سلام با توجه به القای انزوای ایران توسط جریان منتسب به ایشان و سکوت معنا دار این جریان در قبال استقبال اجلاس سران عدم تعهد در تهران و رنگ باختن شعارهای آنان در نزد مردم ، برنده انتخابات ریاست جمهوری آینده از جریان سوم تیر خواهد بود مگر اینکه شکاف در بین این جریان بوجود بیاورند وسنگ اندازی جریان مقابل در مقابل دولت مانند استفاده از ظرفیتهای اقتصادی طرفداران خو د در ایجاد بحرانهای اقتصادی بنام ناتوانی دولت در مهار گرانی ها و همچنین دادن پالسهای مثبت به بیگانگان از اهرم های این جریان برای رسیدن به قدرت است .


امیر

پروژه نه به هاشمی از سال 84 کلید خورد و تازگی ندارد. ایشان هم به همراه همراهانش آب در هاون می کوبد.

پاسخ

نه به هاشمی سال 76 گفته شد انزمان که مردم به کاندید متمایل به او نه گفتند ورویکرد به سید محمد خاتمی پیدا کردند وتصور بر این بود که خاتمی ضد هاشمی است


جناب اقای هاشمی اخرمایخرج من قلوب الصدیقین حب الجاه ازدامهای خطرناک شیطان بایدترسیدعزت شمادرگروالتزام عملی نسبت به ولایت است فریب دوستان منحرفتان رانخورید


محمد

سلام : تغاری بشکند ماستی بریزد . جهان گردد به کام کاسه لیسان. کاندید شدت ایشان اگر هر حاصلی که داشته باشد . نهایتاً به نفع یک عده جارو جنجال چی و روزنامه ساز و تبلیغاتی و پوستر ساز و طراح و چاپگر و پخش کن و چسبان و گل فروش و پشت پرده بخور ها و بنر ساز . ستاد گرها و ستاد دار ها و... که نمام خواهد . این هم یک نوع تولید کاره دیگه . چی فکر کردی . مگه دفعات قبل کم هزینه . شد .


noname

ولی موضع گیری ایشان در انتخابات اخیر، و سخنان ایشان به تمام خدمات ایشان پشت پا زد


مجید

مردم منتظر محاکمه اند این آقا تازه می خواهد رئیس جمهور شه !!!!!!!!!


طبق قانون افراد بالای 75 سال شرایط حضور در انتخابات رو ندارند.همچنین در صورت پشتیبانی هاشمی از شخصی به نفع او نخواهد بود چون رفسنجانی بعد از فتنه 88 کاملا منزوی شده و توان رای جمع کردن برای کسی رو نداره.عزیزان باید نگزان افرادی مانند قالیباف و رضایی و لاریجانی باشند که به ظاهر خود را جدا از این طیف ها میدانند ولی بعد از انتخابات به سمت افرادی مثل رفسنجانی تمایل می یابند


رجاخیلی قشنگ قصه میگین به کوری چشم شما به آقای هاشمی رای میدهیم

پاسخ
امیر

دمت گرم

به هاشمی رای نمی دیم .

کاندیداتوری حیا کن هاشمی رو ره کن

برو رای بده کسی جلوت رو نگرفته ولی نتایج مهمه که اونم رای نمیاره


چند سالشه؟ مگه نه 78 سالشه مغز انشتین هم تو این سن نصف بیشتر سلول هاش رو از دست میده در این سن و سال انسان باید برود یک گوشه بنشیند و استراحت کند و از باقی مانده عمر استفاده کند و اگر اهلش است عبادت کند و احیانا برای آمرزش گناهان خودش و دیگران دعا کند آخر به فرض آمد و رای هم آورد آن وقت یکی دو سال دیگر وقتی 82 سالش شد یک نفر باید ایشان را روی کول بگیرد و این طرف آن طرف ببرد


اگر اقای رفسنجانی رئیس جمهور بشود حتما اقای احمدی نژاد هم می خواهد رئیس مجمع تشخیص نظام بشود.


محمد

مگر طبق قانون حداکثر سن نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری 75 نیست؟ هاشمی 80 ساله و حضور مستقیم در انتخابات؟! مگر اینکه قانون تغییر یابد.

پاسخ

در قانون انتخابات ریاست جمهوری محدودیت سنی و تحصیلی وجود ندارد.


رحیم

مردم با دقت وبصیرت بالائی که در طی این مدت انقلاب باراهنمائی ها ونور افشانی رهبرکبیر انقلاب ورهبری عزیز وسایر دلسوزان وحامی مستضعفین بدست آورده اند وهمچنین با رصد همه جریانهای وابسته به قدرت وثروت که همچون اختاپوس بر همه ارکان این مملکت چنگ انداخته اند (نه ) میگویند و ان شااله باز هم در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم به فرد اصلح و در خط امام ورهبری رای خواهند داد وهمه این بازیگران را سر بزنگاه مات خواهند نمود .


اصلا هاشمی خوب (!)... واقعا یه آدم 78 ساله ناآگاه از چم و خم ریز این دوره زمونه چه کاری واسه این مملکت می تونه بکنه؟

پاسخ

وقتی کسی اشتباهات فاحشش هم نوعی قانون مداری ودم عیسوی و قدرت موسایی است لابد می تواند به کمک خانواده مملکت را ادره بکند.


منا

بابا بسه هرچی خیر بود از شما به ما رسید مخصوصا از طرف فرزندان تان


کاندیداتوری حیا کن هاشمی را رها کن


سجاد

می تونید به طور شفاف بگید منظورتون از جریان سوم تیر چیه ؟ اخراجی های دولت ؟


عجب

ینی ایشون رئیس جمهور بشه ها این رجا نیوز چیکار می خواد بکنه


بیایند در انتخابات شرکت کنندبه شرطی که اگر رای نیاوردند کوچه وخیابان ها رابه آتش نکشند وپای بیگانگان را برای ترور شهدای هسته ای به داخل کشور بازنکنند.


حمید

«مقابله با تفکر هاشمی برای تمام دوره ی ریاست جمهوری » سخن بسیار شایسته و سنجیده ایست. کاری که متأسفانه در دوره ی اخیر ریاست جمهوری و با حضور جریان انحرافی، خوب انجام نشد. حاصل آن حضور افرادی از طیف هاشمی در مناصب مهمی است که حتی شخص رئیس جمهور را به موضع گیری واداشت.


اگر سخص آقای هاشمی بیاید بهتر است تا دست او زیرا مردم ایشان را کاملا می شناسند و رای نیاوردن ایشان قطعی است ولی ممکن است دستان ایشان با پنهان کاری بتوانند مردم را بفریبند.


شما که همه رجال سیاسی رو منتسب به هاشمی کردید. لاریجانی، قالیباف،متکی ،پورمحمدی و ولایتی ربطی به هاشمی ندارند هر چند شاید گاهی از او حمایت کرده باشند. با این تحلیل ها که همه رو از انقلاب زده می کنید. متاسفم


مقداد

اگه شرکت کنه خوبه چون معلومه رآی نمیاره لا اقل خیالمون از یه نفر که همه میشناسنش و بهش رآی نمیدن راحته. حق نگهدارتان.یاعلی!

شنبه، 11 شهريور 1391

9:34:07 PM

هاشمی هم‌اکنون نیز در صدد جااندازی این انگاره است که اتفاق هشت ساله دوره احمدی‌نژاد، به هر قیمت نباید تکرار شود. او ولو حاضر شود که علیرغم کهولت شدید سن در 80 سالگی بخت شکست خود را بار دیگر بیازماید، تحمل نمی‌کند که صحنه رای گیری، بدون تأثیرگذاری او بر فضا مدیریت شده و طرف‌های انتخاباتی بدون سایه او به رقابت بپردازند.