ورزش اقتصاد

تاريخ

درباره ما ارتباط با ما آرشيو جستجو پيوند ها
مهدی دوره‌گرد
محمدحسین بدری
امیرحسین ثابتی
علی نادری
مهدی خانعلی‌زاده
محمدجواد محمدزاده
مهدی انصاری
علی‌محمد رهنما
حسین الهام
مهدی خانعلی زاده
مسعود غزنچائی
سعید مستغاثی
آرش فهیم
مسعود غزنچائی
گفتگو با منیژه آرمین
گفتگو با مسعود ده‌نمکی
گفتگو با جواد شمقدری
گفتگو با احسان عبدی‏پور
گفتگو با عوامل «نبرد خاموش»
گفتگو با عوامل «میراث آلبرتا»
گفتگو با سهیل سلیمی
برای مثال در داستان «پیش از خواستگاری» نماز و دعایی از امام علی(ع) نقل شده است که ایشان انجام آن را قبل از انجام خواستگاری به جوانان توصیه فرموده‌اند. «من ازدواج نمی‌کنم» 110 صفحه دارد که با توجه به صفحه‌بندی دلنواز و دوست داشتنی آن، خواندنش خیلی زمان نمی‌برد. این کتاب برخلاف اسمش فقط به درد آنهایی که نمی‌خواهند ازدواج کنند، نمی‌خورد. بلکه هر جوان دم بختی از خواندنش لذت و از احادیثش منفعت خواهد برد.
نکته‌ی اصلی از کنار هم قرار دادن حضور «تاکسی» جعفر پناهی به همراه یکی از فیلم‌های حذف‌شده‌ی جشنواره فجر امسال در برلین و عدم حضور «محمد(ص)» شکل می‌گیرد. از مقایسه‌ی کیفیت ساخت این فیلم‌ها با هم و توجه به این سوال که «آیا جشنواره‌های جهانی سیاسی هستند یا فقط به کیفیت ساخت فیلم‌ها توجه دارند؟»
امان از روزی که می‌ نشستند زیر پای سوخت‌ چی، تا زیرپای لوکوموتیوران خالی شود! سوخت چی از همه نزدیک ‌تر به لوکوموتیوران بود. زیر گوشش می‌‌خواندند؛ باید کاری کند تا همه بدانند چیزی کم از لوکوموتیوران ندارد. مثلاً سوخت نامرغوب بریزد یا به تعمیر و تنظیف واگن‌‌ها نپردازد، تا همه قدرش را بدانند.
وعظ در کسی اثر نمی کند مگر در درون خود واعظی داشته باشد! کتاب «مواعظ» آیت حق شناس حال و هوای جلسات اخلاق هفتگی را زنده می کند! حرف هایی که زنگارهای یک هفته در دنیا گشتن را می زداید و روح را به آسمان نزدیک می کند. کتابی که در ترنجستان هم مورد اقبال قرار گرفته است و پرفروش بوده است.
همه آنچه گفته شد برای مخاطب منصف میزان صداقت آقای اسدزاده و درجه وقاحت کتاب او را مشخص می‌کند. حال باید دید که مسئولان وزارت ارشاد با توجه به دو محوری که در این مطلب به آنها اشاره شد و انتقادات صورت گرفته نیز حول آنها شکل گرفته است، چه برخوردی با مدیر منصوب خویش انجام می‌دهند.
نکته‌ی‌ قابل توجه این است که موسوی پیش از عرضه‌ی این فیلم در گفتگو با رسانه‌ها گفته بود: «فیلم روبوکاپ پس از حذف سه دقیقه‌ی ابتدایی که صراحتاً به ایران و خصومت با آن می‌پردازد، به شورای کار‌شناسی ما ارائه شده و به علت عدم اشراف کار‌شناسان شورا و پخش قسمت‌های قبلی آن از صداوسیما، متاسفانه در این مسئله سهل‌انگاری صورت پذیرفته است!»
اینکه افرادی چون اسدزاده با این نگاه به نظام، انقلاب و رهبری عادت داشته باشند هم از توبره بخورند و هم از آخور، و در حالی که کتاب سراسر فحششان را در خارج از کشور چاپ می‌کنند، در داخل هم مدیر فرهنگی باشند و نان همین نظام و انقلاب را بخورند چیز عجیبی نیست، اما آنچه عجیب است انتصاب این افراد بعنوان مدیر توسط وزارت ارشاد است. خاصه آنکه آنها با افکار این فرد ناآشنا هم نبوده‌اند.
این توضیحات کارگردان از فیلمی است که ظاهرا مدیران سفارش‌دهنده‌اش جرئت رونمایی‌ش را ندارند و در اتفاقی جالب می‌خواهند عدم اکرانش را گردن فشارهای بیرونی بیاندازند. مصداق فیلمی که بیش از یک سال قبل ایوبی در مراسم افتتاح مجتمع سینمایی کوروش در موردش گفته بود: «در سال‌های اخیر فیلم خوب در کشور نایاب شده است» و می‌خواست با آن‌ها «مخاطب را با سینما آشتی دهد» و فصلی جدید در سینمای ایران پدید آورد.
در این رویه‌ی جدید، شبه‌روشنفکران باید از خیر فضای گسترده‌ی تبلیغی جشنواره‌ی فیلم فجر که باعث مطرح شدن نام فیلم در رسانه‌ها می‌شود، بگذرند و در صف اکران قرار بگیرند تا اگر فضای اکران مساعد شد، با کمترین تبلیغ و سر وصدا و سابقه‌ی رسانه‌ای، روی پرده بروند. چه آنکه این فضای تبلیغاتی که بسته به مثبت یا منفی بودن، معمولاً روی فروش فیلم‌ها در سال بعدی تأثیر مستقیم می‌گذارد، مرهون برگزاری جشنواره‌ای سینمایی است که اعتبار خود را از سالگرد جشن‌های پیروزی انقلاب اسلامی می‌گیرد.
درحالی که همه انتظار داشتند معاونت مطبوعاتی در قبال توهین به پیامبر اکرم(ص) عملکردی فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی داشته باشد، این معاونت در اولین اقدام تنها به یک «تذکر» اکتفا کرد! حال آنکه توهین صورت گرفته توسط روزنامه مردم امروز اقدامی متناسب را می‌طلبید، آنهم در شرایطی که این وزارتخانه در قبال تیتر روزنامه وطن امروز علیه حکومت سعودی نیز تذکر داده بود و گویا توهین به پیامبر اسلام و تیتر زدن علیه حکومت آل سعود از نظر وزارت ارشاد اتهامی هم اندازه است!
غزل ایشان، غزل پخته و مضمون دار و خوش اسلوبی است؛ یعنی یکی از غزل سرایان برجسته‌ی زمان ما جناب آقای مشفق هستند. علاوه بر جنبه‌ی شعری محض، دو خصوصیّت دیگر هم در آقای مشفق هست که قابل توجّه است: یکی اینکه شعر ایشان در خدمت هدفها قرار میگیرد؛ در خدمت هدفهای دینی و هدفهای انقلابی. از اوّل انقلاب - از قبل انقلاب هم شاید همین‌جور بوده.
نگاهی به شرایط سینمای امروز در جامعه ما و رابطه آن با مخاطبان، نمره چندان خوبی به عملکرد این هنر هفتم در کشور نمی‌دهد. فاصله گرفتن از مسائل اصلی جامعه و پرداختن به حواشی زرد، تجاری سازی به جای فیلم سازی، نبودن عمق و محتوا در بسیاری از فیلم های روی پرده،‌ بخشی از مشکلات مهمی است که دامن‌گیر سینمای امروز ما شده است.
در این روزها که بساط توهین به رسول اکرم(ص) پهن است و از اهالی سیاست هم آبی گرم نمی شود، لااقل می شود کاری کرد که با رسول مهربانی بیشتر آشنا شد، کتاب مختصر «اخلاق باید محمدی باشد» که گزیده ای از بیانات مقام معظم رهبری درباره خصوصیات پیامبر اکرم(ص) است می تواند اولین گام باشد. این کتاب آخرین کتاب پرفروش این فروشگاه اصفهانی بوده است.
عضو مجلس خبرگان درخصوص تعریف هنر و مبانی فرهنگ بشر گفت: هنر را به هر شكلی كه تعریف كنیم یا هر عرصه هنری را پیش رو داشته باشیم، می‌توانیم از آن برای رسیدن به خدا استفاده كنیم و دین به ما می‌گوید كه چگونه گام برداریم تا به هدف مطلوب برسیم. دین داری دو بخش بینش‌ها و ارزش‌ها است كه باید به آن توجه ویژه‌ای نماییم.
جمهوری اسلامی ایران شاید تنها کشوری در درنیا باشد که در اکثر رسانه‌های مهم بین‌المللی متهم به نبود ازادی بیان و زندانی کردن فعالان سیاسی و هنرمندان و روزنامه‌نگاران است و همزمان محکومین امنیتی می‌‌توانند در دوران محکومیت خود ازادانه به فعالیت بپردازند و اتفاقا از امکانات بیشتری هم برخوردار شوند.
حقیقت آن است که جشنواره‌ی عمار بعد از تأیید مقام معظم رهبری دیگر نیازی به تأیید این و آن ندارد و تأیید دیگران، چیزی به اعتبار این جشنواره اضافه نخواهد کرد؛ بلکه جشنواره‌ی عمار و عماری‌ها، حالا منتظر عمل مدیران فرهنگی هستند نه شعار آنها. و «سید جلال دهقانی اشکذری» و فیلم دوست‌داشتنی‌اش «خانه‌ای کنار ابرها» یکی از همین عماری‌ها هستند...
دیران سینمایی ما ظاهرا قرار است راه رفته‌ی کشورهایی مثل فرانسه را بار دیگر بروند. به همین دلیل گروهی راه می‌اندازند تا با بودجه‌های دولتی از فیلم‌هایی حمایت کنند که برخی‌شان را مخاطب بی‌گناه حتی با مشوق و جایزه هم نمی‌تواند تا انتها تحمل کند. فیلم‌هایی که اساسا «سینما» نیستند اما سازندگان و حامیان دولتی‌شان آن‌ها را با لفظ «سینمای متفکر» و «سینمای مخاطب خاص» می‌نامند تا شاید حداقل درد بی‌توجهی مردمی را کمی التیام ببخشند.
اکثر ارامنه آقای خامنه‌ای را «حاج‌آقا» صدا می‌زنند. هم پدر و مادر، و هم خواهران و برادران شهدا. حاج‌آقا را لفظی احترام‌آمیز می‌دانند که درباره‌ی هرکسی استفاده‌ نمی‌کنند. برعکسِ ما که حاج‌آقا ورد زبانمان است. من حتی پدر شهید این خانواده‌ را بااینکه ارمنی است، برحسبِ عادت، حاج‌آقا صدا زدم!
از آنجا که فتنه‌گران تابلوی خط امام (ره) را بالا برده بودند و به دروغ می‌خواستند زیر این تابلو جمع شوند، نیروهای وفادار امام و همچنین صدا و سیما نظرات و اندیشه‌های امام(ره) را بیان می‌کردند که این باعث شد بار دیگر اندیشه‌های دقیق امام (ره) به صحنه آید. یکی از اصلی‌ترین و برجسته‌ترین دستاوردهای فتنه این بود که همه به وضوح دیدند که خامنه‌ای خمینی دیگرست.
سازمان صدا و سیما «یک خانواده محترم» را در سیما فیلم ساخت و سناریو با فیلم تولید شده متفاوت بود، مجلس به عنوان دیده‌بان فرهنگی باید خاموش می‌ماند؟ در امور فرهنگی چرا ما باید ساکت باشیم؟ فیلم «گشت ارشاد» در شرایطی ساخته شد که ترور دانشمندان هسته‌ای مثل شهید احمدی‌روشن در ایران صورت گرفته بود بعد در فیلم روی وانت فروش خرما زده است انرژی هسته‌ای کیلویی 2000 تومان، اسرائیل علیه نظام مملکت نمی توانست اینگونه کار کند.
مهم ترین کارکردی که فعلاً فیلترینگ دارد این است که در جنگ نرم به ما زمان می دهد. در میدان نبرد، یکی از مهم ترین چیزها زمان است. شما هر چه برای آماده شدن، برای تجهیز، برای آرایش دادن نیروها، برای امکان مقابله و... زمان بیشتری داشته باشید، قاعدتاً امکان پیروزیتان بالا خواهد رفت. اگر شما همه چیز داشته باشی ولی زمان نداشته باشی، چه بسا شکست بخوری.
فیلم «شیار ۱۴۳» فیلمی است که با قاب‌بندی‌های ارزنده و خوش سلیقه و رنگ آمیزی خاص تصویری از فضاهای روستایی تصویری تازه ارائه می‌دهد. در فیلم استفاده از عناصر صوتی و یا سکوت‌ها و یا پیش کشیدن صدای صحنه‌های بعدی در صحنه‌های قبل از خود، فضای سینمایی یکپارچه‌ای را برای ساخت احساس تماشاچی مهیا می‌کند و شمایلی تازه و سینمایی به مجموعه آثار ارزنده سینمای ایران اهدا می‌کند.
موج ساخت فیلم‌های اجتماعی افسرده با موفقیت آثار «اصغر فرهادی» در جشنواره‌های خارجی آغاز شد. فیلم‌هایی غالباً مینی‌مال با مضامین اجتماعی پررنگ پیرامون موضوعاتی چون دروغ، خیانت، مهاجرت و ... که پایان‌های ناامیدکننده دارند، کاراکترهای اصلی آن کاملاً در برابر مشکلات منفعل هستند، القای بن‌بست می‌کنند، فیلمبرداری انها معمولاً به شیوه دوربین روی دست است و در غالب موارد، شایسته‌ی لقب فیلم آپارتمانی هستند.
یکی از ماندگارترین برنامه‌های تلویزیونی چند سال اخیر برنامه «دیروز، امروز فردا»ست. عواملی چون فضای ملتهب بعد از انتخابات 88، موضوع حساس برنامه، میهمانان خاص و صراحت و شجاعت برنامه در برگزاری مناظره‌ها و... باعث شد تا این اتفاق بیفتد. حالا بعد از 5 سال متن مناظره‌های و گفتگوهای آن برنامه‌ها که در بازه زمانی خرداد 88 تا شهریور 89 انجام شده بود، در قالب کتابی سامان داده و اماده انتشار شده است. «اینجا فتنه‌ای رخ داده است» نام این کتاب است.
از این شماره یک بخش تازه هم به «ترازوی نشر» اضافه شده است، و آن هم «پیشنهاد کتابفروش» است، پیشنهادی که شاید شما با مراجعه به یک کتابفروشی، از آقا یا خانم کتابفروش برای مطالعه به شما بشود! «ترازوی نشر 24» با حضور فروشگاه هایی از شهرکرد، فسا، تهران، مشهد و اراک رونق گرفته است. اگر ساکن این شهرها هستید پیشنهاد می کنیم سری به این کتابفروشی ها بزنید و از تورق این کتاب ها لذت ببرید!
اما آنچه درباره این سخنرانی رهبر انقلاب می‌توان به آن اشاره کرد، این است که اگر کتاب «طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن» را خوانده باشید و چارچوب کلی برداشت معظم له از قرآن دستتان آمده باشد، لذت بردن از این کتابچه کوچک هم آسانتر خواهد بود. رهبر انقلاب در این سخنرانی جمع و جور هم باز برداشتی اجتماعی از آیات قرآن دارند و با همین نگاه آیه الکرسی را ترجمه می‌کنند.
حاج صادق آهنگران در ابتدای کلام برای طول عمر رهبر معظم انقلاب دعا کرد و گفت ما هرچه داریم از برکت شهدا و امام راحل عزیزمان است. این مداح با اخلاص اهل بیت از حاج حبیب الله معلمی یاد کرد و کسانی را که امروز در جبهه سامرا و حلب برای اعتلای تشیع و اسلام می جنگند را شایسته تقدیر دانست.
حتی اگر سکانس پایانی فیلم هم تا این حد خوب پرداخت نمی‌شد، مقدمه چینی و خلق یک زندگی کامل چنان خوب صورت گرفته بود که مخاطب کاملاً می‌توانست حس مادری الفت را درک کند و همراه با او بگرید. به ویژه آنکه این گریه برای مصائب مادری که به خاک سیاه نشسته نیست؛ بلکه به احترام مادری است که از یک امتحان سخت، سربلند بیرون آمده و از دست دادن فرزندش، او را بالا برده است. ب
«مدادهای رنگی»، «برای هانا» و «عشق علیه‌السلام» از مهمترین فیلم‌های کارگردانان شهرستانی پنجمین دوره‌ی عمار هستند که در کنار فیلم‌های کارگردانان پایتخت، مانند: «ولد»، «علمک»، «میتینگ»، «FAIR PLAY»، «اشک مادر»، «فندک انگلیسی» و... تنوع بسیار خوبی به آثار داستانی عمار پنجم بخشیده‌اند. هر چند برخی از محدودیت‌ها و امکانات اندک سبب شده که فیلم‌های شهرستانی از کیفیت ساخت کمتری نسبت به آثار محصول پایتخت برخوردار باشند
به نظر می‌رسد این تغییرات در ساختار فرسوده‌ی سازمان ادامه خواهد داشت و «محمد سرافراز» به درستی تشخیص داده که راه حل خروج رسانه‌ی ملی از بحران فعلی، در وهله‌ی اول«چابک‌سازی» ساختارهاست. باید صبر کرد و دید آیا در سال‌های آینده، صفت «عریض و طویل» همچنان برازنده‌ی صداوسیما خواهد بود یا نه؟ فعلاً می‌توان امیدوار بود.