ورزش اقتصاد

تاريخ

درباره ما ارتباط با ما آرشيو جستجو پيوند ها
بهروز افخمی
امیر ابیلی
محمدرضا شهبازی
شهاب اسفندیاری
محمدصادق علیزاده
محسن فرجیان
ابوالفضل اقبالی
مسعود غزنچائی
محمدرضا رضاپور
امیر ابیلی
مهدی انصاری
امیر ابیلی
علی محجوب
مهدی آذرپندار
گفتگو با جواد شمقدری
گفتگو با احسان عبدی‏پور
گفتگو با عوامل «نبرد خاموش»
گفتگو با عوامل «میراث آلبرتا»
گفتگو با سهیل سلیمی
پرسش و پاسخ هفتگي با حسن رحيم‏پور ازغدي
گفتگو با حاج سعيد قاسمي
ام‌روز اگر چه مساله‌ی سوریه حل نشده است؛ اما معمای سوریه حل شده است و معما چو حل گشت آسان شود! حل معما البته تضمینی برای حل مساله نیست؛ خاصه برای مساله‌ای كه نه فقط مساله‌ی سوریه كه ام‌روز و بعدتر مساله‌ی جهان اسلام و بل مساله‌ای جهانی است.
گرچه پایان جنگ به جام زهر تبدیل شد، اما باید توجه داشته باشیم که تیر را دشمن می زند و جام زهر را خودی می دهد. امروز یاد و نام امام(ره) درهمه کشورها و بین مردم جهان طنین انداز شده است؛ امروز قذافی، صدام و حسنی مبارک کجا هستند.
در سریال‌های تلویزیون غالباً خانواده‌ها یا در حال دعوا هستند و علیه هم توطئه می‌کنند یا درگیر مسائل مربوط به ازدواج یکی از شخصیت‌ها می‌شوند، اما در «پایتخت3» خانواده‌ای را می‌بینیم که اعضای آن با هم متحدند و نسبت به هم عشق و محبت دارند. در پایتخت زن و شوهر از هم حمایت می‌کند و با دیدن هم آرامش می‌گیرند. این سریال ازفضای غم و اندوه دور شده و حس خوشبختی را القا می‌کند و باعث می‌شود مخاطب با آدم‌های خوب همزادپنداری کند.
هنوز از ماجرای سفر هیئت دیپلماتیک اتحادیه اروپا به ایران و دیدارهای نامتعارف آنها با چند تن از محکومان امنیتی نگذشته است که خبر ورود هیئتی 17 نفره از نویسندگان و روزنامه‌نگاران آلمانی به ایران منتشر شده است. طبق گزارشهای منتشر شده افراد این هیأت عموما از نویسندگان و روزنامه‌نگاران احزاب چپ آلمانی هستند که وارد تهران شده‌اند. این گروه معروف به «دوستداران صبح برلین» هستند و با شعار حمایت از حقوق بشر فعالیت می‌کنند.
«معززی‌نیا» دقیقاً به همانی مبتلاست که در نقد آن، هر ساله فریاد می‌زند. او وجوهی از آوینی را که با خودش و فضای فکری فعلی‌اش متضاد است، سانسور می‌کند و به کسانی که آن ابعاد را مورد توجه قرار می‌دهند، انگ تحریف آوینی می‌زند. از همین رو، هر سال که به او تریبون می‌دهند تا در رسانه‌ی هفتاد میلیونی از «آوینی» بگوید، او صرفاً از مطالب رسانه‌های ارزشی که مخاطب آن‌ها با رسانه‌ی ملی اصلاً قابل قیاس نیست، انتقاد می‌کند و می‌گوید‌ ما تریبون نداریم!
بخش اول فصلنامه که به انتشار مقالات اختصاص دارد با مقاله «مردم‌سالاری در گفتمان فکری مقام معظم رهبری» به قلم حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا شریعتمداری آغاز می‌شود. در این بخش مقالاتی چون «جایگاه آزادی در مردم سالاری دینی» نوشته دکتر شریف لک‌زایی یا «جایگاه مردم در اندیشه سیاسی این سینا» نوشته طیبه محمدی کیا دیده می‌شود. «زمینه‌های مردم سالاری دینی در اندیشه امام علی علیه السلام» یکی دیگر از مقالات است.
بعد از برنامه جنجالی هفته گذشته «راز» با حضور ابراهیم حاتمی کیا که مباحث مطرح شده در آن تا چند روز به بحث اصلی بسیاری از رسانه ها نیز تبدیل شد، این هفته نوبت مسعود ده نمکی بود که مهمان نادر طالب زاده در برنامه «راز» شود
چطور ممکن است آدمی که هم از ناحیه مچ پا زخمی شده و هم رگ شریانی دست راستش قطع شده، خود را از یک پرتگاه پایین بیندازد و پانزده روز را در یک بیشه، بدون غذا و صرفاً با آشامیدن آب نهر و خوردن برگهای درخت مو، درحالی که زخمهایش چرکین شده و حتی کرم افتاده است، سر کند و زنده بماند؟! این چیزی است که با خواندن «حماسه تپه برهانی» 248 صفحه‌ای خواهید فهمید.
«چ» به همان اندازه که یک فیلم جنگی است، به همان اندازه ضد جنگ و صلح طلب است. به همان اندازه که در رثای سربازان پاکباز جنگ است، به همان اندازه نیز در مذمت خونریزی و کشتن است. البته روحیه‌ی شخصی حاتمی‌کیا باعث شده که سایه‌ی صلح طلبی چمران بر دیگر ابعاد شخصیتی او در فیلم سنگینی کند.
از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم، مراجع عظام تقلید، علما و روحانیون بسیاری در دفعات متعدد نسبت به سیاستهای دولت خاصه سیاستهای فرهنگی آن ابراز نگرانی کرده‌اند. اعلام نگرانی اعضای مجلس خبرگان رهبری در دیدار با رهبر معظم انقلاب یکی از این دفعات بود. حال بار دیگر جمعی از اساتید و مدیران مدارس علمیه قم با ارسال نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب نسبت به توافق ژنو ابراز عدم خوشبینی کرده و همچنین نسبت به بازگشت عناصر معلوم‌الحال به عرصه فرهنگ‌ هشدار داده‌اند.
اما همه این ریزه‌کاری‌ها در برابر اصلی‌ترین خصوصیت او رنگی ندارد: او یک مرد غیرتی است؛ خیلی غیرتی! و از پایبندی به همه دستورات دین ما فقط التزام شدید او به همین غیرتی بودن را می‌بینیم و حرکت مضحک دستش برای اینکه به زن یا دخترانش یادآوری کند موهایشان را بگذارند داخل! انتخاب موقعیت اصلی فیلم یعنی دفن شدن یک مرد غریبه در طبقه بالای قبر یک زن، که از قضا شوهری غیرتی دارد، خود بخود تعجب برانگیز است.
ناگهان جمعیت نشسته روی صندلی ها از جا بلند شدند و دست‏های هم را گرفتند، چشم‏هایشان را بستند و صدا توی سینه‏ها خفه شد، استاد سفیدپوش دست‏هایش را برد بالا و گفت: ما را فراگیر ای خالق جهان! ما را فراگیر! هنوز جمله استاد تمام نشده بود که چند توله جن بدبخت که هنوز بالغ نشده بودند از دیوارهای اتاق بیرون آمدند و پریدند وسط جمعیت، قیافه توله جن‏ها قبل از بلوغ بدجوری حال به هم‏زن است...
تا هنگامی که ما اهل آئینیم، شاعران موفق آئینی ادامه دارند، دست کم عرض می‌کنم، بعضی‌ها سالی یک بار احیا می‌شوند. مثل محتشم. بعضی‌ها بیشتر مثل عمان سامانی ولی تا روزی که ما بر همین مدار در گردشیم و مدار ما ایمان و اعتقاد ما به آقا اباعبدالله(ع) است و میان کربلا و افق ظهور حضرت بقیه‌الله در تردد هستیم این نحو از شاعری پایایی و مانایی دارد.
در ایام برگزاری سی و دومین جشنواره فیلم فجر یک نظرسنجي مردمی توسط وزارت ارشاد برای شناسایی محبوبترین سینماگران در بین مردم برگزار شد که نتایج جالب و قابل تاملی را در برداشته است. نتایجی که بازهم نشاندهنده‌ی اقبال بالای مردم به هنرمندان جبهه انقلاب است.
گفتنی است همچنین اخباری مبنی بر تعطیلی طرح «کتاب من» توسط این نهاد نیز به گوش می‌رسد. این طرح نیز یکی از طرح‌هایی بود که مورد استقبال اعضای کتابخانه‌های عمومی قرار گرفت. این اتفاق در ابتدای سالی رخ داده است که رهبر انقلاب یکی از تاکیدات خود را بر مسئله فرهنگ متمرکز کرده و از همه خواسته‌اند در این حوزه فعالیت کنند. باید دید مدیران فرهنگی دولت برای تحقق این امر رهبری آیا کاری جز تعطیل کردن طرح‌های قبلی خواهند داشت یا نه!
با یک مرور ساده بر نقدهای سینمایی آوینی متوجه می‌شویم قاطبه‌ی نقدهای مثبت «آوینی» در حمایت از جریانی بوده است که در زمان خود، به عنوان فیلمسازان انقلاب و دفاع مقدس شناخته می‌شدند؛ افرادی چون چون حاتمی‌کیا، مجیدی، راعی، حمیدنژاد، افخمی و ... و در مقابل، انتقادات او عموماً از فیلمسازان مهم جریان روشنفکری بوده است.
حکایت سعی و تلاش وافر شبه‌روشنفکران وطنی برای توجیه استقبال مردمی بالا از فیلم‌های مسعود ده‌نمکی حالا دیگر پس از پنج فیلم به یک سنت جالب و دیدنی تبدیل شده است. هر بار که فیلم تازه‌ای از ده‌نمکی اکران می‌شود باید ابتدا منتظر پیش‌بینی‌های شبه‌روشنفکران در مورد شکست فیلم، در جلب مخاطبان باشیم و پس از رد شدن این فرضیه با استقبال مردم، این‌بار منتظر ردیف کردن دلایل مختلف برای توجیه این استقبال.
شب گذشته برنامه‌ی «راز» که به مناسبت اکران فیلم «چ» و همچنین سالگرد شهادت «سیدمرتضی آوینی» با حضور ابراهیم حاتمی‌کیا به روی آنتن می‌رفت به برنامه‌ای ویژه و پرمخاطب و جنجالی تبدیل شد که در همین ساعات گذشته از پخش برنامه در فضای مجازی و رسانه‌های مختلف بازخوردهای مختلفی یافته است.
شاید شما هم اینور و آنور شنیده باشید که «اصلاً انرژی هسته‌ای به چه درد ما می‌خورد؟» جوابهای متعدد و قانع کننده‌ای برای این سوال وجود دارد که بچه‌های خانه طراحان انقلاب اسلامی با طراحی یک اینفوگرافی پرمغز و جالب و همچنین ساخت یک موشن گرافیک جذاب به آن پاسخ داده‌اند. کمی وقت گذاشتن و پای این دو اثر هنری نشستن حتما سوالات خیلی زیادی را در ذهن شما پاسخ خواهد داد.
مدیران سینمایی چطور فیلمی را برای نمایش در جشنواره و اکران عمومی مناسب تشخیص نداده‌اند اما برای پخش در شبکه‌ای با گسترده مخاطب چندین برابری مناسب دانسته‌اند. این روند غلط و خطرناکی‌ست که در دولت دهم هم وجود داشت و با اعتراضات گسترده‌ای هم مواجه شده بود.
می‌دانستیم شهدا ما را دعوت کرده بودند. شب قبل از نطنز حرکت کرده بودیم توی اتوبوس بچه‌ها دعای توسل خواندند و از شهدا یاد کردند. یکی از همراهان خاطراتی از شهدا را خواند. چه جوانهایی داشت کشور ما. نماز صبح را بین راه خواندیم. صبح زود رسیدیم به منطقه. از اتوبوس که پیاده شدیم سفره هفت سینی را که به یاد شهدا پهن کرده بودند تماشا کردیم و کنارش عکس گرفتیم. سپس رفتیم صبحانه خوردیم و بعد برای بازید وارد سایت شدیم.
سینمای آوینی در نسبت با انقلاب اسلامی و تمدنی که به زعم او قرار است برآیند این انقلاب باشد، معنی پیدا می‌کند و به همان نبست که انقلاب اسلامی اندیشه‌ي آرمانی دارد، سینمایی وی در پی آرمان‌گرايي است و به همان نسبت مختصات و تعاریف خاص خود را دارد؛ اما دو شاخصه‌ی عمده، سایر مختصات سینمای مطلوب وی را مشخص می‌کند؛ اول نگاه به انسان که نگاه دینی و اسلامی است و دوم نگاه به هنر که هنر را وسیله‌ي تکامل انسان می‌داند.
باید از وزیر محترم فرهنگ و ارشاد پرسید که چگونه می‌توانند همزمان هم دغدغه‌های دلسوزان و علما و تولیت فرهنگی انقلاب اسلامی و در رأس آنها رهبر انقلاب را مطرح کنند و با کمک جناح فرهنگی مؤمن، با تهاجم فرهنگی و جبهه معارض و جریان وابسته و امریکایی عرصه فرهنگ و هنر مبارزه کنند و همزمان با سرحلقه همان جریانات و تئوریسین وابستگی و وادادگی فرهنگی در برابر غرب، در خلوت به دیدار و گفت‌وگوی صمیمانه بنشینند.
بد نیست بدانید که این فقط سخنان یکی از بازیکنان این تیم بود و بقیه آنها هم نظراتی اینچنین داشتند. یکی از آنها از اینکه ماشین هشتصد میلیون تومانی‌اش را بخاطر صد و هفتاد میلیون تومان نمی‌تواند سند بزند می‌نالید؛ دیگری از اینکه شب عید با این پول می‌خواسته برای زن و بچه‌اش «چیز میز» بخرد و دیگری از اینکه این مبلغ فقط پول تو جیبی بچه‌ها می‌شد!
کارگردان فیلم تحسین شدهٔ «قلاده‌های طلا» پیرامون آخرین فیلم سینمایی خود عنوان کرد: اکنون در مرحلهٔ پیش تولید فیلم سینمایی «یتیم خانهٔ ایرانیان» با موضوع قحطی ایران در سال ۱۲۹۵ هستیم. فیلمبرداری این فیلم شهریور ماه آغاز می‌شود
من وقتى به تهديد خارجى اشاره مى‏كنم، منظورم مراكز قدرت جهانى است. برادران و خواهران؛ فرزندان عزيز من! امروز تهديد مضاعفى نه فقط ايران، بلكه همه‏ى كشورهايى را تهديد مى‏كند كه در رديف كشورهاى پيشرفته‏ى اروپايى و امريكايى قرار ندارند. اين تهديد مضاعف چيست؟ از يك‏سو نفوذ مستقيم قدرتهاى بزرگ و در رأس آن‏ها امريكا، و از سوى ديگر موج جهانى‏گرى است؛
آنها 60-70 سال است که صورت مسئله را تغییر داده اند. صورت مسئله این است که حاکمیت واجد ابعاد جغرافیایی نیست. واجد ابعاد فرهنگی است. یعنی وقتی ما داریم راجع به ایران حرف میزنیم داریم در مورد یک مجموعه به هم پیوسته از مولفه های فرهنگی صحبت میکنیم.
همانطور که گفته شد یکی از هوشمندی‌های حاتمی کیا در فیلم «چ»، انتخاب مقطع حماسه پاوه برای روایت حماسه چمران و باور‌هایش است. چراکه امروز، خیلی‌ها سنگ چمران را به سینه می‌زنند، از جمله همان‌ها که در همین نوشته دکتر چمران، مصادیق گفته‌هایش هستند.
کتابی که به نام حمیدرضا جلایی‌پور (مؤلف و مترجم اول) و جمال محمدی (مؤلف و مترجم دوم) معرفی شد، دقیقاً حاوی پانصد صفحه مطلب است که از این پانصد صفحه، ۳۳۲ صفحه، یعنی، ۶۶/۴ درصد از کتاب نوشته و ویراسته کرایج کالهون است. دقیقاً دو سوم کتاب، نوشته کسی است که نامی از او در شناسنامه و روی جلد کتاب نیامده است: کرایج کالهون. مترجم تمام این بخش‌ها نیز دکتر جمال محمدی بوده‌اند که ایشان هم به عنوان مؤلف و مترجم دوم معرفی شده است.
مشخص نیست آیا علی جنتی بواسطه دیدار با سید محمد خاتمی که رویکرد لیبرال او در عرصه فرهنگ تجربه شده است، آنهم در اولین روز کاری خود در سال جدید، قرار است عزم ملی و مدیریت جهادی در عرصه فرهنگ و تقویت جناح مومن انقلابی در این عرصه به نمایش بگذارد!؟