ورزش اقتصاد

تاريخ

درباره ما ارتباط با ما آرشيو جستجو پيوند ها
محمدتقی فهیم
ابوالفضل اقبالی
سید ناصر حسینی‌پور
بهروز افخمی
امیر ابیلی
محمدرضا شهبازی
شهاب اسفندیاری
مسعود غزنچائی
محمدرضا رضاپور
امیر ابیلی
مهدی انصاری
امیر ابیلی
علی محجوب
مهدی آذرپندار
گفتگو با جواد شمقدری
گفتگو با احسان عبدی‏پور
گفتگو با عوامل «نبرد خاموش»
گفتگو با عوامل «میراث آلبرتا»
گفتگو با سهیل سلیمی
پرسش و پاسخ هفتگي با حسن رحيم‏پور ازغدي
گفتگو با حاج سعيد قاسمي
دانشنامه فاطمی پس از انتشار دانشنامه امام ‏علی(ع) در سال 1381 که مورد توجه علما، اندیشمندان و فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی قرار ‏گرفت منتشر شده است.‏ پس انتشار آن مجموعه، پیشنهاد تدوین دانشنامه‌ای در ارتباط با ‏حضرت زهرا(س) ارائه شد و رهبر معظم انقلاب نیز این مهم را به پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه ‏اسلامی سپردند.‏
آیا سابقه دارد که جشنواره‌های بین‌المللی دیگر نیز همچون «جشنواره فجر» و یا «جشنواره‌ی فیلم کوتاه تهران»، برگزیدگان خود را به عنوان جایزه به جشنواره‌ای دیگر –ولو جشنواره‌‌ی معتبری مثل جشنواره‌ی کن- اعزام کند؟ این همه تبلیغ مفت و مجانی از جشنواره‌ای که سال‌هاست سینمای ایران را تحریم کرده و به محل نمایش فیلم‌های بدون مجوز افراد معلوم‌الحالی همچون «جعفر پناهی» و «محمد رسول‌اف» تبدیل شده است، چه دلیلی دارد؟
خداوند پس از رنسانس، خالق هست اما مدبر نیست. بشر جدید برای تمتع بیشتر خود را صاحب طبیعت می ‌داند. در عالمی که ما زندگی می کنیم باید برای شناخت رخدادها باید انها را با ضدشان قیاس و شناسایی کرد و برای شناخت عالم تکنیک باید غیر عالم تکنیک را شناخت.
قادر طراوت پور –مدیر دفتر شعر و ادب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر اجرایی هشتمین جشنواره‌ی شعر فجر- پیرامون آخرین کتاب شعر منتشر شده از خود عنوان کرد: «سه روز پیش آخرین کتاب من با نام «ق» توسط نشر اقلیما نتشر شد. در این مجموعه شعرهای عاشورایی من گردآوری شده که در سبک‌‌های مختلفی مثل غزل، مثنوی، قصیده و ... سروده شده است.»
ظاهرا دو انتشارات «حیان» و «طرح نو» که به ترتیب با مدیریت مهدی خزعلی و حسین پایا شناخته می‌شوند با واسطه تراشی و نامه از مشاوران رئیس جمهور و ارائه درخواست به علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهان حضور در نمایشگاه کتاب بودند و علی جنتی وزیر ارشاد هم طی دستوری بر عدم ممانعت برای حضور این دو ناشر تاکید کرده است.
پس از گذشت دو ترم از دوره‌های به سوی تمدن اسلامی در ترم پاییز و زمستان و با توجه به استقبال کم نظیر دانشجویان و جوانان در سایر استان ها و درخواست‌های مکرر برای برگزاری دوره‌های حضوری خارج از تهران ، موسسه طلوع فراخوانی جهت ساماندهی این درخواست‌ها اعلام نموده است .
وی یکی از مشکلات صنعت نشر را تمرکز ناشران در تهران و اجبار عرضه آثار نویسندگان شهرستانی به آنها برشمرد و گفت: ما سعی داریم چراغی را در خارج از تهران روشن کنیم تا شاهد هجرت نویسندگان و فعالان فرهنگی نباشیم. شاه‌مرادی رویکرد انقلاب اسلامی در حوزه‌های ادبیات داستانی، اندیشه و تاریخ معاصر را محور اصلی فعالیت این انتشارات بیان کرد و گفت: سعی داریم بر روی بخش‌های مغفول مانده با استفاده از تمامی ظرفیت‌ها در راستای انقلاب اسلامی تمرکز کنیم و در این راستا موضوعات بومی رویکرد اصلی ما بوده است.
حجت الاسلام و المسلمین علیرضا پناهیان گفت: موضوعی هست که اگر به آن دقت کنید، تمام ابعاد فعالیت فرهنگی را در بر می‌گیرد. به عنوان مقدمه، توجه کنیم به توصیه‌ای که معصومین فرموده‌اند: «واجعل همک هماً واحداً» همت خودت را یک همت قرار بده. امروز استراتژیست‌ها هم تا حدی همین مسئله را فهمیده‌اند که باید تنها یک راهبرد انتخاب شود و انسان بر آن متمرکز شود.
آسمان می‌خندد. زمین پایکوبی می‌کند. در زمین و آسمان هنگامه‌ای برپاست. آسمانیان سر در گوش هم گذاشته، با شادی و سرور، مقدم دلدار را خوش آمد میگویند. ملائک زمان و زمین را گلباران می‌کنند. از خانه خدیجه نوری می‌درخشد که عالم را روشن کرده است. فرشتگان صف به صف ایستاده‌اند تا جمال سرور زنان آسمان‌ها و زمین را نظاره کنند.
جلیلی ادامه داد: من هم قبول دارم که برخی افراد برای دار و دسته‌سازی از اسم آوینی استفاده می‌کنند مثلا در انتخابات برای رای آوردن استفاده ابزاری از نام شخصیت‌هایی همچون آوینی می‌کنند و معلوم هم هست چه کسانی این کار را می‌کنند. بیشتر همان‌هایی که این اتفاق را نقد می‌کنند در بزنگاه‌ها از نام او استفاده می‌کنند.
ام‌روز اگر چه مساله‌ی سوریه حل نشده است؛ اما معمای سوریه حل شده است و معما چو حل گشت آسان شود! حل معما البته تضمینی برای حل مساله نیست؛ خاصه برای مساله‌ای كه نه فقط مساله‌ی سوریه كه ام‌روز و بعدتر مساله‌ی جهان اسلام و بل مساله‌ای جهانی است.
گرچه پایان جنگ به جام زهر تبدیل شد، اما باید توجه داشته باشیم که تیر را دشمن می زند و جام زهر را خودی می دهد. امروز یاد و نام امام(ره) درهمه کشورها و بین مردم جهان طنین انداز شده است؛ امروز قذافی، صدام و حسنی مبارک کجا هستند.
چه معنای غریبی دارد وقتی «لبیک» می‌گویند و روز از نو روزی از نو. چه معنای غریبی دارد این «لبیک‌«ها وقتی هنوز از میان خواص فرهنگی مملکت، کسی از تصویر امسال فتنه‌ی 88 روی پرده‌ی سینمای ایران آن‌چنان دردش نگرفته که فکر تولید بیفتد. چه معنای غریبی دارد این «لبیک‌ها» وقتی قرار است «حاتمی‌کیا» به جای همه فریاد بزند و مدیران فرهنگی فقط فریاد او را لایک بزنند.
در سریال‌های تلویزیون غالباً خانواده‌ها یا در حال دعوا هستند و علیه هم توطئه می‌کنند یا درگیر مسائل مربوط به ازدواج یکی از شخصیت‌ها می‌شوند، اما در «پایتخت3» خانواده‌ای را می‌بینیم که اعضای آن با هم متحدند و نسبت به هم عشق و محبت دارند. در پایتخت زن و شوهر از هم حمایت می‌کند و با دیدن هم آرامش می‌گیرند. این سریال ازفضای غم و اندوه دور شده و حس خوشبختی را القا می‌کند و باعث می‌شود مخاطب با آدم‌های خوب همزادپنداری کند.
هنوز از ماجرای سفر هیئت دیپلماتیک اتحادیه اروپا به ایران و دیدارهای نامتعارف آنها با چند تن از محکومان امنیتی نگذشته است که خبر ورود هیئتی 17 نفره از نویسندگان و روزنامه‌نگاران آلمانی به ایران منتشر شده است. طبق گزارشهای منتشر شده افراد این هیأت عموما از نویسندگان و روزنامه‌نگاران احزاب چپ آلمانی هستند که وارد تهران شده‌اند. این گروه معروف به «دوستداران صبح برلین» هستند و با شعار حمایت از حقوق بشر فعالیت می‌کنند.
«معززی‌نیا» دقیقاً به همانی مبتلاست که در نقد آن، هر ساله فریاد می‌زند. او وجوهی از آوینی را که با خودش و فضای فکری فعلی‌اش متضاد است، سانسور می‌کند و به کسانی که آن ابعاد را مورد توجه قرار می‌دهند، انگ تحریف آوینی می‌زند. از همین رو، هر سال که به او تریبون می‌دهند تا در رسانه‌ی هفتاد میلیونی از «آوینی» بگوید، او صرفاً از مطالب رسانه‌های ارزشی که مخاطب آن‌ها با رسانه‌ی ملی اصلاً قابل قیاس نیست، انتقاد می‌کند و می‌گوید‌ ما تریبون نداریم!
بخش اول فصلنامه که به انتشار مقالات اختصاص دارد با مقاله «مردم‌سالاری در گفتمان فکری مقام معظم رهبری» به قلم حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا شریعتمداری آغاز می‌شود. در این بخش مقالاتی چون «جایگاه آزادی در مردم سالاری دینی» نوشته دکتر شریف لک‌زایی یا «جایگاه مردم در اندیشه سیاسی این سینا» نوشته طیبه محمدی کیا دیده می‌شود. «زمینه‌های مردم سالاری دینی در اندیشه امام علی علیه السلام» یکی دیگر از مقالات است.
بعد از برنامه جنجالی هفته گذشته «راز» با حضور ابراهیم حاتمی کیا که مباحث مطرح شده در آن تا چند روز به بحث اصلی بسیاری از رسانه ها نیز تبدیل شد، این هفته نوبت مسعود ده نمکی بود که مهمان نادر طالب زاده در برنامه «راز» شود
چطور ممکن است آدمی که هم از ناحیه مچ پا زخمی شده و هم رگ شریانی دست راستش قطع شده، خود را از یک پرتگاه پایین بیندازد و پانزده روز را در یک بیشه، بدون غذا و صرفاً با آشامیدن آب نهر و خوردن برگهای درخت مو، درحالی که زخمهایش چرکین شده و حتی کرم افتاده است، سر کند و زنده بماند؟! این چیزی است که با خواندن «حماسه تپه برهانی» 248 صفحه‌ای خواهید فهمید.
«چ» به همان اندازه که یک فیلم جنگی است، به همان اندازه ضد جنگ و صلح طلب است. به همان اندازه که در رثای سربازان پاکباز جنگ است، به همان اندازه نیز در مذمت خونریزی و کشتن است. البته روحیه‌ی شخصی حاتمی‌کیا باعث شده که سایه‌ی صلح طلبی چمران بر دیگر ابعاد شخصیتی او در فیلم سنگینی کند.
از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم، مراجع عظام تقلید، علما و روحانیون بسیاری در دفعات متعدد نسبت به سیاستهای دولت خاصه سیاستهای فرهنگی آن ابراز نگرانی کرده‌اند. اعلام نگرانی اعضای مجلس خبرگان رهبری در دیدار با رهبر معظم انقلاب یکی از این دفعات بود. حال بار دیگر جمعی از اساتید و مدیران مدارس علمیه قم با ارسال نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب نسبت به توافق ژنو ابراز عدم خوشبینی کرده و همچنین نسبت به بازگشت عناصر معلوم‌الحال به عرصه فرهنگ‌ هشدار داده‌اند.
اما همه این ریزه‌کاری‌ها در برابر اصلی‌ترین خصوصیت او رنگی ندارد: او یک مرد غیرتی است؛ خیلی غیرتی! و از پایبندی به همه دستورات دین ما فقط التزام شدید او به همین غیرتی بودن را می‌بینیم و حرکت مضحک دستش برای اینکه به زن یا دخترانش یادآوری کند موهایشان را بگذارند داخل! انتخاب موقعیت اصلی فیلم یعنی دفن شدن یک مرد غریبه در طبقه بالای قبر یک زن، که از قضا شوهری غیرتی دارد، خود بخود تعجب برانگیز است.
ناگهان جمعیت نشسته روی صندلی ها از جا بلند شدند و دست‏های هم را گرفتند، چشم‏هایشان را بستند و صدا توی سینه‏ها خفه شد، استاد سفیدپوش دست‏هایش را برد بالا و گفت: ما را فراگیر ای خالق جهان! ما را فراگیر! هنوز جمله استاد تمام نشده بود که چند توله جن بدبخت که هنوز بالغ نشده بودند از دیوارهای اتاق بیرون آمدند و پریدند وسط جمعیت، قیافه توله جن‏ها قبل از بلوغ بدجوری حال به هم‏زن است...
تا هنگامی که ما اهل آئینیم، شاعران موفق آئینی ادامه دارند، دست کم عرض می‌کنم، بعضی‌ها سالی یک بار احیا می‌شوند. مثل محتشم. بعضی‌ها بیشتر مثل عمان سامانی ولی تا روزی که ما بر همین مدار در گردشیم و مدار ما ایمان و اعتقاد ما به آقا اباعبدالله(ع) است و میان کربلا و افق ظهور حضرت بقیه‌الله در تردد هستیم این نحو از شاعری پایایی و مانایی دارد.
در ایام برگزاری سی و دومین جشنواره فیلم فجر یک نظرسنجي مردمی توسط وزارت ارشاد برای شناسایی محبوبترین سینماگران در بین مردم برگزار شد که نتایج جالب و قابل تاملی را در برداشته است. نتایجی که بازهم نشاندهنده‌ی اقبال بالای مردم به هنرمندان جبهه انقلاب است.
گفتنی است همچنین اخباری مبنی بر تعطیلی طرح «کتاب من» توسط این نهاد نیز به گوش می‌رسد. این طرح نیز یکی از طرح‌هایی بود که مورد استقبال اعضای کتابخانه‌های عمومی قرار گرفت. این اتفاق در ابتدای سالی رخ داده است که رهبر انقلاب یکی از تاکیدات خود را بر مسئله فرهنگ متمرکز کرده و از همه خواسته‌اند در این حوزه فعالیت کنند. باید دید مدیران فرهنگی دولت برای تحقق این امر رهبری آیا کاری جز تعطیل کردن طرح‌های قبلی خواهند داشت یا نه!
با یک مرور ساده بر نقدهای سینمایی آوینی متوجه می‌شویم قاطبه‌ی نقدهای مثبت «آوینی» در حمایت از جریانی بوده است که در زمان خود، به عنوان فیلمسازان انقلاب و دفاع مقدس شناخته می‌شدند؛ افرادی چون چون حاتمی‌کیا، مجیدی، راعی، حمیدنژاد، افخمی و ... و در مقابل، انتقادات او عموماً از فیلمسازان مهم جریان روشنفکری بوده است.
حکایت سعی و تلاش وافر شبه‌روشنفکران وطنی برای توجیه استقبال مردمی بالا از فیلم‌های مسعود ده‌نمکی حالا دیگر پس از پنج فیلم به یک سنت جالب و دیدنی تبدیل شده است. هر بار که فیلم تازه‌ای از ده‌نمکی اکران می‌شود باید ابتدا منتظر پیش‌بینی‌های شبه‌روشنفکران در مورد شکست فیلم، در جلب مخاطبان باشیم و پس از رد شدن این فرضیه با استقبال مردم، این‌بار منتظر ردیف کردن دلایل مختلف برای توجیه این استقبال.
شب گذشته برنامه‌ی «راز» که به مناسبت اکران فیلم «چ» و همچنین سالگرد شهادت «سیدمرتضی آوینی» با حضور ابراهیم حاتمی‌کیا به روی آنتن می‌رفت به برنامه‌ای ویژه و پرمخاطب و جنجالی تبدیل شد که در همین ساعات گذشته از پخش برنامه در فضای مجازی و رسانه‌های مختلف بازخوردهای مختلفی یافته است.
شاید شما هم اینور و آنور شنیده باشید که «اصلاً انرژی هسته‌ای به چه درد ما می‌خورد؟» جوابهای متعدد و قانع کننده‌ای برای این سوال وجود دارد که بچه‌های خانه طراحان انقلاب اسلامی با طراحی یک اینفوگرافی پرمغز و جالب و همچنین ساخت یک موشن گرافیک جذاب به آن پاسخ داده‌اند. کمی وقت گذاشتن و پای این دو اثر هنری نشستن حتما سوالات خیلی زیادی را در ذهن شما پاسخ خواهد داد.