ورزش اقتصاد

فرهنگ

تاريخ

درباره ما ارتباط با ما آرشيو جستجو پيوند ها
جمعه، 10 بهمن 1393 21:59
تبلیغات

یادبود صدها هزار مسلمان بوسنی که قتل عام شدند+ تصاویر تکان‌دهنده

پس از فروپاشی یوگسلاوی، جمهوری بوسنی و هرزگوین، در پی همه‌پرسی استقلال انجام‌گرفته در سال ۱۹۹۲، اعلام موجودیت کرد. این اتفاق، آغازگر جنگ‌های بوسنی بود. همه‌پرسی استقلال، توسط صرب‌های بوسنی تحریم شد و با مشارکت ۶۷٪ مردم، ۹۸٪ رأی‌دهندگان به استقلال بوسنی و هرزگوین رأی دادند.

به گزارش رجانیوز، صرب‌های بوسنی، که از جانب صربستان و مونته‌نگروی همسایه حمایت می‌شدند، جمهوری صرب بوسنی را تشکیل داده و به قصد تجزیه جمهوری در طول خطوط قومیتی و پیوند دادن نواحی صرب‌نشین برای تشکیل «صربستان بزرگ»، حمله مسلحانه کردند که این جنگ موجب کشته شدن صدها هزار نفر از مردم مسلمان بوسنی شد.

جنگ صرب‌ها علیه بوسنی هرزگوین، فقط یک جنگ ملی و بر سر خاک نبود، بلکه با هدف و تلاش برای از بین بردن مسلمانان و تعهد بر نسل‌کشی انجام گرفت. لذا فقط ۴۰۰۰۰ نفر (غیر نظامی) در سربرنیتسا هدف قرار گرفته و یک جا کشته شدند. جرم آنها فقط هویت اسلامی آنان بود.

بنا بر همین گزارش در این جنگ برای اولین بار تجاوز به زنان و حتی دختران خردسال و کشتار کودکان، به عنوان یک تاکتیک نظامی برای پیروزی قلمداد شد.

بنا بر گزارشات مستند در سازمان ملل: در جنگ صرب‌ها علیه بوسنی، بیش از ۳۰۰ هزار غیرنظامی کشته و هزاران زن مورد تجاوز قرار گرفت.

بنا بر همین مستندات، در کشتار جولای ۱۹۹۵، بیش از ۸۰۰۰ غیر نظامی بوسنیایی (مسلمان) که اغلب آنان را پیرمردان و جوانان تشکیل می‌دادند، در داخل و اطراف شهر سربرنیتسا توسط یگان نظامی «Srpska (VRS) » به فرماندهی ژنرال راتکو ملادیچ (Ratko Mladić ) قتل عام شدند. و دبیر کل سازمان آن را بدترین و وحشتناک‌ترین قتل عام در دنیا، پس از جنگ جهانی دوم خواند.

البته طبق اسناد به دست آمده، در این کشتار جمعی مسلمانان، شبهه‌ نظامیان صرب به نام گروه «عقرب» و نیز برخی از نیروهای نظامی یونانی (داوطلب)، ارتش صرب را یاری می‌کردند.

به گزارش انجمن حمایت از زنان صدمه دیده در جنگ بوسنی، تا کنون پرونده ۲۵۰۰۰ زن آسیب‌ دیده به سازمان ملل ارائه شده است.

در سال ۲۰۰۴ و در طی برگزاری دادگاه جنایات جنگی، قاضی (Prosecutor v. Krstić ) تصریح کرد: ۲۵۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ زن و کودک بوسنایی (مسلمان) را به انتقال اجباری واداشته‌اند و تعداد کثیری از آنان در طی انتقال مورد تجاوز و قتل عام قرار داده‌اند و شواهد دال بر کشتار هدفمند و سازماندهی شده‌ است. (شماره پرونده و پاراگراف: Case No. IT-98-33, 19 April 2004, Para. 33 ).

به گزارش قاضی تجدید نظر، تئودور مورن (Theodor Meron ): اکثریت قریب به اتفاق کشته‌شدگان را مردان بزرگسال و پسران نوجوان تشکیل می‌دادند. پسران زیر ۱۵ سال و مردان بالای ۶۵ سال. و البته طبق گزارشات زنان و حتی نوزادان بسیاری در میان اجساد یافت شده وجود داشتند. (BalkanInsight ).

هم چنین کمیسیون فدرال بوسنی موفق شده است تا فهرستی از ۸۳۷۳ نفر مفقود تهیه نماید که حدود ۵۰۰ نفر آنها زیر ۱۸ سال بوده‌ و تعداد بسیاری از آنها زنان و دختران هستند. (Federal Commission for Missing Persons; “Preliminary List of Missing and Killed in Srebrenica”; 2005 ).

تعداد ۶۵۹۴ قربانی غیر نظامی دیگر از طریق آزمایشات DNA که بر روی قطعات به دست آمده در گورستان‌های دسته‌جمعی انجام گرفته شناسایی شده‌اند و هزاران نفر دیگر هنوز ناشناس باقی مانده‌اند که همگی غیر نظامی و تعداد بسیاری از آنان زنان، کودکان و نوجوانان زیر ۱۵ سال می‌باشند.

به استناد (Writ of summons (4 June 2007), the Dutch law firm Van Diepen Van der Kroef Advocaten ) به گزارش شاهدان عینی، سربازان و شبه‌نظامیان صرب گاهی یک منطقه را هدف قرار داده و با حمله به‌ آن منطقه، مردان و پسران را کشته و یا می‌ربودند و سپس زنان را مورد تجاوز قرار داده و می‌کشتند. بارها شکم زن باردار را باچاقو دریده و طفل او را با دست خارج کرده و مقابل چشمش و حتی چشم دیگران سر ‌بریدند.

به همین سند و گواهی شاهد عینی، مادری را دیدم که از ترس به گوشه‌‌ای خزیده بود و سر فرزند خردسال پسرش را که گریه می‌کرد روی پایش قرار داده بود. سرباز صرب آمد و به او گفت: صدای این را خفه کن و چون گریه پسر بچه قطع نشد، او را در آغوش مادرش سر برید و سر بریده را روی چاقو گرفت و به سایرین نشان داد. تأسف‌آورتر و رقت‌انگیزتر آن که بسیاری از شاهدان در دادگاه‌ها و گزارشات خود شهادت دادند که قتل‌ها، جنایات، تجاوزات و بچه‌کشی بسیاری مقابل چشم نظامیان هلندی (اعزامی سازمان ملل جهت کنترل آتش بس) اتفاق می‌افتاد و آنها در حالی که گاه ۵ یا ۶ متر بیشتر فاصله نداشتند، فقط نگاه می‌کردند و قدم می‌زدند.

مدیر «انجمن زنان خسارت دیده جنگ بوسنی» در سال ۲۰۰۱ در دادگاه اظهار داشت که نه تنها بسیاری از جانیان و متجاوزان به زنان و کودکان در سطح جامعه آزادانه می‌گردند، بلکه در مشاغل حساسی چون اداره پلیس یا آموزش و پرورش و … به کار گرفته شده‌اند!

موقعیت یک تک تیرانداز از سارایوو پایتخت بوسنی

رهبر صربهای بوسنی رادوان کارادزیچ  و ژنرال ملادیچ

سرباز صرب و سوزاندن یک خانه در روستای گوریکا بوسنی و هرزگوین

به آتش کشیدن خانه های مسلمانان بوسنی توسط صرب ها در روستای استرینگر ـ سارایوو

تخریب مسجد مسلمانان توسط صرب ها و حضور گشت سازمان ملل متحد

فروریختن برجهای دوقلو بر اثر توپخانه سنگین صرب ها در مرکز شهر سارایوو  

دست پدر در مقابل دستان همسر و فرزند در حال مهاجرت

سرباز بوسنیایی

حمله توپخانه صرب ها به بازار شهر سارایوو و کشته شدن بیش از 40 نفر از مردم

بازجویی یک نظامی صرب از یک مسلمان بوسنیایی

شلیک توپخانه صرب ها

گورستان سارایوو

کشته شدن یک پسر بچه مسلمان توسط تک تیراندازهای صرب

دختر 20 ساله و تک تیرانداز صرب ها

بمباران سنگین در پایتخت بوسنی

بیمارستانی در شهر سارایوو

حمله ارتش کرواسی به غیر نظامیان در 250 کیلومتری سارایوو

جسد یک نظامی صرب بوسنی

کودکان بوسنی و هرزگوین در حال تماشای جنگنده های ناتو

تیر اندازی یک افسر صرب به مردم

پناهندگان بوسنیایی در اردوگاه سازمان ملل متحد

گریه یک زن مسلمان بر روی تابوت یکی از بستگانش که از گورهای دسته جمعی کشف شده است

کشف بیش از 650 جسد بوسنیایی از گورهای دسته جمعی

بنای یاد بود قربانیان مسلمان بوسنیایی

رهبر سابق صرب بوسنی رادوان کارادزیچ، در دادگاه لاهه، او نماد یک چهره جنایتکار در طول جنگ بوسنی است

ساخت پناهگاه توسط نیروهای سازمان ملل متحد در سارایوو

نوجوان بوسنیایی در حال حمل ظرف آب

کد خبر:122529 -

نظرات کاربران

نام:
ايميل:
نظر
کد امنيتی كد امنيتي تغيير تصوير
 
ارسال
نظرات کاربران
نهضت جهانی صلوات

بسمه تعالی با صلوات بر محمد وآل محمد ودرود وسلام بر امام و شهدای اسلام وشهدای مظلوم بوسنی هر چند دیدن این صحنه های دلخراش سخت است امارسوائی استکبار جهانی وتمامی شعارهای توخالی آنها پیرامون حقوق بشر به چشم دیده میشود برای پیروزی اسلام ومسلمین ونابودی کفار ومنافقین درعالم وشادی شهدای وظلوم بوسنی 14 صلوات هدیه مینمائیم اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم نهضت جهانی صلوات-


یا رب ا لعالمین


محمد

مرگ بر آل سعود و بي غيرتان وهابي و سلفي و آمريكا واسرائيل و انگليس و مرتجعان عرب و بي دينهاي از خدا بي خبر


همه اینها به خاطر این است که مسلمانان در حقانیت خود تفرقه دارند و دشمنان در کینه توزی خود نسبت به ما وحدت دارند و از هم حمایت می کنند.


یا منتقم انتقم

پاسخ
بچه مثبت/مهرداد

الهم عجل ولیک الفرج


خیلی ناراحت کننده است تا کی باید به جرم مسلمانی مردم بی گناه کشته شوند مرگبر امریکا اسراییل مرگبر ال سعود


اللهم عجل لولیک الفرج


جا دارد صدا و سیما یک بار دیگه" خنجر و شقایق" ساخته شهید آوینی را پخش کند. باید به صدا و سیما بگوییم: این تذهبون؟

پاسخ
محدثه

چرا صداوسیما رو درک نمیکنید دوست عزیز!. صداوسیما تا برنامه های درخشانی مثل "مسیر انحرافی" و حیرانی رو داره مگه دیوانه است برنامه های شهید آوینی رو پخش مجدد کنه...

ertebat42

با محدثه موافقم


مهرداد

...خدا بر کسی که دم از مذاکره با آمریکا میزند/ پشتیبان اسراییل و نسل کشی مسلمانان در بطن اروپا ، آمریکا ی خونخوار است


امين

واقعا اشك هايم جاري شد و به حال مظلوميت ان كودك شهيد مرگ بر صرب


خدا روزی مستضعفین را منت نهد و زمین را برای آنها به ارث گزارد و بقیه الله برای شما بهتر است به امید آن روز


داود

واقعا با دیدن این عکس ها آدم شدیدا ناراحت میشود و از طرفی هم به عمق فداکاری رزمندگان ایران در هشت سال دفاع مقدس پی می برد که چگونه با کمترین امکانات ایستادند و مانع از تکرار چنین حوادثی در ایران گردیدند.درود بر تمام شهدای اسلام


عاصی

یاغیاث المستغیثین اغثثثثثثثثثثثثثثثثثثثثثثثثثثثثثثثثثثثثثثثثثثث


خدا بر مسببین این جنایت لعنت کند و ایکاش رجا عکس های از قتل عام مسلمانان پاکستان توسط وهابیون جاهل را نیز می آورد که صحنه های به مراتب بدتر از این حوادث در آنها وجود دارد تا انزجار عمومی از جهل و شقاوت وهابیون بیشتر نمایان شده و مردم دنیا بفهمند که ودیعه انگلیس در منطقه در شقاوت و جهل دست کمی از اربابان خود ندارند.


میم سین

این سند یکی از جنایات اروپاییهای متمدنه که آدم از انسان بودن خودش شرم میکنه. نسل کشی در اواخر قرن بیستم در قلب اروپا به جرم مسلمان بودن !! اگه دستشون میرسید و میتونستن در جنگ تحمیلی بلکه همین الان هم همین کار رو با ما هم میکردن.


علی

یا حسین


حسین

اللهم عجل لولیک الفرج صداو سیما مال مرفهین بی درده و هدفش تامین رضایت کسانیه که دلشون با غرب و آمریکاست نه تامین رضایت مستضعفین و پابرهنگان


خداوند انتقام مظلوم را خواهد گرفت


محمدطه

به كدامين گناه كشته شدند؟!


عبداله

الا لعنه الله قوم الظالمین و سیعلم الذین ظلمو ای منقلب ینقلبون بالاخره که امام زمان میاد....


عبداللهی

...وسیعلموا الذین ظلموا ای منقلب ینقلبون.دست انتقام خداوند بلند است.بزودی آنان که ستم کردند خواهندفهمید که به چه عذاب دردناک وجاودانی گرفتار خواهند شد.البته در این حادثه کشورهای اسلامی ومجامع بین المللی هردو مقصرندبویژه کشورهای بی تعصب عربی.


حسین

این عکس ها را هم حتما ببینید خیلی وحشتتناک است http://hamedrezaee.blogfa.com/post-78.aspx


صداوسیماخیلی کم کاری کرده در این قضیه! علاوه بر بوسنی موضوعات دیگه شبیه به این هستن که رسانه ملی وظیفه داره برای مردم و نسل جدیدتبیین کنه!بچه های دهه 70به بعد اصلا قضایای امثال بوسنی رانمی دانند


محمد

شهدا در قهقهه مستانه شان


مسلم ز

ماراه اسلام راه ادامه ميدهيم وبا ديدن اين تصاوير بيشتر ازنظام سلطه جهاني متنفر ميشويم و منتظر منتقم فاطمه واين مسلمانانيم جهت تعجيل در فرجش صلوات


يا منصور امت


حسین

انشاا به همین زودی خبرخوبی برای همه مابیایدبامتلاشی شدن دولت سعودی که هرچه میکشیم ازهمین خادم شریفین است ای مهدی جان ادرکنی


اگر گذاشته بودند نيروهاي حافظ صلح ايراني وارد بوسني شوند خيلي از اتفاقات نمي افتد. ايراني يعني غيرت.


مجاهد

الا لعنت الله علی اقوم الظالمین؛ و سیعلم الذین ظلموا ای منقلب ینقلبون


علی

سازمان ملل و گروه های حقوق بشری تنها در کشف گورهای دسته جمعی و آزمایش DNA تخصص دارند. کاش در پایان دادن به درگیریها نیز تخصص داشتند.


الف میم

یادمان نرود ناراحتی آقا از این مساله و رشادت ها و دلاوری های سردار قاسمی که با حضور در بوسنی روند جنگ تغییر کرد


سيد حميد

خدا


حمید

بای ذنب قتلت کجایند مدعیان دروغین حقوق بشر

پاسخ
حسين

با سلام مگر در قانون آنها مسلمان بشر است؟بشر فقط صهيونيست ها هستند ميگيد نه مي تونيد جار وجنجال را براي يك صهيونيست اسير در دست حزب الله را. اين برنامه خداوندي است كه باطل نابود شدني است .يا حق


بنده

الهی لا تسلط علینا من لا یرحمنا. خدا می داند که اگر این جبهه استکبار دستشان به ما برسد بدتر از این می کنند. اما خدا می داند که به برکت وجود امام زمان (عج) و ولی فقیه ما زنده ایم و امنیت داریم. اگر قدر ندانیم این نعمت از ما هم گرفته خواهد شد مثل خیلی از امم گذشته که از آنها گرفته شد.


عمیدی

با دیدن این تصاویر واقعاً ناراحت شدم و درود فرستادم به جوانان و شهدای عزیزمان که اگر جانفشانی و از خود گذشتگی آنها نبود ملت ما هم در دوران جنگ چنین سرنوشتی می داشت پس همیشه باید پیرو ولایت باشیم تا دشمنان بر ما مسلط نشوند.


سعید

سلام.فجایع بوسنی و عراق و افغانستان نشان می دهد که غرب به تمام معنای کلمه پست و خونریزاند.


رحیل

لعنت خدا بر مستکبرین عالم از اولین تا آخرینشان...


خدا را چه دیدی.مرگ بر ناعدالتی.مرگ بر نابرابری.اللهم عجل لولیک الفرج


mostafa

و سیعلم الذین ظلموا ای منقلب ینقلبون


یا صاحب الزمان عج باید رسانه ملی و بین المللی ایران اینگونه جنایت ها را علیه مسلمین افشاگری نموده و اسلام و مسلمانان واقعی و اهداف انساندوستانه آنها را به دنیا معرفی نماید.


حسن

يا زهرا ادركني


تركزبان

در استانه سال 2000 مدعيان دموكراسي مجريان نسل كشي مسلمانان شده مطمن باشيد جواب پس خواهيد داد باي ذنب قتلت


سید محمد

شیرین عبادی

پاسخ
یکی

خاک تو گورش


یاس

این وقایع در مورد مسلمانان همیشه بوده و خواهد بود.چرا که مسلمان واقعی است که در مقابل استکبار و موازنه قدرت ساخته غرب و صهیونیستها خواهد ایستاد.اعتقاد غرب و صهیونیستها به این مساله و ترس از حرکت مسلمانان با یک رهبری واحد که می تواند موجودیت آنها را با چالش جدی مواجه کند خیلی عمیق است و از هیچ تلاشی برای جلوگیری از این اتفاق دریغ نخواهند کرد.


اگه اين نسل كشي به وسيله مسلمانان انجام مي شد و قربانيان مسيحي ها بودند هر ساله رسانه هاي غربي پدر مسلمانان را در مي اوردند و ان را سمبل خشونت اسلام قلمداد مي كردند اما الان كشورهاي مسلمان فقط سكوت مي كنند هنوز در كشورهاي اروپايي نسل كشي ارامنه به دست عثماني ها را پيراهن عثمان مي كنند و تركيه را تحت فشار قرار مي دهند در صورتي كه ان يك جنگ بود نه يك نسل كشي


رسول

گو شه ای از تمدن به نمایش گذاشته شده در اروپا


فواد

براى ظهور منتقم آل فاطمه حضرت اربابنا و سيدنا و مولانا و حبيبنا و طبيب قلوبنا م ح م د حجت ابن الحسن و الحسين ارواحنا له الفدا صلوات بفرستيد تا بياد و ظلم رو ريشه کن کنه اللهم صلى على محمد و آل محمد و عجل فرجهم و اهلک اعدائهم


اللهم عجل لوليك الفرج


حسين

خدا لعنت كنه كسايي رو كه انسان ها رو فقط بخاطر عقايد و نژاد مختلفشون ميكشند.


ع.ا.صدیق

باسلام و درود به شهدای مظلوم بوسنی و آرزوی صبر و شکیبایی برای بازماندگان آنان ، یکی از نظر دهنده گان به حکام عرب که خود نقش عمده ای در جنایت ها دارند و در ظاهر خود را رفیق و همراه جلوه میدهند باید گفت مگر این عربهای غربی و یهود صفت به کمک و فریاد مردم فلسطین که با آنها هم مذهب بودند، رسیدند که .. در حال حاضر دولت و مردم سوریه که یک کشور عرب زبان است و به ادعای عربها با پسر عمو خود شان ( سوریه ) که در مقابل اسرائیل و در کنار حزب ا.. و ایران ایستاده است ، چه جنایتی بر علیه مردم و دولت میکنند . و ترکیه هم نقش صدام را همراه با عربها برای سوریه ایفا میکند . عرب ( عراق ) با عربها بر علیه فارس ( ایران ) = ترکیه با عربها بر علیه عرب ( سوریه ) راستی این چه فرمولی است ؟


بایدبدانیدکه این تصاویربخش بسیار کوچکی از چنایات وحشیان صرب درمرکز به قول خودشان تمدن دنیا اروپا بود که اگر نبودفرمان حضرت آیت الله خامنه ای مبنی بر حمایت از این مسلمانان ودلاوریهای مالک اشتر ایشان سرلشگر بسیجی حاج قاسم سلیمانی چه بسا دیگر مسلمانی در بوسنی نمیماند درود برشهدای ایرانی جنگ بوسنی وهرزگوین که با حضورشان دربوسنی که خواب راحت را از چشمان سفاکان صرب گرفتند ووحشت رادر دل آنان ایجاد کردندتا به آنان گوشزد کنندکه شیعه هرگز نهراسد ز کین دشمن.یا علی


علیرضا

مردم جهان که اینهمه افسانه ای بنام هلوکاست را شنیدند کاش این کشتار مسلمانان نیز می دیدند... به امید ظهور هر چه زودتر آقامون


مرتضی

لعنت بر نظامیان صرب و لعنت بر حامیانشان و لعنت بر آمریکای جنایتکار.. کاش ما اون زمان بودیم و این عزیزان رو یاری میکردیم اللهم عجل لولیک الفرج


فاطمه

به نام حق ومن وتو برای احقاق حق چه کردیم ؟؟؟ خودت را دریاب تو نیز در تمام این حادثه ها سهمی داری و در انچه در جهان میگذرد تاثیر گذاری از کوچکترین کارهایت غافل نباش !!!!اگر همراهی اخرین ناجی را خواستاری !!!و تمام


مهدی

قابل توجه کسانی که دم از مذاکره با امریکا میزنند...


هدی

قابل توجه کسانی که برای رابطه با امریکا دستپاچه اند


امینا

تا چندی پیش معنی مستضعفین زمین یا به استضعاف کشیده شدگان زمین رو درک نمی کردم " و نرید ان من علی الذین الستضعفوا فی الارض...". اما الان فهمیدم که مسلمان بودن هزینه داره تا زمان تحقق وعده الهی در خروج موعود امم. نکته جالب اینجاست که اسلام در قلب اروپا واسه سران استکبار یک فاجعه است و واسه ما یک اشاره به راهبرد تهاجمی اسلام به قلب اروپا. مطمئن باشید وقتی از خط قرمز سران استکبار عبور کنیم اصلا حقوق بشر، آزادی، سازمان ملل و... معنا نداره.


فرمانده همیلتون

اون موقع من 13 ساله بودم تلویزیون ایران مدام اخبار بوسنی و هرزگووین رو پخش میکرد ولابه لای برنامه ها حوادث و اتفاقات رو نشون میداد مصاحبه میکرد با مردم واقعا مظلوم بوسنی .هموطنان عزیز به خدا قسم جنایت مثل این ندیدم ونشنیدم ...مرد میخواست جلوی اشکهایش رو بگیرد..خیلی از مردم داوطلب یودند بروند بوسنی ....یادم یه سرباز صرب رو اسیر کرده بودند و داشت میگفت که چجوری با بریدن سر خوک بادمان دادند سر مسلمانان رو ببریم... یا یکی از جنایات معمول اونها روی بچه درون شکم مادر شرط بندی میکردند.و شکم را باخنجر ... وبا بچه اون فوتبال بازی میکردند....بریدن اعضای انسان کاذ عادی اون سگها شده بود

شنبه، 26 فروردين 1391

1:40:54 PM

جنگ صرب‌ها علیه بوسنی هرزگوین، فقط یک جنگ ملی و بر سر خاک نبود، بلکه با هدف و تلاش برای از بین بردن مسلمانان و تعهد بر نسل‌کشی انجام گرفت. لذا فقط ۴۰۰۰۰ نفر (غیر نظامی) در سربرنیتسا هدف قرار گرفته و یک جا کشته شدند. جرم آنها فقط هویت اسلامی آنان بود.