ورزش اقتصاد

فرهنگ

تاريخ

درباره ما ارتباط با ما آرشيو جستجو پيوند ها
دوشنبه، 6 بهمن 1393 19:54
تبلیغات

جزئیات حیرت انگیز از مین‌ها و جنگنده‌های ایران در تنگه هرمز

دی ماه سال گذشته بود که به‌دنبال اوج گرفتن تهدیدها علیه کشورمان، برخی از مقام‌های نظامی و دولتی ارشد کشورمان تأکید کردند که در صورت هرگونه تعرض، تنگه هرمز نیز روی امنیت و ثبات را به خود نخواهد دید.

به گزارش رجانیوز، اگرچه در آن زمان مقام‌ها و رسانه‌های امریکایی به‌نحوی عنوان کردند که این مواضع صرفاً ادعا است اما گزارش منتشر شده در روزنامه وال استریت ژورنال نشان می‌دهد که نیروی دریایی امریکا از مدت‌ها پیش از توان‌مندی‌های ایران در جنگ چریکی در خلیج فارس و تنگه هرمز با خبر بوده و درصدد تهیه تجهیزات لازم برای مقابله با این توان‌مندی‌هاست.

این روزنامه می‌نویسد: «به عقیده افسران دریایی امریکا، ایران با مین‌گذاری در تنگه هرمز یا هجوم به كشتی‌های دریای امریکا توسط قایق‌های كوچك، دست به تلافی زده و یك جنگ چریكی دریایی به راه خواهد انداخت. ثابت شده كه چنین تهدیدات موسوم به جنگ نامتقارن، همانند بمب‌های كنار جاده‌ای در افغانستان و عراق،‌ خطرناك و غیرقابل پیش‌بینی است.

ایران پیش‌تر تهدید كرده بود در تلافی تحریم‌های شدید بين‌الملل، اقدام به بستن تنگه هرمز خواهد كرد. اكنون كارشناسان نظامی برآورد كرده‌اند كه ایران حدود پنج هزار مین دریایی برای خود اندوخته، از تجهیزات ابتدایی كه در تماس‌ها و ارتباطات منفجر می‌شود گرفته تا مین‌های مدرنی كه در كف دریا كار گذاشته شده و می‌تواند برنامه آكوستیك گونه‌های ویژه كشتی‌ها را شناسایی كرده و درست زیر مهم‌ترین اهداف منفجر شود.

اسكات تروور كارشناس جنگ‌های مینی اظهار داشت: یافتن و پاك‌سازی مین‌های ایران برای ارتش یك موش و گربه بازی است. به گفته وی،‌ جنگ مین بسیار خطرناك و دشوار است.

ارتش امریکا این اخبار را در اختیار دارد، در آوریل 1988، ناو محافظ یواس اس ساموئل رابرتز، با مین ایران برخورد كرد كه تقریباً آن كشتی را غرق كرد. امریکا هم با حمله به دو سكوی بارگیری نفتی ایران و غرق كردن چندین كشتی ایران، دست به تلافی زد. از تهدیدهای اخیر می‌توان به اژدرهای پیشرفته‌ای اشاره كرد كه ایران از روسیه خواستار شده است. طراحان نظامی از بابت اژدرهایی كه از زیردریایی‌های سه كیلویی ساخت روسیه و ایران پرتاب می‌شوند، نگران هستند، برای نمونه چهار زیردریایی كوچك yono-class كره‌شمالی، این نوع كشتی در سال 2010 یك كشتی جنگی كره‌جنوبی را غرق كرده و موجب كشته شدن 46 ملوان شد.

زیردریایی‌های كوچك ایرانی نمی‌توانند در بردهای دور قرار گرفته یا مدت طولانی زیر آب باشند. اما در رویارویی احتمالی در تنگه هرمز می‌توانند به راحتی برای حملات مستقر شوند. ایران همچنین از صدها قایق تندروی كوچكی برخوردار است كه قادر به حمل همه چیز از مسلسل‌ها گرفته تا موشك‌های بزرگ ضدكشتی هستند. در اوایل سال 2008، گروهی از قایق‌های گشت‌زنی ایرانیان به نزدیكی یك گروه محافظ كشتی‌های جنگی امریکایی هدایت شدند با وجودی كه هیچ‌گونه شلیكی صورت نگرفت، اما این رفتار تحریك‌آمیز تأكیدی بر خطرات احتمالی است.

تنها كشتی‌های معمولی باعث نگرانی نیستند. بلكه ایران می‌تواند مین‌ها یا حتی موشك‌هایی را از كشتی‌های تجاری به دست گیرد. با وجود چنین تهدیدهایی، شناسایی در مسیرهای كشتیرانی پرتردد خلیج‌فارس، تقریباً غیرممكن است. آدام گریزت تصریح كرد، نیروی دریایی امریکا علاقمند به وسایل نقلیه زیرآبی جدید اتوماتیكی است كه قادر به جستجوی مین‌ها و زیردریایی‌ها بوده و نیز نوعی مسلسل برای مقابله با حملات قایقی ایران نیاز دارد. اخیراً نیروی دریایی از طرح‌هایی برای دو چندان كردن ناوتیپ كشتی‌های مین روبی‌اش در خلیج‌فارس خبر داده است.

ارتش امریکا اقدامات دیگری هم انجام داده است. اوایل سال جاری، پنتاگون از طرح‌هایی برای تعمیر مجدد یك كشتی نفربر به عنوان یك سیاست اجرایی برای انواع مختلف ماموریت‌ها از مقابله با مین‌ها گرفته تا پرتاب هواپیمای كنترل از راه دور، خبر داد. این اقدامات همچنین شامل برپایی عملیات‌های كماندویی با قایق‌های كوچك گشت‌زنی به منظور ردیابی كشتی‌های ایرانیان و كشتی‌های اسكورت بود.

طراحان نظامی همچنین نگران گسترش زرادخانه موشك‌های بالستیك ایران هستند كه با همكاری و دانش كره‌شمالی ساخته شده است. وزارت دفاع ارزیابی كرده كه ایران دارای حدوداً 1000 موشك كوتاه و دوربردی است كه بین 90 تا 120 مایل برد دارد.

همچنین موشك‌های دوربرد شهاب 3 كه تا اسراییل می‌رسد نیز از بیشترین اهمیت برخوردار است. البته موشك‌های ایران فاصله چشم‌گیری تا تاسیسات ارتش امریکا در كویت، یك یگان نظامی در قطر و ناوگان پنجم امریکا در بحرین دارد.

مقامات سپاه پاسداران ایران تهدید كرده‌اند كه در مقابل حمله هر كشوری به ایران دست به اقدام تلافی جویانه خواهند زد. در آن صورت درگیری با ایران می‌تواند یك آزمایش واقعی برای طرح‌های دفاع موشكی امریکا باشد. همچنین تهدید یك ترور فرضی هم وجود دارد و وزارت اطلاعات و امنیت ایران می‌تواند برای خرابكاری یا حملات تروریستی، از جاسوسان خاموش خود استفاده كند.»

کد خبر:122842 -

نظرات کاربران

نام:
ايميل:
نظر
کد امنيتی كد امنيتي تغيير تصوير
 
ارسال
نظرات کاربران
محمد منفرد

از این گزارش مشخص می شود هنوز هم توان دفاعی ایران را نمی شناسند و با صنایع دفاعی بومی ایران آشنا نیستند. ان شاء الله از همین عدم شناخت ضربه مهلکی خواهند خورد


ایران همچنین از صدها قایق تندروی كوچكی برخوردار است.... اختيار داريد. كمتر از هزاران قايق نفرماييد ... اضافه نماييد ده هزاران داوطلب شهادت كه منتظر اين لحظه هستند


دانشجو

ایران همیشه سرافرازه


امريكا براي مقابله با توانمنديهاي ايران هرچه ميخواهد انجام در و هر چه مي خواهد تجهيزات نظامي بسازد. در اخر باايمان جوانان ايراني عاشق شهادت هستند چكار ميخواهد بكند.ايا در محاسبات امريكا جايي براي تحليل اطاعت مردم ايران از فرمان ولي فقيه ديده شده؟


مسعود

دوستان عزيز 8 سال جنگ تحميلي با دستان خالي و با گروه زيادي خائن به اين مرز و بوم با خون جوانانمان جنگيديم اما اكنون بسياري امكانات و دانش بالقوه اي داريم كه تن همه شيطانهاي بزرگ بويژه اسرائيل و آمريكا و انگليس را به لرزه در آورده و دنبال سوراخ موش مي گردند مطمئن باشيد حرفي براي گفتن ندارند و هيچ كدام هيچ غلطي نمي توانند بكنند و اگر دست از پا خطا كنند بازهم با ياري رهبر عزيزمان و با ياري مهدي موعود(عج) وجوانان ايران عزيز به حسابشان خواهيم رسيد خدا با ماست. آينده در راه نيست ماييم كه آنرا مي ازيم براي ظهور حضرت مهدي (عج) به در گاه ايزد منان دعا كنيد

دوشنبه، 28 فروردين 1391

3:26:15 PM

كارشناسان نظامی برآورد كرده‌اند كه ایران حدود پنج هزار مین دریایی برای خود اندوخته، از تجهیزات ابتدایی كه در تماس‌ها و ارتباطات منفجر می‌شود گرفته تا مین‌های مدرنی كه در كف دریا كار گذاشته شده و می‌تواند برنامه آكوستیك گونه‌های ویژه كشتی‌ها را شناسایی كرده و درست زیر مهم‌ترین اهداف منفجر شود.